şükela:  tümü | bugün
 • pigmentasyon ve melanosit bozukluklarına örnek teşkil eden, fazla sayıda, 5 mm den büyük, düzensiz sınırlı nevüslerdir*. malign melanomla birliktelik gösterirler. epidermiste birbiri ile iliskili hücre grupları mevcuttur. od* geçisli olabilir.malign melanoma öncü lezyon olarak kabul edilebilir.
 • malign melanom prekürsörü.
 • (bkz: #47717369)
 • ailesel ve sporadik olarak görülme paternleri olan ve özellikle ailevi ise malign melanoma dönüşme ihtimali %100 olan nevüs. sporadik olanlarının ise diğer nevüslere oranla malign melanoma dönüşme riski çok yüksek ancak diğer nevüslerden bağımsız incelendiğinde malign melanom riski düşük. zaten melanomların çoğu öncül bir lezyondan değil de de novo gelişim gösteriyor.

  peki bir nevüsün displastik olduğu konusunda şüphe uyandıran özellikleri nelerdir dersek buna en başta 5 mm'den büyük, düzensiz şekilli, içinde farklı renk paternleri barındıran ve özellikle güneş görmeyen yerlerde sonradan oluşan ve büyüyen nevüsleri sayabiliriz.

  displazi kanser öncüsü bir lezyon olduğundan dolayı ve melanomun ise dünyanın en öldürücü, agresif tümörü olması nedeniyle bu nevüslerin beklenmeden eksize edilmesi gerekiyor.
 • bu aralar dermatoloji camiasında hakim görüş, bu nevüslerin malinleşme ihtimalinden çok; bu nevüslere sahip bireylerin de novo melanom geliştirme ihtimalinin fazlalığı üzerine yoğunlaşmaktadır.

  siz siz olun yılda bir kez dermatoloji doktorunuza benlerinizi gösterin.

  (bkz: dermatoskopi)
  (bkz: ben taraması)