şükela:  tümü | bugün
 • 1) ırak merkez bankası soygunu - 1 milyar dolar - 18 mart 2003 - bağdat

  saddam hüseyin'ın kişisel kasası olarak bilinen ırak merkez bankası, koalisyon güçlerinin ırak'ı bombalamasından bir gün önce saddam hüseyinin kişisel notu ile birlikte bankaya giden kusay hüseyin'in beş saatlik bir operasyon ile 1 milyar dolar alması ile dünyanın en büyük soygunu olarak kayıtlara geçmiştir.

  bu soygun saddam hüseyin'in pek de işine yaramadı. oğlu kusay amerikan askerleri tarafından öldürülürken kendisi de bir delikte saklanırken bulundu.

  çalınan paraların 650 milyon dolarlık kısmı saddam hüseyine ait sığınaklardan birinin duvarları arasına saklanmış olarak bulunsa da kalan 350 milyon dolarlık kısmına ulaşılamamış ve kayıp olarak kayıtlara geçmiştir.

  çalındığı düşünülen paraların kat kat fazlası değerde para ve altının amerikan ordusu tarafından ülkeden kaçırıldığı düşünülmektedir.

  2) belediye tahvili soygunu
  * - 292 milyon pound - 2 mayıs 1990 - londra

  58 yaşındaki postacı john goddard'ın görevi nakit para olarak da kullanılabilen belediye tahvillerini bankalara ve yapı kooperatiflerine taşımaktı. ingiltere merkez bankası'na* ait en büyüğü 1 milyon pound tutarında olan 301 adet tahvili taşıdığı gün bıçakla tehdit edilerek soyulmuş ve ingiltere'nin en büyük soygununun kurbanı olmuştur.

  keith cheeseman suçla alakalı olarak yakalanıp 6 buçuk yıl hapse mahkum edilmiştir. bıçaklı gaspı yaptığı düşünülen patrick thomas polisin yakalamasına fırsat olmadan başından vurularak öldürülmüş şekilde bulunmuş, çalınan tahvillerden iki tanesi hariç tamamı bulunmuştur.

  1 milyon dolarlık tahviller bugün geçerli olmasa da koleksiyonerler tarafından açık arttırmalarda 70.000 pound üzerinde teklif almaktadır.

  3) isabella stewart gardner müzesi soygunu - 500 milyon dolar - 18 mart 1990 - boston

  polis kılığında müzeye giren ve güvenlik görevlilerini haklarında tutuklama emri olduğu gerekçesi ile kelepçeleyerek devre dışı bırakan kişiler 81 dakika içerisinde müzede bulunan 12 adet sanat eserini çalmışlardır.

  çerçevelerde bulunan alarmların devreye girmesini önlemek üzere eserler çerçeve kenarlarından kesilerek çalınmıştır.

  olayın sorumluları halen bulunamamış ve olayın çözülmesine yardımcı olacak kişi başına ödenecek ödül 10 milyon dolara çıkarılmıştır.

  fbi'ın yayınladığı güvenlik kamerası görüntüleri

  4) dar es salaam bankası soygunu - 282 milyon dolar - 12 temmuz 2007 - bağdat

  basında çok az yer verilen bu soygunun, bankanın 3 güvenlik görevlisinin militanlarla iş birliği ile yapıldığı düşünülmektedir. banka şubesinin o gün neden bu kadar fazla nakit para bulundurduğu şüphe çekmiştir. soygunla alakalı kimse yakalanamamış ve paranın izi bulunamamıştır.

  5) knightsbridge kiralık kasa merkezi soygunu - 60 milyon pound - 12 temmuz 1987 - londra

  bugünkü değerle 163 milyon pounda eşit olan soygun 1986 yılında italya'dan ingiltere'ye göçmen olarak gelen ve italya'da 50 ayrı silahlı soygun suçundan aranan valerio viccei tarafından gerçekleştirilmiştir. kendisine kasa kiralamak istediğini söyleyerek kiralık kasa merkezine giren viccei merkezin dış kapısına kapalı olduğunu belirten bir yazı asarak başka müşterilerin gelmesini önlemiş ve daha sonra kendisine katılan işbirlikçileri ile merkezde bulunan kasaları soyarak 60 milyon poundluk bir vurgun yapmıştır.

  viccei sonrasında latin amerika'ya kaçmış ancak işbirlikçileri polis tarafından yakalanmıştır. enteresan bir şekilde bir süre sonra ingiltere'de kalan ferrari'sini geri almak üzere ingiltere'ye geri gelmiş, yakalanmış ve 22 yıl hapse mahkum olmuştur.

  çaldığı 60 milyon pound ile yeni bir ferrari almak yerine neden geri gelip eski ferrari'sini almak istediği bilinmemektedir. 2000 yılında italya'da hapishaneden günlük izin ile çıktığında polisle girdiği çatışmada öldürülmüştür.
 • türkiyede ki gizemle dolu filimleri aratmayacak soygunu şuraya bırakıyorum.

  https://www.milliyet.com.tr/…p-banka-soygunu-890782

  not: olayın takipçisiydim ve hala çözülemeden dosya kapanmıştır. türkiyeden de iyi işler çıktığına inandıran soygundur. kim bilir belki banka işi filmi gibi filmimizde olabilir, duyurulur.
 • bu konuda miktardan bağımsız zekice işleri seviyorum. brezilya'da çim yetiştirme şirketi kurup bankaya tünel kazan, çıkan toprakları da kamyon kamyon taşıyan ekip başarılıdır mesela. ama benim bebeklerim farklı.

  çinlilerin avrupa'nın çeşitli ülkelerinde ve müzelerinde yaptığı soygunlar benim için en iyileridir. yakalanmayı bırak şüpheli bile yoktur.

  kaynak (ingilizce)

  konu ile alakalı güzel bir video

  not: polisiye sevenler için kento bento video kanalını öneririm. çizimleri kendisi yapıyor, videoları belgesel tadında.

  diğer soygun çetesi ise dünyaca ünlü pink panther çetesi. bu ismi polis takmıştır. çete üyelerinin ağırlıklı olarak balkan ülkelerinden oluştuğu tahmin ediliyor.

  kaynak (ingilizce)

  belgesel

  açıklama: polisiye tutkunu biri olarak bu tarz gerçek soygun, firar veya adam kaçırma olaylarını seviyorum ama asla tasvip etmiyorum. çünkü en iyi soygun duyulmamış olandır. *
  edit: imla ve açıklama
 • "tarihteki en büyük soygunlar" olarak değiştirilmesi gereken başlıktır.