• dışarıdan bakınca zahmetli görünen diş implantı yaptıranların son durumudur.

aklımda dolanan soru ''acaba implant son çare midir yoksa yaptırmakta bir sorun yok mudur?'' implant yaptıranlar durumdan ne kadar memnun? implantın yan etkileri var mıdır ve ömrü ne kadardır?

bu başlığı bu konuyla ilgili olarak implant yapılan tarih, yaş ve şimdiki durumu da göz önünde bulundurarak doldurabiliriz.
  • iyi bir diş hekimi, ucuzuna kaçılmamış iyi malzeme ve sorunsuz çene kemiği ile brileşince başarısı yüksek olan uygulama.
    benim 7 yılı geçti sanırım implantım.
    normal diş gibi bakım yapmak gerekiyor. implant da çürüyebiliyor iyi bakılmazsa sonuçta.
    ilk uygulama biraz meşakkatli ama sonrası ihmal etmezseniz sıkıntısız.
    tavsiye ediyorum.
    şöyle bir not da düşmüşüm başlığa 5 yıl önce (bkz: #44947404)

bu tür uygulamalardan zevk alanlar şunu da denesinler:
    (bkz: küretaj)
    (bkz: #55518805)
  • önce annem yaptırdı implant , çok feci ağrılar çekti boğazi bile şişti. sonra ben yaptırdım hiç bir şey hissetmedim çok ilginç bir şekilde :) 4 sene oldu bir sıkıntı yok implantta.
  • 1 adet önceden çekilen dişim ve yıllarca ihmal ettiğim için yanındaki boşluktan yararlanıp özgürlüğüne düşkün olan ve sallanan inci gibi ikinci dişimin yerine yaptırıyorum. kemik yapım yetersiz olduğu için ilk operasyon greft dolgu denen zımbırtı eklemek için oldu. ondan birkaç ay önce 20 lik dişi çektirmiştim o daha çok acı verdi onu belirteyim. dolgu yapıldı 2 ay sonucu bekledin sonra tekrar tomografi çekildim ve dolgunun sağlamlığı garantilendikten sonra ikinci operasyon yapıldı. operasyonda doldurulan çene kemiği matkapla delinip vidalar takıldı. 2,5 ay oldu vidalar takılalı 1 ay sonra randevu alıp kontrole gideceğim eğer yerine iyi kaynamış ise dişler yapılacak. operasyonlar acısız oluyor birkaç gün dikiş yerleri acıtıyor ama fazla korkacak bir şey yok.
    ben işlemi özel bir klinik sahibi doktorun tavsiyesi ile üniversite diş fakültesinde yaptırıyorum. doktorun söylediği sadece kendisi bir yıl içinde yanlış yapılmış 17 tane implant ile uğraşmış. merdiven altı yerlerde yada ameliyathane ortamı sağlamayan yerlerde yaptırmaya kalkmayın bu basit bir işlem değil, küçük çaplı bir ameliyat sonuçta.
    doktorumun dediği işlemin en zor kısmı hastanın kendine bakma kısmıymış. operasyon bölgesini temiz tutmak, işlem için verilen ilaçları düzgün kullanmak ve vida takılan kısmın dille veya yiyecekle zarar görecek şekilde hırpalanmasından kaçınmak çok önemli. bunlara dikkat etmemek işlemin sonucunu ciddi oranda olumsuz etkiliyormuş.

dişler yapıldığında sonucu editlerim.
    geçmiş olsun.
  • yaptırılma süreci pek sancılı olmayan durum, yalnız orijinal dişimi kurtarmak için ne gerekirse yapmadığıma pişmanım, en iyi iyi diş ağrısa da sızlasa da kendi dişin.

ben kısaca pişmanım, arasına çok fazla yemek artığı giriyor, sürekli yanında diş ipi ile gezmek zorunda kalıyorsun.
  • yaklaşık 5 yıl önce lazer destekli yaptırmıştım. şimdiye kadar en ufak bir sorunum olmadı, var mı yok mu belli değil diyebilirim.
  • 33 yaşındayken alt çeneye yaptırdığım 2, 36 yaş civarı üst çeneye yaptırdığım 1 implant gayet memnun halinden. bende yaş 39 oldu (kadınlar 40 olmaz malum), sigara bir içiyor bir bırakıyorum ama genelde içiyorum. tip 2 diyabet var. dişleri çok da düzenli fırçalamıyorum açıkçası. ama sıkıntı yaşamadım hiç.

bir kaç ay önce üst çenede azı dişim çekildi, çekim yeri iyileşince implant yapılacaktı. hatta pazarlık edip parasını peşin bile verdim. covid belasından gidip yaptıramadım daha.

