tearhunter

  • 6362
  • 179
  • 53
  • 8
  • bugün

dünyanın en iyi mutfağının türk mutfağı olması

büyük üfürmedir.

ama bir şey söyleyeyim. "dünyanın en iyi mutfağı" diye bir şey yoktur. bu alemde en önemli olan şey lezzetleri araştırmaktır; yarıştırmak değil.

malzeme önemli denmiş. yüzde yüz katılıyorum. bakın türk mutfağını denkleme sokmadan, midilli örneğini vereyim.

bu adada mutfak yunan anakarasına göre belirgin biçimde ileridedir. oysa tarifler aynı. peki fark nerede ? malzemede.
yüzyıllar boyunca ada osmanlı hükmünde kalmasına karşın özerk bir nitelik taşımış ve istanbul'a zeytinyağı göndermiş. bu yüzden ağaçlar da yüzlerce yıllık ve adada geleneksel yöntemlerle bölgenin en iyi zeytinyağı üretiliyor. özellikle kuzey batıda skoutari bölgesini öneririm; teraslandırılmış tarihi zeytinlikler arasında gezmek insana bu lezzet geleneği hakkında çok şey anlatıyor.
midilli ülkeye uzak olduğu için bütün gıda hammaddesini kendi üretiyor. pek çok taverna arka bahçesindeki bostandan topluyor sebzesini; yoğurtla peyniri köydeki üreticiden alıyor. balık lokantaları da sahiplerinin sabah yakaladığı balığı, kalamarı sunuyor konuklarına. sıfır kilometre gastronomi prensipleri doğallıkla uygulanıyor.bu arada adanın konumu nedeniyle dardanos'un akvakültür zenginliği balıkların lezzetine doğrudan yansıyor. yol gitmemiş, beklememiş, dondurucu görmemiş malzemelerle beslenen midilli mutfağı unutulmaz bir deneyime dönüşüyor.

ancak az kuzeydeki thasos'ta düş kırıklığı yaşıyorsunuz. çünkü orada endüstriyel ürün gerçeği karşınıza çıkıyor. sıfır kilometre yok thasos'ta.

özetle
- malzeme
- malzeme
- malzeme

malzeme sıfır km ve de dop/igp ise mutfak da güzeldir. bu kadar basit.

devamını okuyayım »