• işletme yöntemlerinin eğitim yönetimine uyarlanmış halidir. ülkemizde 90'lı yıllarda lisans programı bulunmasına rağmen sonradan kapatılmış, günümüzde ise yüksek lisans ve doktora seviyelerinde bölümler mevcuttur. asıl amacı yetkin okul müdürleri yetiştirmek ve denetim mekanizmasını bürokratik teftişten çıkarıp eğitim sürecinin planlanmasında etkin rol oynamasını sağlamaktır fakat ülkemizdeki okul müdürü olabilme şartlarından dolayı alandaki bir çok uzman üniversitelerde akademisyenlik yapmaktadır. bu da işi teoriden öteye götürememiştir. uzmanlar, doğa koleji gibi bir çok şubesi bulunan kurumlar bünyesinde de çalışabilirler fakat milli eğitim sisteminde yerleri çok azdır. ülkemizde ayrı bir bilim alanı olarak çalışılması ise ziya bursalıoğlu'nun emekleri sayesinde sağlanmıştır.
  • yüksek lisans programı benim gibi okul idarecileri için bulunmaz fırsat olan programdır. ancak başvurduğunuz her yerde önceden belirli listeler, girecek kişiler belli olunca pek şans kalmaz. özel üniversitelerin parayla sattığı programları kalır ancak geriye. yıldız teknik üniversitesine başvurduğum şu günlerde yine içimde umutsuzluk yine içimde karamsarlık...
    edit: mülakatını da geçtiğim bölüm. umutsuzluk dağıldı birden! gelsin toz pembe bulutlar...
  • türk eğitim sisteminin en büyük eksikliklerinden biri. incelediğim birçok avrupa denetim sisteminin çok gerisindeyiz.
  • eğitim fakültesi mezunu öğrenciler için yüksek lisansının zorunlu olması gereken alan. tabi bu bölüm yine eğitim fakültesi içinde açılmalıdır. yoksa işletme fakültelerinin altında açılan bölümün ilköğretim ve lise düzeyindeki okul öğretmenlerine ve okullara herhangi bir katkısı yok.
  • (not: final ödevimi teslim ettiğim halde bütünlemeye kaldığım için ayrıca bütünlemede de ödev veren hocamın uzmanlık alanı. hocamsa bu alanla pek de alakalı olmayan bir dersimize giriyor ve ders içeriğinden büsbütün farklı bir ödev istiyor benden. alanım bile olmayan, bana da hocaya da hiçbir fayda sağlamayacak ödevi tek gecede oturup yazmak zorunda kaldım. üç beş puan için düştüğüm hale mi yanayım, bir bilginin benim için bu kadar değersiz olmasına mı bilmiyorum. burada herkese sunuyorum. bari birinin işine yarasın artık. eğitim denetimine dair uygun bir başlık bulamadım yazıyı ekleyecek. burası en uygun yer galiba. şimdilik.)

izleme, karşılaştırma ve düzenleme faaliyetleri yönetimin "denetim" fonksiyonunu oluşturur.
    eğitim denetimi;
    • ulusal eğitim sistemi
    • eğitim alt sistemleri
    • yerel yetkililer
    • okul
    • öğretmen
    • öğrenci
    6 alt seviyede yürütülür.
    öğrenci değerlendirmesi:
    ?teşhis ve izleme amaçlıdır.
    ?öğretmen temelli, genel ve biçimlendirici bir değerlendirmedir.
    ?öğrencinin başarısı hakkında okul ve öğretmeni bilgilendirir.

öğretmen değerlendirmesi:
    ?yeterlilik kazanma ve sürdürmeyi tescil ve terfi etmeyi içerir
    ?ödüllendirmek ve performansları hakkında öğretmeni bilgilendirmek için informal olarak da yapılır

okul değerlendirmesi:
    ?öz değerlendirme veya dıştan değerlendirme olarak iki şekilde yapılır

sistem değerlendirmesi, alt ulusal eğitim sistemlerinin değerlendirilmesi ve program değerlendirilmesi:
    ?eğitim sisteminin değerlendirilmesi genelde 6 şekilde yapılır
    1. sistem içerisindeki belli bölgeler arası farklılıkların, belli grupların, belli zamanlardaki öğrenci çıktılarının izlenmesi.
    2. zaman içindeki öğrenci çıktılarındaki değişikliklerin izlenmesi
    3. eğitim programları ya da politikalarının etkisinin izlenmesi
    4. demografik, yönetsel ve bağlamsal verilerin incelenmesi
    5. ilgili bilgilerden anlam çıkarılması
    6. üretilen bilgilerin analiz edilmesi

