• trt world'ün sitesinde "pakistanlılar ertuğrul'a neden bayılıyor?" diye bir video hazırlayıp diziyi sevenleri konuşturmuşlar. tabii gurur duyulması gereken bir şey olarak sunulmuş bu "bakın dizimiz dünyada nasıl da izleniyor" anlamında. videoda konuşan kitle ibretlik :
    why are pakistanis loving ertuğrul?

bu da vaktiyle muhteşem yüzyıl'ı dünyada kimler seyrediyor tandanslı hazırlanmış olan video :
    muhteşem yüzyıl international popularity

iki dizi arasındaki kalibre, hedef kitle ve hedeflenen "ajanda" farkını şu iki videodan daha iyi özetleyen bir şey yoktur herhalde.
  • pakistan'da hasta bir kitlesi mevcut olan dizi. engin altan düzyatan pakistan'a gitse orayı yıkarlar muhtemelen.

dizinin youtube kanalının abone sayısı 5.1 milyon ilk bölümünün izlenmesi 50 milyon. link
  • pakistanı yıkıp geçen dizi. bak ilk sezon üstünden kaç yıl geçmiş o halde daha bir ay önce trtnin urduca yüklediği ilk bölüm 53 milyon izlenmiş. diğer bölümler de hep yüksek. 2-3 günlük bölümlerin izlenmesi dahi 2-3 milyonlarda. baya adamlar kafayı yemiş ertuğrulla.

benim için de önyargının ne kadar yanlış bir şey olduğunu tekrardan görme fırsatı oldu diyebilirim. ben bu diziyi hiç izlemeyip izleyenleri küçümsemiştim. lan açtım ilk bölümünü izledim. (45 dakika olarak böldüklerini tabii) kıyafetler, oyunculuk falan baya bildiğin iyi lan bu. yani işlediği dönem de sinema açısından bakir. gel gör ki tümünü izler miyim? siksen izlemem. 45 dk böle böle 80e yakın bölüm çıkmış ki sadece ilk sezon oha. lan got totalde o kadar bölüm yapmadı. şu dizi sürelerini bir kıssalar da hem oyuncular hem izleyiciler biraz rahatlasa.

edit:böyle ara ara 10 bölüm falan izledim. başlarda yukarıda dediğim gibiyken sona doğru baya sıçmış. fazla dövüş sahnesi var ki fena da değiller yani muhteşem yüzyıla göre dövüş sahneleri bariz iyi. lakin ki mesele sabah akşam dövüş izlemek değil. yani dört tane yenilmez savaşçının hikayesi takdir edersiniz ki sı-kı-cı. ayrıca senaryo iyice sıçıp sıvıyor. sürekli birileri kulak kabartıp birilerini dinliyor pusu kuruyor. yakalanan kimseler asla öldürülmüyor ve birileri tarafından kurtarılıyor. mount and blade warband hissi yaratıyor biraz. (bkz: swh)
    birilerinin öğüt-hikaye anlattığı sahneleri direkt geçiyorum zaten. boşa zaman yiyorlar işte.
    bir de bu haçlılar her zaman aşırı kötü biz çok ama çok iyiyiz klişesi. çok güzel bir potansiyeli olan diziyi harcamışlar resmen.
  • bbc'ye haber olmuş dizi.
    türk olarak değil ama islami "game of thrones" olarak lanse etmiş.
    haber linki
  • şu ara annem ve babamın deli gibi izleyip babamın anneme “hatun imdi yemek koy.” gibi ilginç replikler kurmasına sebep olan dizi.

bir de normalde izlemezlerdi, nereden akıllarına geldiyse koymuşlar bilgisayarı, bağlamışlar televizyona günde 4-5 bölüm izliyorlar. bölümlerde de 70 lere gelmişler. iyi ki bir süre evden ayrıldık, corona sayesinde netflix, torrent falan da öğrenip yabancı dizilere saracaklar.
  • anneannemin başımıza sardığı dizi. bayram sebebiyle bize getirdik 5 gün, beyaz tv de akşamki bölümleri seyrettiğini söyledi ve bizi de bulaştırmış oldu. her bölümü seyrederken ne kadar saçma, vahşice, ertuğrul malum kişiyi anımsatmıyor mu eheheehe gibi repliklerle eleştire eleştire izlediğimiz lakin izlemekten de vazgeçmediğimiz dizi. allah sonumuzu hayır etsin
  • hiç izlemediğim için iyi ya da kötü yorum yapamayacağım dizi. ancak özellikle akp seçmeni tarafından neden bu kadar sevildiğine anlam veremiyordum. tamam, daha önce de türkiye'de çok fazla sevilen diziler oldu ama diriliş ertuğrul, payitaht gibi diziler özellikle akp seçmeni özelinde çok seviliyor gibi geliyordu.

neden bu kadar sevildiğini ise geçtiğimiz sene bir arkadaş vasıtasıyla oturup sohbet ettiğimiz birinin yorumuyla daha çok anladım. akp'ye de yakın birisiydi. konunun nasıl buraya geldiğini hatırlamıyorum ancak bu politik seyirci tabanı olan dizilerle ilgili şu minvalde bir şeyler söylemişti: "diriliş, payitaht ve kurtular vadisi gibi dizilerde insanların izledikleri kişi ertuğrul, abdülhamit ya da polat olsa da gördükleri kişi erdoğan. 'kötü adamları' indiren, yere seren, tokatlayan kişi aslında ertuğrul değil tayyip erdoğan. seyirci bunu böyle görüyor, böyle algılıyor."

tabii bu bir alt metin, bir metafor okuma olarak sayılabilir ancak dediğim gibi özellikle akp tabanında bu kadar seviliyor olması, bu yorumdan sonra bana çok daha mantıklı gelmişti.
  • süreçte netflix te varken izlemek istedim.
    yukarıda arkadaş yazmış bölümlerde gerçekten 3 5 dakika kafa sikiliyor, yavaslatilmis at sahneleri savaş sahnelerini çadır sahnelerini filan açıkçası gecistirerek izledim.

zira 450 bölüm...

bu dizi bütçesiyle süreyi kisaltip kaynakları kaliteyi arttırmak için kullansalarmis çok çok başarılı bir yapım çıkacakmış ortaya

bu haliyle de gayet iyi aslında özellikle moğol ve selçuklu saray sahneleri ve oyunculuklar çok iyi

aynı kaliteyi bizans askerleri ve tekfurlarda ortaya koyup, constantinapolisi bizans sarayını da işin içine alsalarmis keşke
hesabın var mı? giriş yap