• (bkz: contratiempo)
  • kesinlikle (bkz: kolpaçino) ilk filmi ama diğerleri yaramaz
  • sadece türk sinema tarihinin değil dünya üzerinde gelmiş geçmiş en iyi filmdir kendisi ayla
  • çiçek abbas net. hayatın gerçekçiliğini bu kadar net ve samimi duyguları bu kadar güzel anlatan başka filme denk gelmedim.
  • belki en iyisi iddialı olabilir fakat ayla gerçekten çok iyiydi
  • (bkz: şekerpare)
  • (bkz: kader)
    (bkz: masumiyet)
    (bkz: çoğunluk)
  • her başlıkta anlamsız yorumlar olur ama galiba biz de farklı bir sorun var. yani burada çoğumuz okuduğumuzu daha bir anlamıyoruz. başlık en iyi dediğine göre. bu senin en beğendiğin demek değil. bu benim de en beğendiğim değil. benim en iyi bulduğum da değil zira ben ya da sen de film eleştirmeni değiliz. sadece iyi ihtimalle bunlardan biri olması olası diyebiliriz. bunun da sana göresi bana göresi olmaz hatta olamaz.

bu hatırlatmadan sonra zaten elde avuçta kaliteli kaç türk filmi var ki, yazalım.

sıralama olmadan şunlardan biri olabilir:

susuz yaz

bir zamanlar anadolu’da

yol

kış uykusu

demirkubuz’ u ben de çok severim ama herhangi bir filmi bu 4 üne yaklaşamaz.

atıf yılmaz’ı severim sayarım ama o da bu 4 filme yaklaşamaz. hem ona en iyi dersek saymadığımız onca şerif gören filmi çöpe gider

yılmaz erdoğan’ın herhangi bir filmi: güldürmeyin susuz yaz gibi bir şaheserle vizontele mi kıyaslayacağız.

anayurt oteli diyenler var. yok artık daha neler.

tabutta rövaşata, yapmayalım. mazluma saygısızlık olur.

en iyi nin şu özelliklere sahip olması gerekiyor.

en iyi senaryo

en iyi drama

en iyi kamera kullanımı

en iyi kurgu

yazdığım 4 film haricinde işin içinden çıkamadım.
hesabın var mı? giriş yap