denetim
    yönetim süreçlerinden birisi olan ve pek çok farklı tanımı yapılan denetimin değişimini daresh şu şekilde ayırmıştır:
    • kontrol olarak denetim
    • bilimsel denetim
    • insan ilişkileri denetimi
    • insan kaynakları denetimi

eğitim denetimi ilk olarak “kontrol” amacıyla kullanılmıştır. sonrasında taylor’ın çalışmalarının etkisiyle “bilimsel denetim” anlayışı benimsenmiştir. hawthorne’nun çalışmaları sonrasında “insan ilişkileri” felsefesi gelişmiştir. daha sonra, insanlar üretkense mutludur, anlayışının esas alındığı “insan kaynakları denetimi” yaklaşımı benimsenmiştir. denetim, bu şekilde kontrolden gelişmeye doğru bir değişim göstermiştir.

*** insan kaynakları denetimi ve insan ilişkileri denetimi yaklaşımları arasındaki temel fark; insan kaynakları yaklaşımının, insanlar verimli olduğunda mutlu olacaklarını düşünürken, insan ilişkileri yaklaşımının, mutlu olan insanın verimli olduğunu düşünmesidir.

denetimin amacı
    ? eğitimin niteliğini artırmak
    ? öğrenci çıktılarını iyileştirmek
    ? politika geliştirmek
    ? program planlama
    ? raporlaştırma
    ? strateji geliştirme
    ? bütçeleme
    ? eğitimi geliştirme
    ? öğretmenin mesleki gelişimini sağlama
    ? öğretmeni hâlihazırdaki performansını geliştirmeye teşvik etmek
    ? okulun halka ve velilere karşı sorumluluğunu yerine getirdiğini kanıtlamak
    ? öğrencilerin mağdur olmalarını önleme garantisi
    ? eğitim ve öğretimin kalitesini artırmak
    ? öğrencinin öğrenmesini ve öğretmenin öğretimini geliştirmek

değerlendirme

genel değerlendirme: genelde kişilerin geleceği hakkında biçimlendirici kararlar almak için kullanılır.
    biçimlendirici değerlendirme: öğretmenlerin var olan yeteneklerini geliştirmek, ortaya çıkartmak ve onlara yardımcı olmak için kullanılır

öğretmen değerlendirmesinin amacı;
    ?öğretmen kalitesini sağlamak
    ?öğretmenin öğrenmesini sağlamak

hesap verilebilirlik
    • işlem ve sonuçlarda şeffaflık ve bilgi verme durumudur.
    • yetkisi olanlar, yetki ya da sorumluluklarını nasıl kullandıkları hakkında rapor vermek zorundadır. o halde eğitim yöneticileri, yönetim yapmak için kendilerine yetki veren politik ve üst düzey eğitim yöneticilerine karşı sahip oldukları yetki ve sorumluluğu nasıl kullandıklarına ilişkin hesap vermelidirler.
    • okullarda dikey ve yatay hesap verme mekanizmaları kullanılmaktadır.
    1. dikey hesap verme (dışarıdan ve hiyerarşik)
    2. yatay hesap verme (içten ve hiyerarşik olmayan)

performans hesap verebilirliği: süreçlerden ziyade okulun çıkarlarına odaklanır. öğrenci kazanımları, öğrenci çıktıları ve okul performansıyla ilgilidir.
    yasal hesap verebilirlik: ilgili yasa ve yönetmeliklere uygunluğa odaklanmaktadır. genellikle okulun girdi ve süreçleriyle ilgilidir.
    öz değerlendirme: okul, verdiği eğitim-öğretim hizmetini ve okul çıktılarının niteliğini gözden geçirir.
    piyasa hesap verebilirliği: aileler tüketici olarak görülür. okul aile ve öğrencilere karşı sorumludur.

