• tuvalette rap müzik yapan yahudi esirlere bir başka esirin "yaa bırakın zenci müziğini, almanya'nın kendi müziği yok sanki" gibi hafiften ırkçılık kokan ironik bir çıkış yapmasıyla da hatırlanacak film.
    kalabalık bir güruhla seyredilirse yönetmenin bu ve benzeri ince detaylarını yakalamak zor oluyor.
  • salomon sorowitsch karakterini canlandıran karl markovics'in çok başarılı bir performans gösterdiği, etkileyici bir gerçek hikayeye dayanan, insanı düşüncelere sevkeden, resim sanatına olan hayranlığı arttıran, sade ve güzel bir film. bir kalpazan'ın para kazanmaya ilişkin düşüncesi çok hoştur:

"para kazanmanın en pratik yolu, onu yapmaktır."
  • simgelerin özenle kullanıldığı bir soykırım filmi daha.

--- spoiler ---

duvarın öte tarafında daha aşağı konumda olan yahudiler sıklıkla öldürülmektedir. duvarın bu tarafındaki yahudiler ise nispeten daha iyi konumda kamp hayatındadırlar. bir gün duvarın öte tarafında birkaç yahudi duvara doğru kurşuna dizilirler, sadece selerini duyarız ve kurşun deliklerini görürüz. sonra duvarın bu tarafındaki bir yahudi duvar dibine çöküp ağlamaya başlar.

--- spoiler ---
  • çirkin kahraman ekolünün en iyi performanslarından birisi yaşatan karl markovics ile önemli izler bırakan bir film.

daha önce söz konusu hususu doğru düzgün işleyen bir filmin olmaması ve hikayenin gerçek olması nedeniyle fazlasıyla ciddiye alınması gereken; oscar almış olmasının filmin iyi kurgusuna ve iyi senaryosuna bir şey katmadığını ya onlardan bir şey almadığını düşündüğüm bir film.

yine de bilinmesi gerekir ki, esas olarak nazi vahşeti filmi değil, çirkin kahramanın hikayesidir.
  • o kanlı ve vahşetli tarihten bir bilinmeyeni aktarması adına başarılı bir yapım. yaşananları görünce hissedilen sıkıntı bir yana yaşanmış olması da bir o kadar insanı rahatsız ediyor.

bir ülkeyi yada bir oluşumu sadece tankla tüfekle yenemeyeceğinin anlatımı var bu filmde. bir devleti oluşturan yapılardan ekonomik boyut da oldukça önemli girişilen işe bakıldığında ve "bir gün" daha yaşamak pahasına sonuçta toplama kampında bulunan yahudilerin çabaları ve tutunma çabaları.

her nerede yada hangi şartlarda olunursa olunsun bir yaşama isteği ve tutunma çabasıda oldukça etkileyici ayrıca. ülke çıkarı için vahşi komutanların bile saygıyla konuştuğu, bir beklentinin olduğu durumlardan akıllıca ve duruşu kaybetmeden durabilmek aynı zamanda akılda hep diğer kamplardaki kişileri düşünmek falan.

filmin oscar almamış olması hatta adayı bile olmaması, az bilinen iyi filmler katagorisine girmesi çok daha iyi olabilirdi. ister istemez oscar almış ve nazi dönemine ait bir süreci aktarıyor olması öngargı oluşmasına sebep olabilir ister istemez.
  • karl markovics i gözümde "ecnebi çirkin kral" yapmış muhteşem filmdir.

--- spoiler ---

bir gün daha olsa yaşamak istiyorum.

--- spoiler ---
  • yeni bir sozluk yazari. hosgelmis.*
    guzel belirlemeleri var. ma$alar felan..
  • böyle çirkin bir savaştan çıkabilecek nadide bir güzellik, yapıt.

--- spoiler ---

filmin beni en çok gülümseten sahnesi

- bir kaşık empresyonistler için, bir kaşık avangardistler için.

--- spoiler ---
  • ilginç konusu, etkileyici oyuncu performansları ve dikkat isteyen kimi detayları ile ''iyi film'' kategorisine girmiş bir yapım.

----- bruce willis ölüymüş -----

başrol sally'i canlandıran karl markovics çok iyiydi ama ben bir de burger karakterini oynayan august diehl kardeşimize dikkat çekmek istiyorum. çok değil, 2009'da inglourious basterds filminde psikopat bir nazi subayını canlandırmıştı. o nasıl bir oyunculuk gücüdür bu sefer de tam tersi bir rolde gene başarıyla oynuyorsun be adam. kendisinin filmde ''ben asla bir nazi subayı olmazdım.'' repliği sonradan inglourious basterds'daki rolüne hoş bir tezat oluşturmuş.

----- bruce willis ölüymüş-----
  • tarih şuuruna ermiş, bilgili kültürlü bir sözlük hayvanısı. (bkz: #25205264)

insanlar yıllarca uğraşıyor, emek veriyor bilgi ediniyorlar ancak bu yazar kişisi wikipedi de bir paragraflık yazı ile bu mertebeye ulaşıyor. gıbta ettim doğrusu. bu ne zeka, bu ne şuur.
hesabın var mı? giriş yap