şükela:  tümü | bugün
 • el çizgilerine, şekline, yapısına bakarak, karakter özellikleri sölenen, geleceği hakkında yorum yapılan fal çeşididir
 • ellerimizin avuçlarındaki çizgiler, parmaklar ve tırnaklardaki izlere bakılarak yapılan sanatta diyebiliriz..

  el falı sanatı (şiromansi, chirognomonie) eski mısır'a, hindistan'a ve çok eski çağlara bağlanabilecek kadar uzak bir geçmişi olan bir gizli bilimdir. özellikle bohemyalılar (çingeneler) tarafından uygulana gelmiştir. okültistler de (gizli bilimciler) bunu eski devirlerden beri uygulamaktadırlar.

  eskiden, sol elin ruhsal doğaya (karanlık yan) ve sağ elin de aktif doğaya (aydınlık) ait olduğu kabul edilirdi. daha sonra, karanlık ile kötünün yanlış bağdaştırılması sonucu sol el karanlık güçlerle özdeştirildi. kötü (sinister) sözcüğünün orijinal karşılığı ‘sol’dur.

  el falını batı’da kuşaklar boyu sürdüren çingeneler geleneksel olarak sol eli okurlar. bunun nedeni belki, sol elin, kişinin ezoterik ya da gizemli yanını temsil etmesi, belki de ‘kalbe daha yakın’ olmasıdır.

  şimdi sol elimizi, avuç içi bize dönük tutalım. boy olarak tüm diğerlerinden uzun olan orta parmak, kaderi temsil eder ve avucun içinde dikey bir çizgiyle devam eder; bu çizgi kader çizgisidir. insanın, varlığı süresince izleyeceği yolun bir resmidir bu.

  yüzük parmağı, -ki buna apollon derler- sanat ve talihi temsil eder. merkür adı verilen serçe parmağı ise, bilimi ve tüm faaliyetlerdeki hesabı (ticaret, oyun vs.) temsil eder. işaret parmağı (jüpiter) her türlüsünden maddi hırsı temsil eder; baş parmak (insanın kendisi) insanın dayanıklı iradesini, mantıklılığını ve karakteristik cesaretini temsil etmektedir.

  bir kişi hakkında ilk hükme varabilmek için, esas olarak ele alınan orta parmağa göre en uzun olanın hangi parmak olduğuna bakmak gerekmektedir. şayet işaret parmağı yüzük parmağını geçiyorsa, kişi pozitif değerlere ülküsel değerlerden daha çok önem veriyor anlamında yorumlanmaktadır. para, o kişi için, şan ve şereften daha önemlidir. bunun tersine, yüzük parmağı işaret parmağını geçiyorsa, şahıs kuramsal olanı uygulamalı olana, şan ve şerefi paranın katı imkanlarına tercih ediyor anlamındadır. şiromansi yapanların karakter üzerindeki ilk hükümleri bu şekilde gerçekleşir.

  bir elin ayasındaki temel çizgiler şunlardır:

  -hayat çizgisi (canlılığı ve uzunluğu)

  -akıl çizgisi (zeka gücünü ve zihinsel durumu)

  -kalp çizgisi (duygusal durumu)

  -ikinci derecede ve her elde görünmeyen çizgiler:

  -kader çizgisi (kaderin size verdikleri)

  -şöhret çizgisi (başarı ve topluma mal olmak)

  el tipleri:

  -su (uzun parmaklar, dikdörtgen şeklinde avuç)

  -hava (uzun parmaklar, kare şeklinde avuç)

  -toprak (kısa parmaklar, kare şeklinde avuç)

  -ateş (kısa parmaklar, dikdörtgen şeklinde avuç)
 • (bkz: domino falı)
 • anne karnında gecen 9 aylık süre boyunca,ellerin yumruk yapılmıs sekilde tutulmasından dolayı avuc icinde olusan cizgilerin gelecege dair fikir verebilecegine inanılarak yorumlanması.
 • -ver elini bi fal bakalım evladım
  -buyur teyze
  -hmmm, parmağın kenarındaki kurumuş selpak evden çıkmadan bi posta gittiğini gösteriyor, işaret parmağının tırnak arasındaki pisliğinin rengi yeşile çaldığından diyebiliriz ki tatak çıkartmışsın, nasırlara bakılırsa abazanlık yeni değil evveliyatı var, ancak şu ellerin büyüklüğüne bakarak diyebilirim ki bu ellerle çekiştire çekiştire senin jünyor şimdi araplarınkinin ebatlarına ulaşmıştır, yani yapılacak şey namının yayılmasını sağlamak, gerisi kolay. ha birde ellerin terlemeye başladı yani heyecan var biraz, erken boşalma sorunu var gibi duruyor, kendini dizginlemeyi heyecanını kontrol altına almayı öğrenmen gerek.
  -bırak lan bırak manyak karı..
 • kız tavlamak için kullanılan bir fal çeşididir.
 • (bkz: ayak fali)
 • el çizgilerine göre yorumlanan bir fal çeşidi olduğu düşünülürse* elinizde bardakla merdivenlerden yuvarlandınız mı kaderiniz değişiyor mu yani? yani bu yaşa kadar yaşadığım herşey bu yara izinden miydi*?
 • kimilerince yasin suresinin 65. ayetiyle de iliskilendirilen icrek ogreti.
 • çıkma ihtimali aynı olsa da kahve falıyla karşılaştırdığımda nedendir bilinmez hiç inandırıcı bulmadığım fal.