hesap verebilirliğin 3 unsuru;
    1. idari hesap verilebilirlik
    2. okulları geliştirebilmek için performans/sonuç tabanlı hesap verilebilirlik
    3. yönetici ya da yönetimi geliştirmek için performans/sonuç tabanlı hesap verilebilirlik

denetim ve değerlendirme

boyut değerlendirme denetim
    amaç en düşük yeterlilik gelişme
    gerekçe çocukları korumak öğretimin karmaşıklığı
    ilişki hiyerarşik mesleki
    içerik kapsamlı odaklanmış
    veri odağı standart bireyselleştirilmiş
    uzmanlık değerlendirici uzman paylaşılan uzmanlık
    akış açısı olumlu etki bırakmak risk alma

okul denetimi
    eğitimde kalite güvencesi, başarıyı sağlamak, sürdürmek ya da belirli bir alanda kaliteyi artırmak için tasarlanan, değerlendirme sürecine dayalı politika, prosedür ve uygulamalardır. okulların denetimi ikiye ayrılır:
    1. okulların dış denetimi
    eğitimden sorumlu makamlara rapor yazan değerlendirmeciler tarafından okul içinden bir görevli belirlenmeksizin geniş ve karmaşık bir kontrol etmedir. okul niteliğinin ve öğrenci sonuçlarının geliştirilmesini amaçlar.
    denetimin sıklığı
    • döngüsel model
    • tesadüfen örneklem alma
    • ikisinin birleşimi

denetim süreci aşamalar
    • verilerin toplanması ve analiz edilmesi gerekliyse risk analizi yapılması
    • uygulamaların gözden geçirilmesi, dokümanların incelenmesi ihtiyaç durumunda ilgili paydaşlarla görüşülmesi
    • denetim raporunun hazırlanması

okul ziyaretleri: değerlendirmecilerin okulun performansı ve işleyişi hakkında ilk elden kanıtlar sağlamak için çalışanlarla görüşmeler, sınıf gözlemleri, dokuman kontrolü yaptıkları ziyaretler.
    paydaşların katılımı: okul eğitiminde kalite değerlendirmesinde ölçekler yoluyla veliler, öğrenciler ve yerel toplulukların çeşitli konularda görüşlerine başvurulması.
    denetim raporunun hazırlanması: denetleyenlerin çalışması, bulguları değerlendirmeleri son denetim raporunda açıklanır. değerlendiriciler okula taslak raporu gönderir, okul lideri dönüt verir ve değerlendiriciler raporu sonuçlandırır.

dış denetimin sonuçları
    • düzeltici eylemler
    • disiplin eylemleri
    • imaj geliştirici eylemleri

dış denetim sonuçlarının yaygınlaştırılması
    öncelikle değerlendiriciler tarafından çalışma sonrası rapor yazılması, sonrasında, bir ya da daha fazla yıla ilişkin verilerin bütünleştirilmesi.

denetim raporlarının dağıtılması/paylaşılması
    a. rapor kamuoyu ile paylaşılır
    b. raporlar belli sıralama ile paylaşılır
    c. raporlar üst düzey eğitim yöneticileri için ulaşılabilir olmasına rağmen kamuoyuyla paylaşılmaz

denetim bulgularının bütünleştirilmesi
    raporlar, denetim etkinliklerinin kendisi, bulguların genel olarak gözden geçirilmesi ve öneriler, eğitim sisteminin genel niteliği gibi farklı şekillerde hazırlanırlar. raporlar genellikle üst düzey yöneticiler tarafından farklı dağıtım kanalları kullanılarak açıklanmaktadır.

dış değerlendirmecilerin nitelikleri
    • değerlendirmecinin belli başlı formal niteliklere ve mesleki deneyime sahip olması beklenmektedir.
    • değerlendirmecinin belli bir uzmanlık eğitimi alması gerekmektedir

2. okulun iç denetimi

okulda iç denetim, okulların verdikleri eğitimin niteliğini kendilerinin değerlendirmesi için başlatılıp yürütülen süreçtir. denetim, okul personeli, öğrenciler, veliler ve yerel toplum üyeleri gibi diğer paydaşlarla birlikte uygulanır.

iç değerlendirmecileri desteklemek için alınan tedbirler
    • iç denetim sürecinin başarılı olması için değerlendirmeyi yapacak kişilerin eğitilmesi
    • araç, veri, dokuman ve ölçeklerin temin edilmesi
    • uzmanların yardımı ve finansal destek sağlanması

iç denetim sonuçlarının paylaşımı ve kullanımı
    iç denetim sonuçlarının okullarda kullanımı: okulun niteliğini artırmak için iç denetim sonucu yetersiz olarak değerlendirilen bir alanı geliştirmeye odaklanarak stratejik planların yapılması
    iç denetimlerin dış denetimlerde kullanılması: dış denetim, iç denetim sonuçlarına dayalı olarak, öz değerlendirme ve gelişim raporlarına göre şekillenir.
    iç denetim raporlarının izleme amaçlı kullanılması
    iç denetim sonuçlarının yerel yetkililer tarafından kullanılması: yerel yetkililer, iç denetim sonuçlarını, gelişim ihtiyaçlarını belirlemek ve sağlamak; eğitim ve öğrenme olanaklarının geliştirilmesi ya da kaynak dağılımında karar almak için kullanılır.

öğretmen denetimi
    öğretmenler öğretimden, niteliğinden doğrudan sorumlu uzmanlardır. aynı zamanda performansları hakkında dönüte de ihtiyaç duyarlar. öğretmen denetimi, öğretmene bu dönütü vermenin yanında etkili öğretimin teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi için fırsat sunar. okulun ve öğrenme çevresinin gelişmesi öğretmenin denetimini merkeze alır. denetim, öğretmenin mesleki gelişimine ve öğretime odaklanmasına yardım eder. denetim ve dönüt sistemleri daha iyi bir okul örgütü oluşturmaya yardımcı olur.

öğretmen denetiminin etkisi
    öğrencinin başarısını amaçlayan ülkelerde öğretmen niteliğini geliştirmek ve sürdürmek önemli politika önceliğidir.
    öğretmen denetimi;
    ? beklentileri karşılamaya yardım eder
    ? öğretmenlerin performansını gözlemeye yardımcı olur
    ? öğretmen motivasyonunu artırır
    ? düşük performanslı öğretmenleri harekete geçirir
    ? mesleki gelişimin sürdürülmesini sağlar
    ? öğretimin kalitesini artırır

öğretmen denetiminin amacı
    • adaylık sürecinin tamamlanması
    • performans yönetimi
    • ödül programları
    • kaliteyi sağlamak
    • mesleki öğrenmeyi sağlamak
    • denetimin gelişimsel fonksiyonu
    • denetimin hesap verebilirlik fonksiyonu

denetim sonuçlarının kullanılması
    biçimlendirici sonuçların kullanılması:
    • mesleki gelişim için dönüt verilmesi
    • öğretmen yetiştiren kurumlara dönüt verilmesi
    genel değerlendirme sonuçlarının kullanılması:
    • kariyer kararları
    • ücret artışı ve performans ödülleri
    • düşük performansın cezalandırılması

öğretmeni kim denetleyecek/değerlendirecek?
    yaygın olarak değerlendirmeci, okul müdürü ve çeşitli düzeylerdeki eğitim yetkilileridir. öğretmen değerlendirmesine katılan herkes süreçlerin sonuçlarını en iyi hale getirmek için yeterli bilgi sahibi olmalı ve mesleki gelişim fırsatlarına sahip olmalıdır.

öğretmen denetimi için iç ve dış denetim yaklaşımları
    öğretmen denetimi dışarıdan veya okul temelli olarak yürütülebilir.
    denetim dıştan olduğunda, bütün okullar için kullanılan sabit ölçme araçları ve ölçülecek sabit özellikler vardır ve denetleyici okulun dışındandır.
    denetim okul temelli olarak yürütülürse, okul özel değerlendirme ölçütleri ve ölçme araçları kullanacaktır. değerlendiricilerse genelde okulun içindendir.

• merkezi eğitim yetkililerinin öğretmeni denetlemesi
    • okul müdürlerinin öğretmeni denetlemesi
    • akran öğretmenlerin öğretmenleri değerlendirmesi
    • diğer değerlendiricilerin öğretmeni değerlendirmesi
    • çoklu değerlendiricilerin kullanımı
    • öğretmenlerin kendi öz değerlendirmeleri

öğretmen denetim/değerlendirme alanları
    adil ve güvenilir bir öğretmen değerlendirme modeli için değerlendirme referans standartlarına ihtiyaç vardır. öğretmen yeterlikleri ve sorumlulukları listelenmiş olmalıdır. değerlendirmenin temel alanlarını ve yönlerini ulusal standartlara göre belirlemek esastır.

öğretmenlerin sorumlulukları şu 4 alanda toplanır;
    • planlama ve hazırlık
    • sınıf ortamı
    • öğretim
    • mesleki sorumluluklar
    öğretmenin;
    • girdileri (öğretmen niteliği): geçmiş, inançlar, beklentiler, deneyimler vs.
    • süreçleri: öğretmen ve öğrenci arasındaki etkileşim
    • çıktıları: öğrenci başarısı üzerindeki etki
    • diğer sonuçları (öğretmen etkinliği): okuldaki liderlik rolleri

denetim sıklığı
    öğretmen değerlendirilmesi, değerlendirme sürecinin amacına göre zorunlu ya da gönüllü olabilir. değerlendirme, kariyerin önemli aşamalarında periyodik olarak yürütülse de değerlendirmenin sıklığı amaca göre değişir.

öğretmen denetiminde araçlar ve bilgi kaynakları
    bir öğretmen değerlendirme sistemi öncelikle öğretimin tanımını yapmalı, sonrasında ise bu kriterlere göre araç ve süreç belirlemelidir.

• sınıf/öğretmen gözlemi (formal, informal, diğer)
    • amaç belirleme, bireysel görüşmeler ve öğretmen öz değerlendirmesi
    • öğretmen portfolyosu
    • öğrenci çıktıları/katma değer ölçümü
    • öğrenci ve veli anketleri
    • öğretmen sınavları
    • öğretmen performansını ölçmede diğer araçlar
    • öğretmen değerlendirmesi için çoklu kayıt kaynağının kullanılması

öğretmen denetiminde alternatif yaklaşımlar
    öğretmen denetiminde araçlar ve bilgi kaynaklarından farklı olarak bu yaklaşımlar performans değerlendirmesinden ziyade sadece mesleki gelişim amaçlı olarak kullanılabilir.

• öğretim çemberi
    • kitap inceleme grupları
    • ders inceleme grupları
    • akran koçluğu
    • eleştirel arkadaş grubu
    • eylem araştırması
  • yök tarafından ismi değiştirilmiş yüksek lisans/doktora bölümüdür ve yeni ismi “eğitim yönetimi” olmuştur, ne kadar büyük bir değişim, değil mi :) bu bölüm üzerine yüksek lisans yapmaktayım ve an itibariyle tezimi de bitirdim, genelde dalgalı bir ilişkimiz oldu, bir an sevip bir an nefret ediyordum ondan *sürekli insanlara “hayır, idareci olmak istemiyorum” cevabını bana verdirmek zorunda bırakan bölümdür ayrıca. disiplinlerarası olması ve nispeten türkiye için hala gelişmekte bir bölüm olması olumlu. bir süre sonra “örgütsel kültür/gelişim/etkililik”, yani içinde örgütsel geçen her şeyden nefret etmeye başlayabilirsiniz. kazandırdığı farklı bakış açılarıyla beni akademik kariyerimde sonraki aşamaya *taşıyacağına umduğum alan diyerek ikinci bir tanımla noktalıyorum entrymi.

edit: anlatım bozukluğu.
  • eğitim bilimleri enstitülerinde yer alan tezli yüksek lisans programının adıdır. buradan mezun olan kişi "eğitim uzmanı" unvanı kazanır ama bu unvanın türk eğitim sisteminde herhangi bir karşılığı yoktur.
  • günümüzde okul yöneticileri için zorunlu olması gereken bölümdür. lisansı yoktur, yüksek lisansı da her üniversitede neredeyse olmasına rağmen alanda adı geçen akademisyenler birkaç üniversitede toplanmıştır.
    bu alanda uzmanlaşmamış müdür/müdür yardımcısıyla uzmanlaşmış arasındaki fark 500m öteden görülebilir.

bu eğitimi almak istiyorsanız şu 4 üniversiteden birini seçmelisiniz:
    hacettepe
    marmara
    istanbul
    gazi
  • gereğinden fazla yüksek lisanslisi, doktoralisi olan bölümdür.
    her yerde var maşallah ancak mezunlarına bir istihdam alanı da yok.
  • başkent üniversitesi eğitim yönetimi bölümünde tezli yüksek lisans yapıyorum bu sene. tam ders bitince gördüm başlığı amacım sadece kadro madro değil akademi ve eğitim sistemi için elimden gelen en güzel iyileştirme, reform, yenilikleri akademisyen olarak yapabilmek ve bu doğrultuda başkent üniversitesi bünyesinde servet özdemir hocamdan ders alıp onun ile birlikte çalışmak harika bir şey. tezli yapmayı düşünenler öyle boş beleş ay yapayım da bı yöneticilik yaparım falan düşünmesinler eğitim yönetimi birçok farklı alanı kullanan bir bilim dalıdır çok fazla bölünmeniz gerekecek psikoloji, sosyoloji, antropoloji, eğitim, özel öğretim, yönetim, ekonomi, gibi hepsine hakimiyet gerekecektir önden bilgilendireyim dedim.
hesabın var mı? giriş yap