şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hiz basinci olarak da adlandirilan toplam basinci olu$turan etkenlerden bir digeri.

  dinamik basinc = (yogunluk) x (hizin karesi)/2

  p = (ro)x(v2)/2
 • aerodinamik katsayı hesabında kullanılan bir etmen. direnc veya kaldırma kuvveti / ( dinamik basınc x iz dü$üm alanı) formulasyonundan direnç katsayısı veya kaldırma katsayısına ula$ılabilir.
 • dinamik yüksek basınç
  * troposferin üst katmanlarında ekvatordan kutuplara doğru hareket eden hava kütlelerin 30 derece enlemlerinde birleşmesi ve dünyanın günlük hareketine bağlı olarak alçalması sonucu yüksek basınç alanı oluşur. alçalan hava hareketi ısınır ve kurutucu etki yapar. bu sebeptendir ki 30 derece enlemlerindeki karalar çöldür.

  dinamik alçak basınç
  * kutuptan gelen rüzgarlar ve batıdan gelen rüzgarlar 60 derece enlemlerinde birleşirler ve batı rüzgarları daha sıcak olduğundan soğuk havada yükselmeye başlar. yükselen hava hareketi soğur ve yağış bırakır. bu sebeptendir ki avrupa kıtası genelde yağışlıdır.
 • hortum içinde akan su ya da damar içinden akan kanı düşünürsek, boru içinde akan sıvının yoğunluğunun boru içindeki hızın karesi ile çarpılıp ikiye bölünmesi ile elde edilir.

  şimdi çocukluğumuza dönüp klasik hortumların kesit alanını daraltigimizda suyun hızla çıktığını ve bir yere çarptığında onu ileri taşıdığını görmüştük o güç dinamik basınç.

  şimdi basit mantık kesit alanını daraltıp hızı arttırarak sınırsız bir güç üretemezmiyiz? burada akış türleri devreye giriyor. çok fazla hızlanan sıvı turbulans oluşturuyor. buda kayıplara neden alıyor.
  (bkz: su jeti)
  (bkz: türbülanslı akış)

  ek:
  (bkz: statik basınç)