şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
2526 entry daha
  • bu iş en çok yüksek maaş alan eyt'lilere yarayacak... adamlar emekli olacak ve dolgun bir emekli maaşı alacak sonra tekrar ise girecek ve yine dolgun maaşla işlerine devam edecek... bir de kari-koca bunu yaparsa bir eve 4 dolgun maaş girecek..... sayın hükumet yetkilileri, y ve z kuşagiyla diğer kuşaklar arasında yarattığınız bu gelir ucurumunu nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz? benim çalıştığım yerde çalışanların yarısını eyt vuruyor... yani ülkede genel durum da aynıysa devlet bu paraları nasıl ödeyecek? aklıma yeni zamlar, yeni vergiler ve bol bol para basma olarak yapacağı geliyor.... sonumuz hayrola.
  • sanırım en kazançlı kişilerin 1981 yılı içinde ve o yılın eylülünden önce doğanlar olduğu grup.

yaşları dolar dolmaz veya öncesinde sigorta girişi olduysa bu arkadaşların, 5.000 gün ve 25 yıllık süre şartına tabiler. eğer ilave bir şart konulmaz ve o günkü hakları teslim edilirse, 5.000 günü doldurmuş olanlar seneye emekli olacaklar.
  • eyt beklenildiği gibi çıkarsa,en fazla 99 öncesi işe girmiş,evlenmeden önce 5-6 yıl çalışmış ev hanımları bundan faydalanır.hem 20 yılı doldurmak için yaşları tamamlanmış vaziyette hemde çocuk borçlanmaları şansları var.(toplam 3 çocuk 2160 gün)bunların büyük bir kısmının ise günleri çok az olduğundan doğum borçlanması ile 50 yaşında kısmi emekli olmaya çalışacaklardır.

43 yaşında emekli olacak erkekler çok istisnai bir durum.99 öncesi küçük yaşta sigortalı olmuş kişilerin çoğu (biride ben)günlerini doldurmak için pek çaba sarf etmediler.nasıl olsa çok yıl bekleyeceğiz diye önceliği başka şeylere verdiler.

eğer borçlanma hakkı verilmezse çoğu eyt li yıl doldurma yerine gün doldurma çabası içine girecek.

benim fikrim,eyt en çok 50-55 yaş arası insanları emekli edecek.genç emekli kesim çok istisnai bir durumdur,örnek kabul edilmemelidir.

emeklilikte yaş sınırı kuralının geleceğini ben düşünmüyorum.adı üzerinde emeklikte yaşa takılanları tekrar yaşa takarsanız muhalefet bunu siyaseten kullanır.

ekstra olarak eyt lilere tekrar yaş sınırı koymanın çok etkileyeceğini ben sanmıyorum,fakat gün olarak 5400 veya 5900 kuralı getirirlerse etkilenen çok olur.

benim tahminim:yaş sınırının tamamen kalkacağı erkeklerin 5400,kadınların 5000 gün ile emekli edileceğidir.küçük bir ihtimal ise kadınlarda 5400,erkeklerde 5900 gün getirilip.şartsız borçlanma hakkı verilmesi olacaktır.
  • recep tayyip erdoğan dan hakkını alacak olan ilk halk hareketidir.
  • buna takılmak yerine 2008 yılında çıkan ve emekli maaşı bağlama oranlarını kuşa çeviren 5510 sayılı yasanın değiştirilmesi için çaba göstermek gerekiyor.

şu an o yasaya tabi olarak emekli olan yok gibi birşey o yüzden göze görünmüyor ama 12-13 yıl sonra acısını hissedeceğiz.
  • şuan 12 milyon emekli var ve bir çoğu 42 yaşında emekli olmuş ben ise 2008 den sonra sgk'ya girişim olduğu için 65 yaşında emekli olacağım.

65-18= 47 yıl çalışıp maaşımın %40'nı vergi olarak veriyorum üstüne kdv - ötv derken aldığım her üründen ayrı ayrı vergi veriyorum.

(zengin ve yoksul kesim aynı oranda vergi veriyor. zenginde yoksul da ekmeğe, sakıza, giyime kuşama aynı oranda vergi veriyor. ayrıca zenginin şirketi vardır bu kdv leri fatura olarak gösterip vergi iadesi alıyor olan yine asgari ücretli gariban işçiye oluyor)

eyt'li şahıs 43-18 = 25 yılneredeyse benim çalışma hayatımın yarısı çalışıp eyt'den emekli olacak. sonra 40-50 yıl benim vergimle emekli maaşı alacak nerede bu adalet?

sırf seçim uğruna, oy almak uğruna bu kadar saçma bir politika güdülemez.

işte bilinçli vatandaş olunmadığından daha eyt nin nasıl bir hırsızlık olduğunu bilmeden adamlara destek veren sazanlar var.(hakkınızı yedirmeyin sesinizi çıkarın bu adamları her gördüğünüz yerde gerçekler ile sindirin..)
  • 40 yaş diye algı yapanlar bu grubun ortalama yaşı 49
    ve türkiye'de ortalama ömür 70 yaş. saçmalıyorsunuz.
  • goygoy yapanlar 40 yaş demiş de bağkur ve emekli sandıgı icin 25 yıl yani 9000 gün şartı sunuluyor 8 eylül 1999 dan önce bagkurlu olanlar 15 yaşında bağkurlu olamayacagına göre özellikle erkekler askerlikti şuydu buydu derken en erken 50 yaşında emekli olabiliyor, 50 yaş ülkemiz şartlarında emeklilik için uygun bir yaş, sonrasında adam ister calışır ister emekli olur isterse emekli olup başka bir işte çalışır.
  • kanunun 99 sonrası işe girenleri de kapsayacak şekilde ele alınacak şekilde olması gerekir diye düşünüyorum. zira prim ve hizmet sürelerini dolduran bu kesim için de bundan 5 yıl sonra aynı mağduriyet oluşacak ve yaş beklemek zorunda kalınacaktır. yaş bekleme aşamasında bu kapsamda kalan vatandaş sağlık hizmeti alamayacak, iş bulmak istese yaş dolayısıyla zorlanacaktır. yetkililer bunu düşünecektir diye ümit ediyorum.
  • maddi durumu yerinde olan 86 yasindaki dedem ben evde yasayamam diyerek hergun sporuna isine giderken 40 yasinda emekli olup yattigi yerden para almak isteyenler..
    ayni zamanda buyuk kismi maddi durumu olmadigi icin okula ac giden ilkokul ogrencilerine okullarda yemek verilmesine karsi cikanlardan olusan kimseler...
    hep bana hep bana diyenler...
hesabın var mı? giriş yap