• aft denen ağız yaralarında şurup şeklinde olanın önemli bir geçirme özelliği vardir.
  • dünyanın en sevilesi reçeli haline gelebilen meyve.
  • fidanını aradığımız güzellik . bu tatilde ağacından yeme şansına eriştim lezzetten başım döndü.

buldum düdütü : bahcenin sakin bir kosesinde yerine alisiyor simdi fidancık .
  • urmu dut olarak da bilinen ağaç ve ekşi meyvesidir. şurubu yapılır.

ve ayrıca ekşi denince akla gelenlerdendir.

...http://lezzetler.com/…si-karadut-surubu-vt7968.html
  • her derde deva, müthiş bir mevyedir azizim..şu an ağzımın sulanmasına sebep olmuştur nitekim..

karadut'un faydaları
  • (bkz: urmu dutu)
    (bkz: kandut)
    (bkz: ekin dutu)

birçok insanin adini bilmedigi halde en sevdigi meyvedir. ben de bugune kadar bilmezdim. eşsiz bir tat, mükemmel bir meyve.
  • hakkında kavram karışıklığı yaşanan benzersiz meyve. iki farklı çeşidini aynı başlık altında anlatmış yazarlarımız.

şimdi burda ekşi kara dut diye bahsedilen meyve morus rubradır. kendimi bildim bileli biz buna kandut deriz. ekşi kara dut ve urmu dutu diye de adlandırıldığını yeni öğrendim.

kendisiyle karıştırılan diğer türü ise morus nigra yani karaduttur. ikisi birbirlerine görüntü olarak benzeseler de çok farklı meyvelerdir.

kandut yani ekşi kara dut olgunlaşmış hali koyu mor-siyah renklerinde, hafif tüylü, çok sulu, 1-2 cm uzunlukta olabilen, çok yumuşak, kendine has bir tadı olan meyvedir. (bkz: mayhoş) toplarken mutlaka hücreleri patlar ve suyu elden kan gibi sızar. gerçekten elinizi kana bulamış gibi olursunuz. bkz:kandut
    karadut ise bu kadar sulu değildir, meyveleri daha uzun olabilir, tüysüzdür ve tatlıdır.

kandut saklanmaya ve taşınmaya müsait bir meyve değildir. en uygunu dalından yenmesidir ancak dolapta bir gün saklanabilir. bu özelliklerinden ötürü ticari olarak değer bulmamıştır ancak şu hayatta tadabileceğiniz en özel meyvelerden biridir. ancak sizin aramanız gerek bu özel meyveyi. şimdiye kadar kendisini tanımadıysanız şimdiden sonra da kolay kolay karşınıza çıkmaz..
  • yararlı olduğu söylenen ama bi türlü sevemediğim meyvemsidir.
  • bazı yörelerde ramtüt de denilir. sanırım urmu' kelimesinin bükülmüş versiyonu.

morus nigra denilen bu ağaç , siyah renkli dutlar da veren morus alba yani beyaz dut'tan biraz farklıdır. beyaz dut çeşidinin meyve sapı uzun iken ekşili kara dutunun sapı yok gibidir veya kısadır. ayrıca, ekşili kara dutun yapraklarının alt yüzeyi tüylüdür.
    morus alba yani beyaz dut sarı, pembe, mor, beyaz ve siyah meyveler verebilirken, morus noir denilen ekşi kara dut sadece koyu mor veya siyah meyveler verir.

ayrıca ekşi kara dut'un meyveleri olgunlaşmadan önce çok ekşi ve olgunlaşınca mayhoş olurken beyaz dutun olgunlaşmamış meyveleri az ekşi, olgunları ise tatlı olur.
hesabın var mı? giriş yap