• klavyeden, fareden veya ekrandan, tuşlayarak, tıklayarak veya dokunarak elektronik ortama aktardığınız her türlü iz.

(bkz: digital footprint)
  • özellikle çocukların bilgilendirilmesi gereken önemli bir konu. zira bugünkü çocuklar, internetin üretken kullanıcıları. oluşturdukları dijital ayak izlerinin gelecekteki etkileri konusunda endişeler de arttı. onları internetten tamamen koparmaya çalışmak yerine ayak izlerini doğru yönetmeleri için bilinçlendirmek daha faydalı olabilir.
  • insanların başına gelecekte çok dertler açacak izdir. siyasetçisinden ünlüsüne her türlü kesim ceremesini çok çekecektir. melih gökçek'in zamanında attığı fetö tweetleri bunun en somut örneği.
  • aktroll’lerin tek tek enselenmelerini sağlayacak veri hareketleridir.
  • şu da var: (bkz: dijital karbon ayak izi)
  • bir yandan güzel öte yandan dikkat edilmesi gereken bir husus.internette adımı aratınca yıllar önce hotmail ile bağlı olduğum youtube hesabımın favorilerine ulaştım.şu an çocuklar gibi mutluyum orası ayrı ama o favladığım videolar gitti diye çok üzgündüm bir ara.tabi 2005 yılında favladığım videolar düşünün ne kadar eski bir video.

sonra foursquare hesabımı buldum ve takip ettiğim arkadaşlarımı hemen arkasından.lisedeyken facebook falan kapattığım için irtibatım kesilmişti ama bu hesabımı silmediğim için hepsine erişebildim.tabi ilk tepkim sapına kadar ergenmişiz*

kısacası işin ip numaraları,wifi ağı bağlantısı teknik detayları yerine kişinin gerçek ismi ile bıraktığı dijital ayak izleri bazen kendisinin geçmişine tekrar bakmayı ve hatırlatmayı başarıyor.bugün,mutluluk sebebim tam olarak bu.kaybolan youtube listemin geri gelmesi ve eski bir arkadaşımı bulmak.
  • internet başta olmak üzere, dijital ortamda geçirilen her an arkanızda veritabanına bıraktığınız ayak izidir.
  • bugün işlemekte olduğunuz dijital suçların yarın götünüze gireceğinin garantisi olan izlerdir.

evet canım maalesef götüne.
  • bir de bunun parmağı var. (bkz: canvas fingerprinting)
  • minimize etmenin özellikle türkiye gibi ülkelerde kimi zaman hayati önem taşıdığı olgu.
hesabın var mı? giriş yap