özet:profesyonel birine yaptırın, sonra implant olduğunu unutun. benim diş hekimim (bkz: melih erkul)
  • ağzımda memnun olduğum tek dişim. param olsa korona olmasa 4 tane daha yaptırırdım. çinli implantlara dikkat sertifikalı ve isveçli olanı makbuldur.

üzerine metal değil zirkon kaplamalı takıla. diş hekimi ışığı geçirir altta implant belli olur derse umursamamalı. hiç belli olmuyor.
    not: diş hekimi linci gelirse diye, bana metal kaplama öneren doktorun tavsiyesine uyup taktırmıştım(zirkon anlaşıp total ödeme yapmıştım son anda metale döndü.) çok daha berbat görünmeyi bırak ağzında fazlalık gibi hissettiriyordu. üstüne alerjik tepki oldu. metal kaplamayı söktürüp zirkon taktırdım. mis gibi.

not: zirkonu geçirdikten sonra en ufak bi sıkıntı yaşatmadı bana. ne aşınma, ne oynama, ne yiyecek kaçması. harika.

şimdi 2 daha çakıldı, şimdiden memnun değilim, suratım şiş, acı vs olmadı. ilkinde hiçbişeycik olmamıştı
  • tek dise yapildi. gunun birinde cat diye oynamaya basladi. delirdim!!! o kadar para ver, ugras et, sikintilar bitecek diye dusun, cat! oynamaya baslasin.

neyse disci buldum bir tane cumartesi olmasina ragmen, adamda da bala gote bendeki implatin anahtarindan varmis. sikmaya calisti... olmadi. dur ben sunu sokiiim tekrar takayim dedi. cidden sokup tekrar takinca oturdu. dedi ki buyuk ihtimalle takilirken dis atladi (cross thread). ulan kac ay oynamadi, nasil durdu o zaman kimildamadan?

neyse, kac aydir iyi simdi. yalniz asla yuzde 100 olmadi. hala oralarda bir his var. aci, agri degil. ama hic bir disimi "hissedemezken" onu hissediyorum. orada bisiler var.
  • buradaki entryleri okuduktan sonra ben niye bu kadar acı çekiyorum diye sorgulamıyor değilim.
    2 gün önce epey tecrübeli bir doktora 2 implant yaptırdım. yani vidalar yerleştirildi, ameliyat denildiği için zaten korkuyordum giderken ev ahalisiyle bile helalleştim.

neyse sigaradan mütevellit 3 iğne yaptı doktor uyuşması için.. işlem yaklaşık 1 saat 10 dakika falan sürdü, sedyeden kalkana kadar bildiğim bütün duaları okudum hatmettim ve gözlerim sürekli kapalıydı.

arada bir açıp bakıyordum gözlerimi. ağzıma giren o delme aparatını görünce kendimi camdan aşağı atasım geldi ama atamazdım ki lan? ağzımda koca bir delik vardı çünkü.

püff yaram sızlamaya başladı gene. işlemi sadece dolgu vs yapılıyormuş gibi düşünerek bitirdik şükür. kalktığımda hiç bir ağrım yoktu lakin 20 dk sonrasında feci bir ağrı başladı dikiş yerinde, gitmeden iki iğne daha yaptı doktor “en azından üç dört saati rahat geçirirsin” dedi. ne yazıkki beş saati göremeden başladı ağrılar..

ağzımdaki tamponu ağlayarak çıkardım. çenem o kadar acıyordu ki, gerçi hala tam açamıyorum. iki implantında yan yana olmasından dolayı tek taraflı ve aşağı doğru baskı uygulandı sürekli.. o günden beri ağrı kesici kullanıyorum, ağzım hala tam açılmıyor.. (o şiddetli ağrıyı sadece apranax geçirdi.)

hafif şişliğim var; 24 saat buz uygulaması yaptığım halde. iki güne kadar kendime gelmeyi umuyorum. ha bu arada doktor kemik yapın aşırı sert ve yaşın çok genç olduğu için ağrıların normal dedi.. fakat işlemden önce hiç ağrın olmayacak demişti.. bende buradakilere ve doktoruma aldandım. aklıma s*çayım bu kadar acı çekeceğimi bilsem asla yaptırmazdım asla.
hesabın var mı? giriş yap