• bir kültür olabilir. ama ahlak bilgisiyle hiçbir alakası yok.
  • insanların zaafıdır.
  • #55982473 numaralı entry üzerine gabenewell ile bence tartışma adabı bakımından nitelikli bir sohbetimiz oldu. bir ateist olarak, bilinçli bir müslüman ile din algımızı karşılaştırmalı olarak görme fırsatı buldum. tamamı bana ait bir entry sahibi olmaktansa, yarısı bana ait bir entry'ye sahip olma fikri hoşuma gittiği için, kendisinden aldığım izin üzerine bu şekilde paylaşmak istedim.

--- `{` ---

gabenewell -> peygamber devesi: bu arada din başlığındaki entrynizin şu kısmı dikkatimi çekti:

"her dinin ortak doktrini olan hoşgörü, din karşıtı söylemlere zaafı olan inananlarını linç etme arzusundan alıkoymaya yetmiyor."

kuranda allahla, peygamberleriyle, ayetlerle dalga geçenler ile ilgili uygulanması söylenen tek şey dalga geçilen süre içinde bir müddet o ortamdan uzaklaşıp konu değişince geri gelmek. linç eden, döven, söven, öldürenler açıkça allahın emirlerine karşı çıkıyor demektir.

bu arada entrynizi doğru anladıysam inananları sözcüğünden sonra virgül koyarak anlatım bozukluğunu gidermenizi tavsiye ediyorum.

05.04.2016 19:35

peygamber devesi -> gabenewell: tüm dini doktrinler gibi kur'an da ciddi tutarsızlıklar içeriyor. aynı kitap savaşı, öldürmeyi, düşmanlığı, el ve ayakları çaprazlama kesmeyi emrediyor. belki bu okuyucalarının biraz kafasının karışmasına neden oluyordur. tıpkı her akşam eve sarhoş gelen, herkesi döven, tüm aileyi şiddetle dolduran babanın iyi bir nasihatte bulununca şefkat beklemesi gibi. hata iman edende olabilir ama nihayetinde din, bir yandan da bu agresyonu yaratanın ta kendisi.

imla uyarınız için teşekkürler, tam olarak anladığınızı anlatmaya çalışmıştım.

05.04.2016 20:06

gabenewell -> peygamber devesi: aslında sizin dediklerinizi ben de görmüştüm kuranda bir zamanlar fakat bir süre sonra kurana 2. bir şans verdiğim zaman bu ayetlerden önceki veya sonraki ayetlerle okunduğu zaman olayın çok farklı çıktığını gözlemledim. tabi belki bazı ayetleri atlamışımdır ve kuranı ilk okuduğum zamanki görüşüm olan: muhammedin iyi bir yalancı olması fikri doğrudur bilmiyorum.

size zahmet vermezsem el ve ayakları çaprazlama kesme ayetinin numarasını yazabilir misiniz?

05.04.2016 20:17

peygamber devesi -> gabenewell: benim hikayem de sizinkinin tam tersi. başta aile ve sosyal çevrenin etkisiyle iyi bir müslümandım. belki çocuk yaştaydım ama camiye gider vakit namazı kılardım. biraz büyünce, tartışma ihtimalim bir yana dursun, aklımdan sorguladığımda bile korkudan tövbe ettiğim dinin çelişkilerle dolu olduğunu anlatmaya çalışan bazı insanlar olduğunu farkettim. bir de gözlerimle görmek istedim ve okudum. örnek verdiğiniz iyiliğe sevk eden nasihatlerin, önceki ve sonraki ayetlerle okunduğu zaman olayın çok farklı çıktığını gözlemledim. artık benim için muhammed iyi bir yalancıydı :)

rica ederim ne zahmeti, keyiftir:

"allah ve resulüne karşı savaşan ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri veya asılmaları yahut ayak ve ellerinin çaprazlama kesilmesi, ya da yeryüzünde başka bir yere sürgün edilmeleridir. bu, dünyada onlar için bir zillettir. ahirette ise onlar için büyük bir azab vardır." - maide 33 / elmalılı hamdi yazır tefsiri

