• deva premal, 1970 almanya doğumlu şarkıcı.
    hindistan'da osho'nun öğrencisi olmuş, burada hindu mantra'larını seslendirerek müzik hayatına başlamıştır. albümlerinde meditatif mantra'ları seslendirir, tarzı new age olarak tanımlanabilir. şu anda hayat arkadaşı miten'le birlikte müzik kariyerine devam etmektedir. toplamda 1.5 milyondan fazla albüm sattığını iddia etmektedir.

albümleri (güncel olarak) aşağıdaki gibidir:
    the essence
    embrace
    love is space
    dakshina
    moola mantra

şarkıları genelde hindu öğretiye yatkın yoga ve meditasyon seansları sırasında arka planda çalmaya uygundur. sözler sadece hindu mantra'larından ibarettir.
  • insanı inanilmaz bi şekilde rahatlatan muzikler yapan bir şahsiyet. mantralarin büyülü dünyasının kapılarını açmasını sağlar, huzur verir, muhakkak keşfedilmesi gerekir.
  • gayatri mantra'yı bana keşfettiren.
  • mangalam'ini tavsiye ederim. huzur verir.
  • sizin de şuradan duyabileceğiniz om mani padme hum yorumu ile tanıdığım bir abladır kendisi.
    çalarkene telefona dinleterek shazam sayesinde keşfettim, sardı valla, böle kafa şişince sakin bişeyler açayım arkada çaladursun derseniz felan şahane gidiyür.
  • gayatri mantrasi böylesi günlerde dinledigim icin mi bilinmez, gözlerimi dolduran sanatci.

dünyaya baris ne zaman gelir, gelir mi bilinmez, ama gelirse böyle ruhlar sayesinde gelir.
  • the essence albümünde yoga yaparken dinleyebileceğiniz güzel şarkıları olan kadın şarkıcı. tumare darshan shavasana için çok ideal mesela. sanskritçe ve tek bir kelimesi bile anlaşılmıyor bile olsa insanı motive ediyor.
  • su gibi sesi var, sesi bana deva...
  • sesi pamuk gibi olan.

zamanında osho* ile birlikte hindistan'da çalışırken mantraları söylemesiyle müzik kariyerine başlıyor. sonra bu mantraları özünü yitirmemek kaydıyla cover'layarak bilenler bilmeyenlere iletsin diyerek partneri miten ile bu yolda devam ediyor. yoga komünitesini mantralarıyla beslemektedirler.

madem bu başlığa geldiniz, o halde nepal flüdü ile deva premal ve mitene eşlik eden manoseyi de dinlemenizi tavsiye ederim. (bkz: call within)
hesabın var mı? giriş yap