• çıkmıştır. steam'de 25$'dan satılmaktadır. democracy 2'den kalan hayal kırıklığını düşününce fiyatına götüyle güldürendir.
  • ilgimi çekmeyi başarmış bi oyun. oyunda gerçekle alakalı aklınıza gelebilen çoğu şey var buna alkol kullanım yaşını artırmak, karbon emisyonunu azaltmak, insanları toplu taşımayı kullanmaya teşvik etmek vs. dahil. yakın zamanda kadroma katmayı planlıyorum ama 25$ verilir mi onun hakkında düşüncelerim var.
  • oyun başlangıç ekranında bir çok sağlam ayar bulundurur:

- medya ayartılıyor....

- raporlarla yanlış bilgilendiriliyor...

- taraflı akademisyen grupları kullanılıyor...

- anayasa yanlış bir şekilde sunuluyor...

gibi gibi...
  • ülke yönetimi adına bütün ayrıntıların düşünüldüğü güzel bir oyun, yalnız çok fazla eksiği var. sandıkta yenildiğinizde yada suikasta kurban gittiğinizde oyun bitiyor ve çotank diye kapanıyor. 40 yıldan fazla iktidarda kaldım, popülerliğim %98'lere geldi, sandıktan %92'lerle iktar oldum. bunca sürede ne yaptım oyun bitince en azından bir istatistik olarak sunsa age of empires'taki oyun bitimi gibi şükela olurdu. o kadar emek kapitalist şerefsizlerin suikastiyle sonuçlanınca birden bulut olup uçuyor. oyunu kazanma diye bir şey yok. seçimlerde yenilmedikten sonra sonsuza kadar gidiyor sanırım. bir de uzun süre oynayınca aynı yasalar dönüp dönüp önünüze tekrar geliyor. misal eşcinsel evliliklere okey diyorsunuz, 7-8 turn sonra tekrar önünüze geliyor. yine okey diyorsunuz yine geliyor. bir süre sonra aynı kanunları onaylayıp veto etmekten sıkılıyorsunuz. bu haliyle olmamış. vergiler, kanunlar, politikalar, bakanlar iyi de rakip partiler çok olsa. onlarla yarışsak. mesela diktatorlüğü açtım oyuna başlamadan önce. halkın %99'dan fazlası beni desteklerken bile diktatör olamadım. yapılabilecek şeyler çok kısıtlı. rakip partileri yıpratma seçenekleri olsa falan iyi olurdu. daha çok gelişmesi lazım.

edit:
    bu sefer sosyalist liberalizm yerine tamamen libarallerin üzerine gittim. yaratılışçı eğitimi tek eğitim tipi kıldım. kürtajı yasakladım. vergileri inanılmaz artırıp ek vergiler koydum. etnik ayrımcılığı azaltan yasaları ve politikaları kaldırdım. polis güçlerine inanılmaz ödenek ayırdım. zırhlı polis teşkilatı kurdum. bütün interneti filtreledim. gözetleme kameraları, uçakları falan kurdum. istihbarat teşkilatına ödeneği maksimuma çıkardım. askeriyeye ödeneği en üst seviyeye çıkardım. bunlara rağmen halkın desteği %80 civarındaydı. seçimlerden %64'le çıktım. 3 tur üst üste liberallerin başarısız suikast girişimi sonrasında 4. turda suikasta uğradım. yine diktatör olamadım. o kadar polis ve silahlı kuvvetler suikasti yine önleyemedi. bir yerlerde bir hata var ama ne.
  • keyiflik strateji oyunu.
    çok fazla değişken var. hepside birbiriyle yakından uzaktan ilgili.çok sabit bi politika izlerseniz problem yaşama ihtimaliniz artıyor.
    biraz kaypak olmak lazım.
    mesela eşcinsel evliliği yasaklayın sonra uyuşturucuyu legal kılın. kafaları karışsın müslümlerin.
  • türkçe yaması belirse bir yerlerden çok hoş olacak oyun. baktım türkçe olmayınca karmaşık geliyor çünkü.
  • türkçe yamasını bulursam veya, türkçe özelliğini oyun yöneticileri eklerse, düşünmeden anında steam'den 25$'ı basıp alacağım oyun.

edit: steam yazacağıma, stream yazışım. (bkz: minik donut canavari) uyardı sağolsun.
  • sectiginiz ulkeden bagimsiz olarak araba ve petrol vergisine abanip askeri odenekleri makul olcude minimize ederek hizli bir baslangic yapabileceginiz oyundur.ingilterede 3 milyar filan civari butce fazlasi ve yuzde 92 destekle giderken kicim kasindi, tam polis memleketine cevireyim deyip, guvenlige maksimum odenek, gizli kameralar dronelar filan diye devam ederken suikaste ugradim.

memleketimiz acisindan en buyuk eksikliklerden biri oyunda spor olgusunun olmamasi. buyuk kluplere her turlu vergi affi verip vatandasi uyutup istediginizi yapamamaniz elinizi kolunuzu bagliyor.(bkz: swh)
  • liberallerin bile suikast düzenlediği ilginç ama zevkli bir oyun.
hesabın var mı? giriş yap