• efendim'in gicik ama komik söylenisi.
  • e'lerin türkcede gösterimi olmayan ince e harfiyle gösterilmesi ve söylenmesi ile tatbik edilir.
  • denizci subayların komutanım yerine kullandiğı ve çok komik söyledikleri hitap şekli.

bir üstleri tarafından çağrıldıklarında da "dikkat efenim" derler.

yabancı askerler "yes sir" şeklinde hitap ettiklerinden bizde de çevirisi olarak efendim kullanıldığı rivayet edilir
  • basrolunu rasim öztekinle dadi dizisinden tanidigimiz o tash gibi karinin oyandigi (adi neydi yaaa) dizide (nedense gösterimden kalkti) korhan abayin canlandirdigi entel özentisi kuntil tpilemesinde her cümlenin sonunda ki muhtesem kullanisi ile "nasil kooydum cocugu ama??" nin kibar söylenis verisyonunu yeniden var etmesi üzerine bir süre dilime pelesenk olan kelime
  • deniz kuvvetlerinde amirlere deniyor ama bir deniz subayı karacı üstüne derse karacı subay çok kızar.
  • gemide tek başlılığın önemiyle ortaya çıktığı söylenir bu hitap şeklinin. gemilerde sadece gemi komutanlarına komutanım çekilir. diğer üstlere efenim veya silah subayım, ikinci komutanım vs. bile denebilir. gemi dışında, deniz kara birliklerde de aynı gelenek devam eder. hatta subay, astsubay, komutan dışındaki üstlerine yüzbaşım, binbaşım vs. bile diyebilir zaman zaman.
    bu gelenek eğitim birliklerinde sökmez ama. oradaki rütbeliler kara kökenli denizciler yani deniz piyadeler olduğu için komutanım denmesini isterler. benzer bir gelenek de gemici subayların astsubaylara hitabındadır: (bkz: şefim)
  • alıştığınız zaman komutanım demekten daha kolaydır ve sevmediğiniz üstlerinize bu şekilde hitap ederek komtanım demekten kaçınabilirsiniz.
  • ayı yoginin zamanında efem versiyonunu kullandığı kelime.
  • (bkz: ahmet cakar)
hesabın var mı? giriş yap