şükela:  tümü | bugün
 • 1909 doğumlu, 15 yaşındayken berlin'e giden ve scala revüsü ile ünlenen, ikinci dünya savaşı sırasında işadamı kocasının geniş gestapo çevresinden yararlanarak türkiye adına casusluk yapmış olan, 1944'de türkiye'ye döndükten sonra birkaç filmde oynayan, ömrünün son yıllarını darülaceze'de geçirip, 1986 yılında ölen türkiye'nin ilk dansözü.
 • türk ve müslüman kimliğiyle sahneye çıkan ilk kadınlar biri olan, özellikle 1930'lu yıllarda ün kazanan dansöz. anasız ve babasız büyüyen emine adalet, 14 yaşında almanya'da yaşayan bir akrabası aracılığıyla henry pee adında bir almanla evlenir. 1935'te almanya'da dans etmeye başlar. ürdün büyükelçisinin türk eşi, ressam fahrünnisa zeid'in berlin'de düzenlediği kostümlü şark partisinde nazi lideri adolf hitler'in huzurunda göbek atar. bu hayatında bir dönüm noktası olur ve nazilerle ilişkileri başlar.

  oryantal partiler bundan sonra hitler'in propaganda bakanı joseph goebbels'in malikânesinde devam
  eder.bu sırada birçok üst düzey nazi subayı ile yakınlık kurar. bir rivayete göre, almanlar'ın paris'i
  işgal edecekleri bilgisini türk elçiliğine sızdırır. bir nevi mata hari'dir artık.

  savaşın son dönemlerinde yani 1942'de istanbul'a döndü. 1944-51 arası deniz kızı, uçuruma doğru, akdeniz korsanları, kendini kurtaran şehir, yanık kaval gibi filmlerde oynadı. ve döneminin bütün yıldızlarının başına gelen onun da başına gelir. darülaceze'de hayata gözlerini yumar.
  ümit bayazoğlu
 • viyana'da yasamis ve sahne almis türk dansöz.
  calistigi mekanin ismi achmed bech, hikayesi surda yazilmis zaten.

  bu sayfa'da mekanin bir videosunu izleyebilirsiniz. casuslugu hakkinda bilgi yok, fakat yasami boyunca atatürk, vi. george, hitler ve göbbels ile karsilasmis.

  amerika'ya giden pehlivan "the terrible turk" koca yusuf gibi, mazide kalmis bir baska yurt disi fenomenimiz.