• alekta movik movik.
  • "bir de dün, new yorker'dan ikinci kez kabul aldım: iki tane hem de: pastoral tarzda onlar "için" yazdığım "the watercolor of granchester meadows*" (granchester çayırlıkları'nın suluboya resmi) ve kitabımdaki tek "aşk" şiiri; daha yalnızca bir ay önce winthrop'a yaptığım verimli ziyaretlerin birinden dönünce yazdığım kitap-şiirim "man in black" (siyahlı adam). babamın mezarına hakkını vermeli. kitabımdaki "electra" (elektra) isimli şiiri reddetmişlerdi. çok zorlama ve tumturaklı. anne sexton'un kitabından bir yaprak burada işe yarardı. benim sımsıkı yakaladığım şeyler, ifade kolaylığım ve dürüstlüğümden eser yok onda. saldırılması mümkün olmayan 40 şiirim var benim. yine de daha kudretlileri olsun isterdim." sylvia plath - the journals of sylvia plath

(bkz: electra on azalea path)
  • sophokles'in 420 yılında yazdığı düşünülen tragedyası.
    --- spoiler ---
    khrysothemis:
    ama pek az şey biliyorum.
    elektra:
    bildiğini anlat. çok defa birkaç söz insanların maneviyatını kırmaya da, yükseltmeye de yeter.
    --- spoiler ---
  • istanbul devlet tiyatrosunun yeni sezon oyunlarından biri olan elektra, ışıl kasapoğlu rejisiyle izleyiciyle buluşacak. oyuncu kadrosunda, fikret urucu, özlem öçalmaz , gökhan ırmak, kübra tektaş, tolga pancaroğlu ve melisa akman’ın bulunduğu oyunun gösterim tarihleri 26-27-28-30 ve 31 ocak 2018 cevahir salon 1 olarak belirlenmiş.
  • bugun itibariyle izledim. oldukca begendim. elektra’yi oynayan ablanin baya uzun konusmalari vardi ve oyun boyunca sadece iki kere hafif takildi. ara sira uzattiklari yerler oldu ama genel olarak guzeldi.

sisko abiyi ayri begendim.
  • az önce izledim. öncelikle oyunda anne rolündeki kız gerçekten "ana". çok çok başarılıydı.

oyunu biraz daha kısaltabilirler. en baştaki öfke nöbeti kısmı uzun sürüyor ve seyirciyi yoruyor. rahat 20 dakika kırpılabilir.

elektra'yı oynayan kızımız gayet hoş ama bugün ilk oyun olması hasebiyle çok heyecanlıydı. oyunun ortasından sonra açıldı ve güzeldi.

ben yine de ana diyorum başka bir şey demiyorum. (bkz: kübra tektaş)
  • ışıl kasapoğlu rejisiyle sergilenen istanbul devlet tiyatrosu’nun yeni oyunu.

gerek ışık gerekse sahne dekoruyla muazzam olmuş.

oyuncu seçimlerini de çok başarılı buldum. elektra’yı (özlem öçalmaz ) ve orestes’i ( uzay gökhan ırmak) oynayan oyuncu arkadaşlar da rollerinin hakkını layığıyla vermişler.

sezon bitmeden mutlaka izleyin.
  • devlet tiyatrolarında gösterilen, zeus'un ''nurlar'' yağdırdığı, agamemnon'un ''namuslu'' bir adam olduğu gibi diyaloglarla iyi oyunculuğa rağmen kötü çeviri ve uyarlamayla rezil edilmiş bir sophokles tragedyasıdır. uyarlamayın arkadaşlar, uydurmayın her şeyi türk kültürüne. olmuyor. yap motomot çevirisini sal sahneye.
  • özellikle ışık tasarımı nefis olan oyun ama ses tasarımından dolayı bir türlü oyunun içine giremedim. elektrayı oynayan kızı abartılı ve yapay buldum diğer oyunculara göre, anne rolündeki kadın iyiydi ama ışık haricinde bana hiçbir şey dokunmadı, içime işlemedi, yine de hoş demeliyim, emek verilmiş, vaktiniz varsa izlenebilir ama o kadar.
  • agamemnon'un karısı ve karısının sevgilisi tarafından öldürülüşünün ardından yıllarca acı içerisinde bekleyen büyük kızı elektra'nın hikayesini konu alan tiyatro oyununun da adıdır aynı zamanda. dün akşam gittiğim oyunda oyunculuğu çok başarılı bulduğumu da eklemem gerekir.
    istanbul dt cevahir sahnesinde 2 hafta kadar gösterimi devam edecek.
hesabın var mı? giriş yap