• afgan halkı acaba zamanında ingiliz destekli dinci kabile maymunlarının arkasından gitmek yerine bu adamın peşinden gitseydi bugün bunlar olur muydu, çok merak ediyorum. belki sovyetleri diplomasi ile durdurabilirlerdi veya sscb saldırmaya hiç cesaret edemezdi, abd hiç afganistana bulaşmamış olurdu veya belki bir çeşit müttefik olmaya çalışırdı, bugün dünyadaki müslüman terörist imajı bile hiç oluşmamış olabilirdi. herşey çok güzel olmayabilirdi belki ama en azından bizim gibi olabilirlerdi*. sadece kendi çıkarını düşünen çöl maymunlarının peşinde gitmiş olmanın acısını 7 nesildir çekiyorlar, daha da çekmeye devam edecekler gibi.
  • bugüne bakarak şunu söyleyebilirim ki başarılı olsaydı afganistan şuan çok farklı bir yerde, afgan kadınları çok farklı bir konumda olurdu
  • kafa olarak afganistan'ın atatürk'üdür
    ama atatürk kadar başarılı olamamış ve iktidarı kaybedip kaçmak zorunda kalmıştır.
  • afganistan'ın kurucu lideri, büyük bir atatürk hayranı ve afganistan'ı modern ve huzurlu bir ülke yapmak için elinden geleni yapmış olan, ancak 1929'da ingiliz ajanlarının ortamı karıştırması sonucunda gericilerce tahtından indirilen afganistan kralı.

(aşağıdaki yazının önemli miktarını yazarının kim olduğunu bilmediğim bir makaleden alıntıdır. yer yer eklemeler ve çıkartmalar yaptım. yazarı bilen varsa yeşillendirsin)

6 mayıs-8 ağustos 1919 tarihlerinde ingiltere'nin kan kaybını fark eden afganların özgürlük için hareket etmesiyle 3. ingiliz-afgan savaşı oldu ve habibullah han liderliğindeki afgan kuvvetleri ingilizleri yendi.

8 ağustos 1919'da ravalpindi antlaşmasıyla bağımsızlığını kazandı ve bir süreliğine dünyadaki tek bağımsız müslüman ülkesi oldu

babası habibullah han'ın o savaşta öldürülmesi üzerine ülkesini modern bir devlet yapmak için uğraşan çok değerli bir kral ortaya çıktı, emanullah han.

ingilizlere karşı kazandığı zaferle ülkesindeki saygınlığı da artmış ve reformlara girişmiştir.

kız ve erkek çocukları için modern okullar açılması
    çok eşliliği ve peçeyi/burkayı yasaklaması
    özgür basının oluşmasını sağlaması
    eğitim, sağlık, askeri alanlarda yenilikler

gibi ülkesinin gelişmesi ve modern bir görünüme kavuşması için çalışmıştır.

bazı jöntürkler'i afganistan'a davet etmiş, gelen türkler eğitim ve askeri işlemlerle ilgili danışman olarak hizmet vermişlerdir. 1921'de sscb ve türkiye ile dostluk, 1922'de iran'la saldırmazlık antlaşması yaptı. 1921 türkiye anayasası'nı örnek alarak hazırlattığı afgan anayasası 1923'te yürürlüğe girdi. kurtuluş savaşı veren türkiye'ye büyük bir hayranlık duyuyordu, maddi manevi yardım da etti. iki devlet arasında 1 mart 1921'de imzalanan dostluk antlaşması, tbmm'nin ilk uluslararası siyasi antlaşması olması nedeniyle önemlidir. 1928'de avrupa, türkiye, mısır ve hindistan'ı kapsayan bir ziyaretten sonra ülkesine döndüğünde yasama reformu ve kadınlara siyasi haklar tanınması gibi yeni tasarılarını açıkladı. giriştiği reform hareketleri gericilerin tepkisiyle karşılaştı.

isyan eden gericilerin halkı ayaklandırırken söyledikleri kraliçe süreyya'nın avrupa gezisinde saçının açık olduğu, dinin elden gittiğiydi. gerici aşiretleri örgütleyen ise bilinen bir isim, thomas edward lawrence. birinci dünya savaşı ve sonrasında arapları osmanlıya karşı örgütleyen ünlü ingiliz casusu...o bölgedeki görevini başarıyla! bitirince tayini afganistan'a çıkmıştı. afganistan görevini de ne yazık ki başarıyla tamamladı...

kasım 1928'de ayaklanan isyancılar başkent kabil'i ele geçirdi. emanullah han tahtı yeniden ele geçirmeyi denediyse de başarılı olamadı ve afganistan'dan ayrılmak zorunda kaldı. sonraki yaşamını sürgünde geçirdi. atatürk'ün ölümünde de türkiye'ye geldi, izinde yürüdüğü büyük ağabeyine son görevini yaptı. 25 nisan 1960 günü zürih'te yaşamını yitirdi, türklere dostluk ve hayranlık besleyen afganistan kralı. internetten 1920'lerin afganistan resimlerine bakın inanamayacaksınız; parklar, şehirler, insanlar, giysilerin isviçre gibi olduğunu görün.
    afganistan, türkiye cumhuriyeti'ni de tanıyan ilk ülkedir. ankara'ya ziyarete gelen ilk devlet başkanı emanullah han'dır ve ankara'daki afgan büyükelçiliği'ne afgan bayrağını bizzat atatürk çekmiştir. ilk kabil büyükelçimiz de çok değerli bir komutan, medine kahramanı fahrettin (türkkan) paşa.

pentagon sözcüsüne "cumhurbaşkanım nerede?" diye sorarak dünya gündemine oturan afgan gazeteci nazira karimi'nin "keşke atatürk'ü daha çok dinleselerdi, onun yolundan gitseydi. o zaman bunları yaşamazdık" dedi.

1920'lerde topal molla diye bilinen biri, afganistan'da tekke kurmuş. topal molla'nın müritleri kısa sürede 200.000e, 1925'te 300.000e ulaşınca topal molla, krala karşı ayaklanma başlatmış, afganistan'da kan gövdeyi götürmüş. sonunda 1929'da kral emanullah han, ülkesini terk etmek zorunda kalmış. emanullah han ülkesinden ayrılırken afgan sınırına geldiğinde yanına bir adam sokulmuş ve çok güzel konuştuğu urduca'sıyla sormuş: “beni tanıdın mı? ben meşhur topal molla'yım. afganistan'daki görevim bitti, ingiltere'ye dönüyorum” demiş. emanullah han da ona “evet seni tanıdım, ben senin ingiliz casusu olduğunu biliyordum. fakat halkımı o kadar çok etkilemiştin ki, senin casus olduğunu onlara bir türlü anlatamadım, islam'a fitne soktuğuna, bölücü olduğuna kimseyi inandıramadım” demiş. sarıklı ve sakallı topal molla sakalını kesmiş, sarığını atmış, başına silindir şapkasını oturtmuş ve ingiltere yoluna koyulmuş.
    büyük olasılıkla buradaki topal molla diye söz edilen ajan, lawrens.

evet, atatürk gibi bir lideriniz yoktu ama onun yolunda gitmeye çalışan emanullah han vardı. o dönemde afganlılar topal molla'nın değil de emanullah han'ın peşinde gitseydi bu duruma düşmezdiniz bacım...
hesabın var mı? giriş yap