05.04.2016 20:39

gabenewell -> peygamber devesi: benimki de tam olarak sizinki gibi başlıyor aslında da nike işareti gibi oldu benimki, son derece muhafazakar bir ailenin 8 9 yaşlarında 5 vakit+2 nafile namaz kılan çocuğuydum. epey bir süre lut kavmi hadisesiyle cebelleştikten sonra eeeh eytere beya bi de ben okuyayım şu kuranı deyip meali incelemeye başladım. bir yandan da kurandaki çelişkiler diye aratıyorum googledan tabi. e sonrasında ateist oldum 3 4 sene de öyle takıldım hatta birkaç kişiyi ateist yaptım galiba o süre boyunca. birgün "kurandaki din ve uydurulan din" diye bir kitap gördüm d&r'da açtım baktım kitabın iddiasına göre kuranda başörtüsü yok, o yok bu yok. hakkaten öyle mi diye açtım bu sefer yan sekmede google translate ile okudum kuranı başörtüsü diye çevrilen ayet aslında örtü demek ve ayetin aslı "örtünüzü göğüsünüze örtün" açtım ademin yaratılışını baktım ki yarattık diye çevrilen kelimenin diğer ayetlerdeki manaları yükseltmek, terfi ettirmek, dönüştürmek, kılmak, etmek. yarısını felan da okudum kuranın o şekilde ama sonra ara vermek zorunda kaldım. nasipse bitirecem bir ara.

velhasıl hadisleri reddeden; evrime, bigbange inanan bir müslüman oldum.

05.04.2016 20:54

gabenewell -> peygamber devesi: 32- bunun için israil oğullarına şunu yazdık: kim, cinayet işlememiş veya yeryüzünde bozgunculuk yapmamış bir kişiyi öldürürse tüm insanları öldürmüş gibidir. kim de o canı yaşatırsa, bütün insanları yaşatmış gibi olur. elçilerimiz onlara apaçık delillerle geldiler. buna rağmen onların çoğu hemen sonra yeryüzünde azgınlık yapmaya başladılar.

33- allah ve elçisi ile savaşan ve yeryüzünde bozgunculuk için uğraşanların cezası: öldürülmeleri veya asılmaları, veya el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, veya yerlerinden sürülmeleridir. bu, dünyada görecekleri bir aşağılanma. ahirette ise büyük bir ceza var.

34- kendilerini yakalamadan önce tevbe edenler başka. bilesiniz ki allah bağışlayandır, rahimdir.

bu ayet sizi veya diğer inkarcılar için değil allah ve resulü ile savaşıp bir de üstüne yeryüzünde bozgunluk çıkaranlar için.

toplumun huzurunu ciddi manada bozan bir insan idam cezası içeren herhangi ülkede idam edilir idam cezası içermeyen ülkede de ya sürgün ya da hapis edilir sanki yanlış mı düşünüyorum?

05.04.2016 21:01

peygamber devesi -> gabenewell: anlıyoruz ki yanlış çeviriye kurban giden ayetler var. katılıyorum ben de buna, aksini iddia etmek mantıksız olurdu zaten. yine de şunu söylemeden edemiyorum; en büyük şiddet, kur'an'ı ana dilinde okuyanların coğrafyasında yaşanıyor.

peki dediğiniz gibi olsun. islam'ı toplumu düzenleyen bir mekanizma gibi değerlendirelim. mesela bozgunculuğun cezası o mekanizmaya göre, özür dilenmezse el ve ayakların çaprazlama kesilmesi olsun. aynı mekanizma kız çocuklarının 7 yaşında evlendirilmesini ve 9 yaşında cinsel ilişkiye girmesini destekleyen bir toplum yaratacak. aynı toplum, mekanizmanın cinsiyetçiliğinden ötürü, erkeklerin, itaat etmezse kadınları dövdüğü bir kalıba girecek. siz eşcinsel bir müslüman olarak, böylesine cinsiyetçi ve faşist bir toplumda yaşamak ister misiniz?

bence sizin algıladığınız gibi algılandığı sürece islamiyetin hiçbir sakıncası yok. hatta faydalı insanlık için. bilimi reddetmeyen, dinin olumlu taraflarını benimsemiş, tartışmaya açık bir müslüman profili, toplum için model olmalı.

05.04.2016 22:15

gabenewell -> peygamber devesi: ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama bir arkadaş bir arab'a siz kuranı anlayabiliyor musunuz diye sormuş aldığı yanıtsa siz ağır bir dille yazılmış bir makaleyi ne kadar anlıyorsanız o kadar anlıyoruz yanıtını almış.

öte yandan kişi beynini kullanmadığı sürece istediği kadar dil bilsin fayda etmez zaten. kuranda da arabiler ile ilgili pek olumlu şeyler yazmaz, arapların küfre, sapkınlığa daha yatkın olduğu söylenir şuan kadınlara yaptıkları şey de budur tam olarak. ataları hadisler uydurarak, ayetlerin manalarını tahrif ederek dini kadın düşmanı bir hale sokmaya çalıştılar şimdi de devam ediliyor aynı manipülasyona

islam aslında doğru düzgün anlaşılıp bir bütün olarak ele alınınca çok güzel bir din fakat o kadar çok çarpıtılıyor ki hatta şuan müslümanların yaptığı pek çok şey kurana ters düşüyor.

yahudilerin, hristiyanların cennete giremeyeceği yalan, bütün alemin muhammed için yaratıldığı yalan, peygamberlerin günahsız olduğu yalan, müslümanların iddia ettiği cihat biçimi külliyen yalan(kuranda savaşın sınırları koyulmuştur ve karşı taraf savaş açmadan savaşa girilmez, kimse zorla yurdundan çıkarılamaz sonraki ayetlerde savaş ile ilgili söylenenler bu kurala tabidir), bir ayetin başka ayetle yahut hadisle nesh edilmesi yalan(allah değiştireceğini bildiği ayeti niye yollasın, mucizelerden bahseden bir ayetin manası tahrif edilerek dine nesh olayı sokulmaya çalışılmıştır), muhammedin ayı yarması olayı yalan(kamer suresinde bahsedilen olayın farklı olduğu sonraki ayetler okununca anlaşılıyor zaten, muhammedin tek mucizesi kurandır)

daha selamın aleyküm diyerek verdiği selamın manasını, kökenini bilmeyen insanlar müslümanların geneli ne yazıkki, kuranı ise duvara asılan, mezarlıkta okunan bir şey olarak görüyorlar.

ben şuanda bir ateiste çoğu cami imamından daha çok güvenirim fakat bu islamın değil müslümanların halt yemesi(müslüman olarak adledilebilecekleri şüpheli)

toplumu faşistleştiren islam değil insanlar, kilisenin reform zamanından önce insanlara yaptığını, yüzyıllardır kafasına sarık geçiren adamlar yapıyor.

dinin olumlu tarafını benimsemiş demek de allah'ın yolladığı dini benimsemiş demek oluyor bu durumda. dinin olumsuz tarafı ise insanların oluşturduğu ve oluşturmaya devam ettiği hurafeler, uydurma hadisler.

dinin olumsuz yanları dediğiniz şeylerin %99 unun hadis olduğunu görürsünüz, kalan %1 de çeviri hatasıdır muhtemelen.

şunu da söylemekte fayda var kuranda hadis(söz) kelimesi kuran ayetleri dışında bir şey için kullanıldığı her ayette olumsuz manadadır. kuranda onlarca kez biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık yazmaktadır. gelin görün ki kuranı bir yana koyup bunun yerine onlarca fıkıh, onlarca hadis, onlarca sünnet kitabı çıkartılmıştır. çoğu da çöpten farksız bunların.

05.04.2016 22:51

peygamber devesi -> gabenewell: "toplumu faşistleştiren islam değil insanlar, kilisenin reform zamanından önce insanlara yaptığını, yüzyıllardır kafasına sarık geçiren adamlar yapıyor."

allah bir din tebliğ ediyor yeryüzüne, toplum bunu yanlış anlıyor ve insanlara zulmediyor. altı yüzyıl sonra başka bir topluma yine bir din tebliğ ediyor ve o toplum da altı yüzyıl rötarla aynı şeyleri tekrarlıyor. islam bugün, altı yüzyıl önce kilisenin yaptığını yapıyor. başka bir deyişle, bu coğrafyaya orta çağı yaşatıyor.

peki bütün toplumlar mı aptal, yoksa bütün dinlerde mi bir gariplik var? dürüst olmak gerekirse, ben bu noktada hadis gibi tali envanterlerin yanı sıra, kutsal kitap gibi birincil transfer araçlarını da sizin kadar masum görmüyorum. bunu düşünmek için kur'an yeteri kadar sebep içeriyor.

islam, diğer birçoğu gibi ötekileştirici bir din. inanmayanlara karşı bu kadar tahammülsüz ayetler olmasaydı, bugün müritleri "allah'a savaş açmak" suçlamasıyla insanların boğazını kesmeyecekti. bütün bu ve benzeri sosyolojik sonuçlar alt alta yazılıp toplanınca, ortaya pek de masum bir din çıkmıyor. tüm bunları çeviri hatası ambalajına sarmak, benim çok kabul edebileceğim bir şey değil.

