• sözlükte henüz gündeme gelmemesine hayret ettiğim olaydır.

bazı cemcük ağızlılar, döviz kurları arttığında ( daha doğrusu tl değer kaybettiğinde) sürekli " ben dolarla, euro ile maaş alıyorum. beni ilgilendirmez ama oh olsun" diyorlardı. aramıza hoş geldiniz diyoruz. ayrıca :
    (bkz: her canlı tele'yi tadacaktır)

kaynak
  • hali hazırda çalıştığım şirketin kafasını deli karıştıran durum. iş hayatı gerekleri düşünülmeden heyecanla alınmış karardır. ve bu karar gene bir yan yol, açık bulunarak uygulanmayacaktır.
  • maaşlarımız hesaplarımıza yatacak sözleşmizdeki 5000euro/monh olarak yatacak. bişey değişmedi yani.
  • beni derinden etkileyen durumdur.

(bkz: yazar maaşlarının tl ile verilmeye başlanması)
  • böyle birşey yok.

serbest bölgelerde euro ve dolar ile maaş alınıyor.

bunun haricinde ise ayın son günündeki merkez bankası (euro veya dolar neye anlaştıysanız artık) satış kurunu baz alarak tl olarak hesabınıza net yatırılabiliyor.

yine bunun haricinde freelance yazılımcı veya bir konunun uzmanıysanız ufak şirket açıp parayı oraya akıtıp kendi sigortanızı kendiniz halledebiliyorsunuz. iş veren ben uğraşmam bordro zart zurt, bilmemde o işleri türkiyede, sub contractorum gibi görün diyebiliyor.

evet üç hane görebiliyorsunuz. tek dikkat edilmesi gereken şey ise… yardım dokunur belki… detaya giriyorum. olaki sene ortası son vergi dilimine girmişken iş değişikliği yapıp döviz endeksli kazanmaya başladınız. geçeceğiniz firmaya diyinki, kardeş benim vergi dilimim bu, buna göre devlete vergi ödemeye devam edin.

etmezseniz anlaştığınız şirket bunu atlayacak, devlete sanki sene başı gibi vergi ödemeye başlayacak yeni şirketiniz. sene sonu gelir vergisi farkı saplayacaklar ve az buz olmayan bir ceza çıkaracaklar. aman dikkat.
  • ben hep maaş ile döviz aldığım için beni etkilemeyen yasak
  • ben de hep döviz cinsinden alıyorum ama sürekli azalıyor.
hesabın var mı? giriş yap