• "direkt" ile sinir bozucu siklikta kari$tirilan sozcuk. oyle ki, insan "direkt" gormeye hasret kalmi$, gozleri doluyor, o derece.
  • direkt sözcüğü yerine bunun kullanılmasına ne kadar sinir oluyorsam, doğrudan sözcüğü yerine bunun kullanılmasına da bir o kadar sinir oluyorum.
  • bir tip toplumsal cezalandırma yöntemi.
    erkek kurbanımızın karga tulumba modunda taşınırken " durun lan nereye götürüyorsunuz " derken ortamda bir direk görülmesi ve bacaklarının aralanarak direğe sokulması şeklinde bulunmuştur.
    zamanla yeni teknikler keşfedilmiştir. bunlardan biri ise kişinin bacak arasından portatif ve uzunca bir borunun geçirilerek kişinin hoplatılması*dır
  • otomobillerin yayalar yerine carpmayi tercih etmeleri gereken nesne
  • genellikle yuksek ve kolay ulasilamayacak durumda olmasi gereken, serbest dolasim alaninda engel yaratmayacak sekilde nesnelerin konuslandirilmasi icin topraga cakilan uzun, uzunluguna oranla kalin olmayan, tahta ya da metalden yapi.
  • (kşz: direkt)
  • direkt yerine her kullanıldığında tüylerim diken diken oluyor.
  • genellikle uzun, silindir biçimli olan destek.

diremekten gelir ve kökeni türkçedir.
  • konuşma dilinde direkt yerine kullanılmasını anlıyorum, zira direkt kelimesi yapısı itibariyle ses ahengini bozabiliyor ama yazılı dilde direkt anlamında kullanıldığında gerçekten anlam veremiyorum.
    sözlükte gördüğümde ise basıyorum çok kötüyü, öyle sinir olduğum bir kullanım şekli.
  • direkt kelimesinin yanlış yazımıdır gelende. bunu koca koca insanlar, hocalar, okumuş etmiş kişiler yapıyor ben en çok buna şaşırıyorum.

bakın arkadaşlar direk şudur

direkt kelimesini ingilizcesi olan direct kelimesinden de hatırlayabilirsiniz. yapmayın etmeyin, öğrenemediniz gitti.
hesabın var mı? giriş yap