• sözlükteki celal şengörcüler gelsin bir açıklasın bu papyonluyu. yalayıp yutsan ne olur yaptığın şeyi. sıyırmış iyice.

daha işkence tanımını öğrenememiş. bir insana iradesi dışında, zorla yaptırılan her şey işkencedir. ha ama sen bokunu yemek istiyorsan, tutan yok. afiyet olsun celal şengör.

ulan kibirli olmak, kendin dışındaki herkese bok atmak ne kötü şey...
  • saçma sapan bir laf lan işte nesini savunuyorsunuz ? adam işkence olarak dışkı yedirilmesiyle ilgili soru soruyor darbe sevici profesörümüz dışkı yemenin biyolojik yönünü anlatıyor. bu soruya bu cevabı vermenin tuhaflığını anlamayacak kadar mal mısınız ?
  • --- spoiler ---
    insanlara dışkısını yedirmek gibi..
    hayır, hayır bir dakika. bir kere dışkısını yedirmek işkence değil.
    nasıl değil?
    ben bal gibi yerim. niye biliyor musun?
    yapmayın hocam.
    ben bunların yendiğini gördüm. bir gün san diego hayvanat bahçesi'nde goriller birbirlerine dışkılarını ikram ediyorlardı. onlar da bizim gibi primatlar. gayet güzel, hiçbir şey de olmaz. meselâ jeolojinin kurucularından olan william buckland'ın hayvanlar âlemindeki her şeyi tatmak gibi bir merakı vardı: dışkı ve sidikler dâhil. bu bilgisi sayesinde napoli'de san gennaro'nun kanı zannedilerek kutsal bir mucizenin olduğu sanılan bir yerde akan şeyin kan değil, yarasa sidiği olduğunu teşhis ederek, kutsal mucizenin de palavra olduğunu ispat etmişti! yani dışkı pis bir şey değil ki. sen sidiğini içmez misin?
    --- spoiler ---

kendisine afiyet olsun diyorum.

dışkı yedirmek işkence değildir diyen birini ciddiye almak ve savunmak bana göre beyinsizliktir.
  • --- spoiler ---

a.m. celal şengör

--- spoiler ---

kitabın kapağında yazar kendi eleştirisini yapmıştır.
  • dünyanın en kötü 10 hapishanesinden biri olan diyarbakır zindanında yapılan işkenceler, bi bok yedi başının tahayyülünün çok uzağındadır.

türkçe bilmediğinden ve kürtçe yasak olduğundan, görüş gününde dakikalarca oğluna bakıp tek kelime edemeyen anneyi bi bok yedi başına açıklayamazsınız.

insan onurunu hiçe sayan işkencelere (elektrik, gergi, serum, cop, falaka, bit, askı, lağımda yatırma...) dayanamayıp kendini asarak, kendini yakarak ölümü yeğleyen mahkumları bi bok yedi başına anlatamazsınız.

sabahtan akşama kadar çivili sopalarla dövülerek marş ezberletilen insanların acılarını, sarayın altın varaklı keneflerinde hacet giderenlere yaranayım derken olsa olsa bok böceği olabilecek bi bok yedi başına izah edemezsiniz.

henüz 24 yaşındayken türkiye'nin bağımsızlığı için mücadele verip idam edilmiş bir devrimcinin yüreğini, hayatı boyunca devrin güçlüsünün taharetine mihmandarlık edip ibrikçiliğini üstlenmiş bi bok yedi başına soramazsınız.

tanım: konuya ilişkin ifade-i ehliyeti olmayan bir bok yedi başının sarfettiği söz öbeğidir.
  • az gelişmiş ülkenin "aydıncık" beyanı.

beyini mi demeliydim.?

bir kez de ile sapa gelir söz soyleseler. asker selamına duran militarizm sevdalısı yökümün profu!
  • su icirmek iskence değildir ama zorla icirmek iskencedir. biri hocaya bunu soylesin.
  • hemen eleştirmeyin bence cahili. adam sodom'un 120 günü'ni yeni izleyip gelmiştir. o bok yedirme sahnelerini çok başarılı bulmuştur. insanlara bok yedirme sorulunca da aklına bu film gelmiş buna göre cevap vermiştir.

sanmadım bile de neyse. celal bu bahane bile kurtarmadı bence. bir başka senaryo lazım.
  • bir insana zorla bir şeyleri yaptırmanın, o şey ne olursa olsun işkence olduğunu ayırt etmekten aciz bir adam milleti aşağılıyor cahil diye. bilgilisi buysa bu ülkenin, ben cahiline kurban olayım. bu ülke insanı bin yıl da aynı kişilere oy verse, boku savunmak kadar aşağıda olamaz. ve hiçbir şey işgal ettiği okumuş etmiş, zeki insan koltuğunun anasını ağlatanlar kadar geride bırakamaz bu toplumu.
hesabın var mı? giriş yap