aynı isimde "dexter (ayakkabı)" başlığı da var
  • --- s08e11 spoiler ---

polis teşkilatı bütün miami halkına saxon'un resmini gösteriyor, herkes onu arıyor, ama şapşal ajan marshall herifi bağlı bulduğunda tanımayıp bağlarını çözüyor. olacak iş değil.

--- s08e11 spoiler ---
  • çok heyecanlı ve adına yakışan bir şekilde sonlanacağa benzeyen dizi. biliyorum, şu başlık altına yazanların büyük bölümü final sezonundan hoşnut değil, senaristlere saydırıp duruyor.

bunca zaman dizide hiç mantık hatası yokmuş gibi habire son sezonda batırdılar demek tuhaf bir durum tabii. heyecan da vardı, gerilim de. dexter'ın değişimini hoş karşılamamak, ve durup durup dexter böyle yapmazdı şimdi neden öyle davranıyor demek de ayrı bir vaka. adamlar neredeyse sezonun başından beri bizi adamın hannah'la beraber değiştiğine alıştırmaya çalışıyorlar, bunu vurguluyorlar. üstelik bu durum alışılmadık olduğu için bize de ilginç gelmesi gerekirken kimileri hala eski dexter nerede diye tepinip duruyor. iyi de asıl o zaman sıradan bir sezon olmayacak mıydı? final sezonunda farklı bir şeyler yapılması daha ilginç değil mi? üstelik son bölümde değişme işi de yatabilir, daha bilmiyoruz.

kısacası burada seyircinin konumu daha muhafazakar gibi görünüyor. final sezonunda da olsa değişikliği kaldıramadılar. hatırlatalım dizi bitti, önceki sezonlardan farklı olmayan bir sezon çekmek ancak yaratıcı olmadığınızı gösterir. kimbilir belki de hollywood'da senaryo yazarı olmakla türkiye'de sözlük yazarı olmanın bir farkı da budur.

edit: imla
  • --- spoiler ---

finale dair şöyle bir tahminim var:

dexter botu satamadı bu vurgulandı.

fırtına geliyor bu da bir kaç kere vurgulandı.

havaalanında işler karışacak gibi.

dexter uçakla gitmesi imkansızlaşınca bot ile beraber ekibi kaçırmaya çalışır, ve fırtınada alabora olan tekne ile dexter denizin dibine doğru gider, denizin dibine gönderdiği yüzlerce poşet ile bir kez daha göz göze gelir ve the end.

tabi bu kolay tahmin edilebilir bir son. bambaşka şeyler de olabilir. final sezonunda çok kafa yormadıklarını düşününce ortalama bir final de böyle olabilir.

--- spoiler ---
  • üstte aydınlanmana sıçayım dexter yorumu gördüm, aynen katılıyorum. dexter'ı dexter yapan tüm özellikleri aldılar lan evimizin sevimli katilinden. marshall ise ayrı bir gerizekalı. kardeş mal mısın malak mısın, ulan adam aranıyo her yerde ama sen adamı kurtarıyosun. adam da saplar tabi böğrüne bıçağı. saxon jamie'yi öldüreydi ona karşı olan nefretim de azalırdı ama öldürmedi salak kızı. final hakkında herhangi bir beklentim ya da senaryom kalmadı gerçi 8.sezondaki bokluklardan sonra, gayet beklentisiz izlicem finali de.
    bu arada barda konuşurlarken aklıma dizide ölen kişiler geldi; rita, debra'nın 3-5 sevgilisi, james doakes, la guerta, vogel, ne bileyim şu komşu kadın, falan filan bir sürü kişi öldü. çoğuda polis departmanıyla bağlantılı kişiler, tabi yüzde 20lerde kalır cinayet çözme oranı miami'de. ya ne sandıydık.
  • şu madsuka'nın kızınıda niye getirdiler anlamış değilim.final bölümünde de birşey çıkmazsa cidden boku çıkmış dizidir.
  • kötü bir final sezonu çıkarmış olsa da, 8x12'nin fragmanındaki "the end is here" yazısını görünce dudakları büzen dizidir, dizinin kahramanıdır. dexter'ın birkaç sezondur düşüşlerde olduğu, gülü seven dikenine katlanır misali kendini izlettiği, hatta final bölümünde de pek bir şey çıkmasını beklemediğimiz doğrudur ama çok az dizide olan karakterlere yakınlık duymamızı sağlayan bir dizi olduğu da ayrı bir gerçektir. *dexter'in iç sesini, debra'nın ana avrat dümdüz sövmelerini, angel'ın muhteşem ötesi muhteşemliğini, masuka'nın sapıklıklarını, quinn'in kekoluklarını özler be insan. ben özleyeceğim, valla çok özleyeceğim. vedaları hiç sevmiyorum ama güle güle dexter. *
  • --- spoiler ---

hanna'ya bir çift lafım olacak;dolma değil sarma!*. federal dedektifin aranan suçluyu tanımaması epic fail olmuş.
    --- spoiler ---
  • showtime 96 bölüm için şöyle bir şey hazırlamış:

--- spoiler ---

96 episodes of dexter

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bence marshall'ın aranan bir suçluyu tanımamasından çok dexter ve debra gibi cinayet masası ile direk ilişkili iki elemanın bıraktığı çıktığı binada bağlı bulduğu kişiyi alelacele çözmesi saçma oldu.

hayır tamam dexter ve debra ile ilgili cinayet şüphesi falan olsa anlarım, mantıklı olabilir. ama adamların tek şüphelendiğin noktası hannah'yı saklamaları.

bu arada dexter eğer tahmin edildiği gibi fırtınada ölürse pis küfrederim.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    son bölümü konusunda şöyle varsayımda bulunduğum dizi: hannah, dexter ve oğlu kaçarlar, debra da quinn i falan sallar dexter ın peşinden gider. masukanın kızı saxon u öldürür (yanlışlıkla) dexterın yerine geçer, angelın kardeşi atlantamı ne oraya taşınır, angel takılır her zaman ki gibi.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap