• zihin kontrolü uzmanı* derren brown, manipülasyonun sıradan bir insanı nasıl cinayete yönlendirebileceğini gösteren bir sosyal deney icra ediyor programda..

fragmanı: https://www.youtube.com/watch?v=dofpackiz2q

izlerken bolca "hadi canım", "yok artık" dense de, bence deneyin kobayları da izleseler aynı tepkileri verirlerdi.. sonuçlar enteresan..

izlemeye değer..
  • nefret ettiğimiz iş arkadaşlarımıza bile neden gülümsediğimizi anlatandır.ayrıca,çok övündüğümüz o düşünme yetisi güç önünde nasıl eğiliyor.biz ne kadar hızlı geçiyoruz birinin kontrolüne.bunu dümdüz gösterir.

not: sorgulamak ne kadar önemli bir erdem.
  • --- spoiler ---

benim anlayamadığım nokta bunu yayınlamak için diğer üçüne kaç milyon dolar verdiler. yazılı izin olmadan birini sosyal deneye sokup, sonra yayınlayamazsın. onu geçtim hukuki olarak cinayet işlemiş nasıl sayılmıyorlar. bildiğin katiller. inanılmaz. hayır hayatlarının geri kalanında kalıcı psikolojik hasarlar oluşursa ne olacak.

olm çok acayip o yüzden sanırım gerçek demiş olsalar bile inanmak istemiyorum. neresinden tutarsan tut elinde kalıyor.
    --- spoiler ---
  • mizansen olduğunu sanmıyorum. sonuçta bazı komutlara denek uymadı. ha bana gelip sorsaydı istediği her şeyi yaptırabileceği 8-10 adamı hiç zorlanmadan bulurdum zaten ahahah.

"tamam da peki bu insanlar neden dava açmıyor?" sorusuna ise tek mantıklı cevabım var o da yine insanları manipüle ettiğidir. bahsettiğimiz kişi derren brown. sapiens dediğimiz varlığı çok iyi tanıyor hatta tek işi bu olmuş artık. muhtemelen kurbanlarının ağzından girip, burnundan çıkıyordur. en basitinden onları insanlığa hizmet ettikleri konusunda falan yağlayıp, ballıyor olabilir. sonrasında da çok iyi ve ayrıntılı düşünülmüş sözleşmelere imzalar çakmalarını sağlıyordur. ha peki bunlar etik midir? böyle yapıyorsa şayet değil elbette ama yani sen de bi kişisel gelişimini tamamla arkadasım yaa! koyun olma koyun!
  • benim ayila bayila, gozumu kirpmadan, buyuuuk zevk alarak, bilgilenerek seyrettigim bi belgesel oldu. sevgili cekirdek ailem ve bir arkadasim ise* goruntuleri epey rahatsiz edici bulup, ekrana bile bakamadilar. korkaklar :p

8/10

--- spoiler ---

valla benim anlamadigim tek nokta, yine dunyanin en paranoyak insani oldugumdan kelli, iclerinden birtanesinin de cikip " la burda kamera mamera hic mi yok, herifi odaya tasidigimiz gorukecek illa ki" demedi ya? nasil olur kimse kamera var mi yok mu diye sorgulamaz ortamda? benim bu kamera takintim ne boyutlara ulasti boyle? derren beyden aciklama bekliyorum. tsk.

--- spoiler ---
  • bu kele hala inanan adamlar var ve sayısı da az değil.

https://www.youtube.com/…_continue=34&v=1jh_6ujglkg

(bkz: challenger uzay mekiğini düşüren şeyh)
  • oldukça beğenip tavsiye ettiğim şov. belgesel olmasının yaninda izlerken oldukça sarıyor ve merak ettiriyor, derren birine cinayet işletmeye çalışacağını ilk söylediğinde içimden sövmüştüm ama izledikten sonra takdir ettim bütün ekibi, oyuncuları ve çalışanları. çok büyük emek verilmiş. birine ancak böyle cinayet işletilebilirmiş güzel senaryo olmuş.
    --- spoiler ---

bernie'nin ceset olayını daha önce açıklasalardı keşke, nasıl lan diyip durdum oraya kadar, onu da gördükten sonra bi' vay amk çektim ve tam anlamıyla içime sindi şov. cris'in yapmayacağını ise önceki komutara tepkilerinden anlamıştım adam gibi adamdı. *diğerlerinin yaptıkları ise oldukça üzücü ve sinir bozucuydu. böyle suçlu oldugu halde hapsi göze alamayan, kendini korumak ve kendi prestijini yükseltmek, kaybetmemek için her şeyi yapabilecek insanlarla birlikte yaşıyoruz malesef. yukarıda biri black mirror tadında olmuş demiş kesinlikle katılıyorum. insanlık olarak bitmişiz ağlayanımız yok. olsun yine de iyi insan olmaya çalışmaya devam istisna olsak da bu hayatta...

--- spoiler ---
  • pushed to the edge diye de bilinir.
  • başarılı bir deney yapmış, ben beğendim.
  • netfilix yapımı derren brown belgeseli..

--- spoiler ---

olayın başlarında derren brown chris'e (muhtemelen diğer deneklere de) bu gecenin smokinli bir gece bilgisini özellikle vermediklerini, böylelikle de günlük kıyafetlerle gelerek kendilerini daha düşük statüde hissetmelerini hedeflerini belirtiyor.. anladığım kadarıyla finalde bu işi yapma görevi deneğe verildiğinde kabullenmelerinin olasılığı kuvvetlendirmiş.. amma velakin; adamı çatıdan atan 3 denek, chris'e nazan daha derli toplu giyinmiş olması da ilginç bir detay olmuş..

bir de; deneklerden 2 kadın 2 erkek seçilmiş ve erkeklere bu deney gece karanlığında, kadınlara da günaydınken yapılmış.. bir kadın bir erkek gündüz, bir kadın bir erkek de gece olarak neden planlanmamış merak ettim açıkçası..

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap