şükela:  tümü | bugün
 • domuz bağı, kişinin "az yer kaplamasını" sağlayan işkence yöntemi. normal boy ve kilodaki bir kişi bu şekilde top haline getirilebiliyor.
  ilk önce kurbanın boynuna ip bağlanıyor. eğer ölüme terkedilmeyecekse kurban boğuluyor. ardından ipin ucu bedenin ön kısmından sarkıtılıp bacaklarının arasından arkaya geçiriliyor, ip çekilince bu insanın başı, bacaklarının arasına sıkıştırılmış oluyor.
  ip daha sonra arka tarafa alınan ellere bağlanıyor. eller bağlanınca sıra ayaklara geliyor.
  oldukça uzun tutulan bu iple ayaklar da bağlanıyor. ardından dizler kırılıp yukarı doğru itiliyor. ip, bu şekilde 3'e katlanan vücudunun çevresinde dolanıyor. beden top gibi bir hale getiriliyor.
 • http://www.milliyet.com.tr/…/default.htm?ref=fblike

  bunları insanlara yapanlar 10 sene tutuklu tutuldukları için, yargılanmaları bitmediği için serbest kaldılar. adalet mi bu ? utansın bu ülkenin hukukçuları.
 • en son hukuğa karşı uygulanmıştır.
 • bu metodu kullanarak intihar eden insan görmüşümdür, gerçekten çok şaşırtıcıydı.
 • 90'larda hizbullah terör örgütü tarafından kullanılan ölümcül bir işkence yöntemidir. bir neslin psikolojisini bozmuştur. öyle ki o yıllarda, türkiye'nin bazı bölgelerinde akşam saat 6'dan sonra dışarıya her adım atışında insanın aklına gelmektedir domuz bağlarıyla öldürülmüş zavallı insanların cesetleri. insanoğlunun ne denli zalim bir varlık olduğunun kanıtlarından biridir ayrıca.
 • 90'larda show tv ve bilimum haber kanallarında gördüğümüz, hizbullah terör örgütünün yaptığı işkence türüydü.
 • (bkz: konca kuriş)
 • az önce (bkz: bir zamanlar anadolu'da) filminden öğrendiğim korkunç bir bağlama şekli
 • ülkemizde 90'lı yılların maalesef simgelerinden biri hâline gelmiş bir işkence / ölüm şekli.

  hizbullah tarafından kullanılan bu yöntemle öldürülmüş insanların cesetleri memleketin çeşitli yerlerindeki hizbullah hücrelerinin bodrumlarında bulundukça kamuoyunda adeta bir travma yaratmıştır.

  domuz bağı; başın bükülmüş dizlerin arasına sokulması, el ve ayakların boyunla birlikte bağlanarak kişinin hiç kımıldayamayacak hâle getirilmesiyle yapılır.
  yani işkenceye uğrayan kişi bir top şeklini alır tabiri caizse.
  amaç, kişinin mümkün olduğunca az yer kaplamasını sağlamaktır. ayrıca işkenceye uğrayan kişi ayaklarını açmaya çalıştıkça boynundaki ipi gerdirir ve kendi kendini boğmaya başlar.

  bu işkence yöntemini türk kamuoyu ilk kez hizbullah'ın eylemleriyle duymuşsa da 1940'lı yıllarda çin'in de özellikle doğu türkistan'da domuz bağı yöntemiyle işkenceler gerçekleştirdiği kimi tarihçi/ gazeteciler tarafından yazılmıştır.

  örneğin; (bkz: doğu türkistan'ın gerçek hikâyesi hatıralarım)

  hizbullah tarafından bu yöntemin kullanılma sebebi ise örgütün sansasyonel eylemlerle ve tabiri caizse kendileriyle özdeşleşecek bir öldürme yöntemiyle kamuoyunda baskı oluşturma isteği olarak görülebilir.

  bildiğim kadarıyla en son 2020 yılında ordu'da yaşlı bir kadın, hırsızlar tarafından domuz bağı ile bağlanarak öldürülmüştür.
 • çocukluğumda akşam haberlerinde duydukça travma yaratan işkence yöntemi.
hesabın var mı? giriş yap