• insanların bile bile lades diyerek sebep olduğu sorun.
    insanız, düşünmek en olağan hareketimizdir elbet. bizi hayvanlardan ayırdığını söylediğimiz şey değil mi bu neticede? fakat nereye kadar?
    düşünmek insanı yorduğu kadar mutlu da etmeli. ancak biz bu kadarını bulabilmiş bir nesil değiliz belli ki. hayallerimizde bile kendimizi yerin dibine sokacak bir şey mutlaka buluruz çünkü.
    bazen, şaşıyorum. insanlar nasıl vicdanları rahat uyuyabiliyor? asıl düşünmekten yorulması gerekenler onlar değil mi? neden sürekli vicdanı susmayanlar olarak, içimiz rahat olacağı yerde insanlık adına düşünüyoruz? niye bu yorgunluğa heves, nerden geliyor değirmenin suyu?
    kusura bakmayın. çok düşünüyorum. çok soruyorum. ve lanet ediyorum insanların bunu yapmadığı her güne. ben; ne masum canlar ölürken, ne bu ülke böylesine dibe batarken, ne gözümün önünde yaşanan çirkin olaylarda, ne de her gün lanet ede ede içinde bulunduğum eğitim sistemi söz konusuyken düşünmeden edemiyorum. herkesin kafasında aynı soru var ama, benim düşünmemle ne olacak ki? cevap basit, sorunun içinde aslında. "herkes" aynı şeyi söylediğinden düşünmeyi reddetmiyor musunuz zaten? yahut üşenmekten ve yorulmaktan sıkıldığınızdan düşünmemeyi tercih ediyorsunuz. bilemedim.

mesele her zaman ülke sorunları olmuyor. zira insanın kendi hayatı bile bazen saniyeler içinde roman olabiliyor. sikimsonik arkadaşlıklar, yapmacık ilişkiler, kendini bilmez geçmişte bıraktığınız insanlar bla bla bla. sahi siz bunları düşünürken yorulmuyor musunuz? ben yoruluyorum. yorulduğumu bile bile tekrar düşünüyorum. evet, aptallık oluyor böylesi. ama her düşündüğümde bir ders daha çıkardığımı fark ediyorum. kaçırdığım noktalar olduğuna inandığım için bazı şeyleri iki kere düşünüyorum.
    siktir edin, en azından "düşünüyorum". bazı insanlara da bunu tavsiye ediyorum.
    ne kadar yorulursanız yorulun, düşündüğünüz her şeyin mutlak bir anlamı ve amacı vardır. kestirip atılmaması gereken şeyler olabilir. yorulmak bazen güzel şeylere mahal verebilir.
  • bende olanlarla anlatırsak...

tarihim de yazmaz ki
    dolmayan günlerim
    her bakışındaki yalanlar
    tadım da kaçar
    tek gözümde olanlar
    kör gözümde olacaklar
    sebebi ise yoğun anlarım
    adım öteyi göremem
    baktığım şeyi düşünmem
    düşündüğüm şeyleri
    onları da düşünmekten göremem...
  • düşünmemek için uyumaya çalışıp uyuyamadıkça daha fazla düşünmeye neden olan bir kısırdöngünün içinde kaybolmanın sonucu.
  • atmak için ritim ve dans ikilisinin yardımına ihtiyaç duyguğum olay.
    iyi oluyor ritimleri yaşatmak; bedeni yorarken zihni rahatlatıyor.
  • bittiğinin göstergesidir. ben de bittim, bunaldım. ruh gibi geçiyor günlerim artık. her daim çok yorgun hissediyorum. hatta bu entryi yazarken bile ne kadar zorlandığımı bir bilseniz... düşün düşün boktur işin, bu dünyada bir tane bile yolunda giden şeyim olmaz mı ya, bu nasıl bir sınav arkadaş... olum çok kötüyüm lan.
  • bedensel yorgunluktan kötüdür.
    en azından dinlenince geçer bedensel yorgunluk olan.
    ama bu öyle mi? yordukça yorar, beyninizi patlatana kadar zorlar. mantıklı mantıksız, gerekli gereksiz her şeyi düşünmek aynı anda. ve istemsizce hem de.
    bazen kafayı, ampulü duydan söker gibi çıkarıp kenara koyabilsek keşke diye düşünüyorum. ya da açıp bi’ hava aldırabilsek fena olmazdı. arada da tazyikli hortum tutarak yıkayabilsek içini ah ne muhteşem olurdu. düşüncesi bile serinletti. aa yine düşünmek oldu. hof.
  • hayatın brezilya karnavalı tadında karmaşık, kalabalık ve gürültülü yaşandığı dönemlerde başa gelen durum.
    (bkz: beyin amcıklaması)
  • sürekli aynı şeyi düşünmekten beynin uyuşması. buna ek olarak yanında bir de bonus getirir *
  • düşünülmesi gereken konu sayısının bir değil bin tane olması durumunda meydana gelen uyuşukluk halidir ve sonucunda bedenen yorgunluk olmadığı halde kolunu kaldırmak bile kişiye güç gelebilir.

bir süre sonra düşünmeye üşenmek formunda başgösterecektir; ancak konuların herbirinin ilgi beklediği bilindiğinden mecburen *oturulup düşünülecektir. çözüm basittir ancak insanoğlunun doğasında yoktur:
    düşünülmesi gereken konular aynı anda düşünülmemeli, sıraya konulmalıdır. fakat bilindiği gibi düşünce beyne hücum kabiliyetine sahiptir ve söz dinlemez. hadi şimdi üçünüz gidin, ben şu konuyu düşünüp bitirince gelin sizi de düşünecem denmez *

sonuç değişmez: kişi aynı anda pek çok problemi düşündüğü için hiçbirini çözemez; bazen de çözecek birşey yoktur, sadece düşünüp üzülecektir ve haliyle aynı anda birkaç konuda üzülecektir.
hesabın var mı? giriş yap