"din tamamen masum, bütün suç insanlarda" argümanını kabul edersem, kendimi terör saldırılarında "bütün suç örgütün, devlet ne yapsın" diyenle aynı noktada bulacakmışım gibi hissediyorum.

siz aklınıza yatmayan kısımlar için çeşitli gerekçelere sığınıp, vicdanınızı rahatlatıyorsunuz. geriye akla yatkın kısımlar kalıyor ki burada kötü bir şey yok. dolayısıyla bu inanış biçimi, sizin toplum için yararlı bir birey olmanıza katkı sağlıyor. gelin görün ki herkes dine bakınca sizinle aynı şeyi görmüyor. bütün bu medeniyetsizlik ondan.

06.04.2016 00:01

--- `}` ---
  • #59768972 entryde bir abimiz kuran da tutarsızlıklar var diye bir yazı yazmış.yani o kitabı 15 yıl boyunca okuyup içinde tutarsızlık,çelişki bulamazken bazı adamlar,sizlerin ne haddine anlamadım.oturup bir süreyi okumassınız,ordan burdan duyduğunuz yazılara itibar edip buralarda dillendirirsiniz.yok koçum öyle yama
  • din, insanların çoğunun en büyük zayıf noktalarından biri maalesef. herhangi bir duruma din karıştırıldığında, o durum çoğu zaman sıkıntılı bir hal alır ve çoğu zaman da alacaktır.

din bir araç olarak kullanılıp, insanları ve düşüncelerini istismar etmeye, onların duygularını sömürmeye en müsait olgulardan biridir. hiçbir zaman zaafınız veya önceliğiniz olmamalı din olgusu.

hiçbir din, insandan ve insanlıktan önemli değildir. hatta bence, hiç önemli değildir aslında.

türkiye için konuşacak olursak; maalesef türkiye'nin büyük bir çoğunluğunun çok büyük bir zaafı ve bunun sonucunda da ayakta uyu(tul)masının ana malzemesi dindir. görünen köy kılavuz istemiyor, bu çok açık. peki bunu kim söylüyor? insanlığı ve insan olmayı her şeyden önemli gören, dinler hakkında inanılmaz bilgi sahibi olan, ama hiçbir dini de umursamayan ya da itibar etmeyen biri. ben söylüyorum.

bence şunu herkes anlamalı; insan olamadıktan sonra kimliğin din hanesinde islam yazsa ne fark eder, hristiyan veya jedi yazsa ne fark eder? ki ''bence'' jedi çok daha karizmatik ve daha iyi sanki. mesela ingiltere'de jedi dini 2002'den beri resmi olarak tanınıyor ve 400 binden fazla kişi güce inanıyor.

güç sizinle olsun iyi insanlar, iyilik de öyle!

c'mere '16
  • varlıklarına dair kökten bir reddedişin çoğunlukla olası tek bir sonucu var, bu dinlerin yaratıcı yazarlarına hayranlık duymak.
  • yoksullarin isyan etmesini ve zenginleri oldurmesini onler
  • akıntısı olmayan, durgun ama hep temiz kalabilme olasılığı olan bir suydu din. böyle olmak zorundaydı çünkü ne de olsa dogmatik idi. ama insanlar temiz tutmak yerine onu git gide daha çok kirletti. şimdilerde ise çoğu kişi, kirli haliyle bildiği bu sudan şikayetçi, şikayetçi olmayanlar ise bu kirli suyu kullanarak zehirleniyor. kimsenin kaynağına inip bakmayı tercih etmeyip, tüm suyun sadece yaşadığı yerin suyundan ibaret olduğunu sanması da, insanların hep kirli bir dini kullanacağı anlamına geliyor.
  • dünyanın en tehlikeli silahı.
hesabın var mı? giriş yap