şükela:  tümü | bugün
  • ösym nin en pahalı ama umursamadığı sınavın yeni tekrarı.

şöyle bir şey paylaşmıştım ve güzel geridönüşler yaşadım. bu dgs denen zamazingoya hazırlanan ve ama nereden nasıl başlayacağnı bilemeyip aklında bazı sorular olan herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. tüm yazılanlar 2016 dgs mağduru olarak kendi tecrübelerimdir. bir kez okuyun belki şaşkın olur sonrası...
    (bkz: #68627211)
  • sınava iki hafta kala ertelenmesindense, ikinci tura kalma ihtimaline bırakılmadan ertelenmesi gereken sınavdır. ama ertelenirse 15 temmuz, kpss ve tus'tan dolayı yine çok uzağa ertelenecek ve üvey evlat muamelesi gören dgs öğrencileri her zamanki gibi yine mağduriyet yaşayacaktır. en mantıklısı, bir gün öncesinde 7 temmuz 2018 cumartesi günü sınavın gerçekleşmesidir.
  • 21 temmuz 2018 tarihine ertelenmis sınavdır.

kaynak
  • bu sene benim için hayati öneme sahip olan iki sınavdan biridir. öteki sınav ise kpss 2018. şimdi ösym bu iki sınavdan birini 21 temmuzda diğerini 22 temmuzda yapıyor.

hayatimi bu sinavlar sekillendirecek. ya atanacagim ya da cok saglam bir universiteye kayit olacagim. dgs'de son senelerde çok taş sorular soruluyor. ciddi olarak konsantre olmak ve efor sarfetmek gerekiyor. bu çabaya rağmen dgs den basariz olma ihtimalim var. çünkü benden daha yüksek yapan bir kişinin varliği bile beni hedefimden uzaklaştiriyor. çünkü yazacagim okulun kontenjani 1 kisi .

boyle bir durumda da dgs'de harcayacagim eforun ertesi gunku kpssdeki performansimi bir iki puan bile dusurmesi hayatimin sikilip atilmasi demek oluyor. çünkü 88 yerine 87 alirsan atanama şansin olmuyor.

dgs'de dedigim gibi çok taş sorular olabiliyor olasi bir sinavi yetistirememe durumunda ertesi gunku kpss ritmim tamamen bozulacak.egerki sinav 8 temmuzda olsaydi kpss için bir ön prova olucak bana avantaj sağlayacakti. ayrica dgs sorulari kpss hakkinda bir fikir verecekti. ama bu avantaj erteleme karariyla dezavantaja dönüştü.böylece bu erteleme durumu da benim götümde patlamis oldu.
  • başvuruları bugünden itibaren başlamış olan ösym sınavı. 25 mayıs son ödeme tarihi gösteriyor. sınav ücreti 100 tl olarak belirtilmiş.

sınav ile alakalı değişiklikler;

- sınav süresi 10 dakika uzatıldı. bununla birlikte yeni süre 150 dakika.

- sınava ayrıca 0.5 katsayı puan hesaplaması geldi. bununla beraber sayısal öğrencisi 0.5 puanlık sözel, sözel öğrencisi de 0.5 puanlık sayısal yapmak zorunda. aksi takdirde puanı hesaplanmayacak.

- sınav 21 temmuz 2018 tarihinde saat 10.15'de yapılacak. öğrencilerin saat 10.00'dan sonra binaya, 10.15'ten sonra da salona girmesi mümkün olmayacak. saat 09.15'te de bina önünde olması gerekecek.

- sınav kitapçığına işaretlemek yerine optik sistemi geri getirildi.

- sınav tüm şehirlerde uygulanacak.

- hukuk kontenjanlarında %8'lik bir düşüklük mevcut.

- iktisadi bilimlerde de görece düşüş söz konusu.
  • o sınav ücretini kıvırıp müsait yerlerine soksunlar. lanet olsun sizlere!
  • 100 liralık sınav ücretiyle ocağına incir ağacı dikmiş olan sınavdır. son 130 liram var, 100 u osym ye gidiyor. 2 hafta 30 tl ile gecinecem anasinisatiyim.
  • konularına baktığımda yüksek okuldan mezun olan suserların sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. 100tl'lik sınav ücreti gerçekten sıkıntılı bir konu
    https://www.meslekhocam.com/…i-ve-soru-dagilimlari/
  • bilgisayar programcılığı mezunlarına endüstri müh. dikey geçiş hakkı verilmiş gazıyla başvuru yaptım. çünkü okumak istediğim bir bölümdü.
    listeyi inceleyince istanbulda yerleşik üniversitelerin hiçbirinin ikinci öğretim kontenjanı olmadığı görüldü. hayaller suya düştü.
    istanbul dışı okursam işten ayrılmam gerekecek. ki bu durumu kaldırmam söz konusu değil. hele ki mevcut ülke koşullarında.

geriye tek seçenek aöf bölümleri kaldı. onu da bitirsem ne bitirmesem ne fayda?

özetle; gitti çil çil yüz lira. sayın yök ikinci öğretim bölümlerine daha çok kontenjan vermelisiniz. diğer bölümlerin ikinci öğretimlerine ilahiyat lisans tamamlamanın zekatı kadar kontenjan tanınsa yeterli bir başlangıç olurdu.