• 21 ağustos 99 tarihli leman sayısında ( depremden 4 gün, can yücel'in ölümünden sanırım 1 hafta sonraki sayı işte, kısaca lemanın en içler acısı sayısı) can yücel'in

"böyle kısrağa bindim ki kanser
    dörtnala gidiyoruz
    gidiyoruz yapraklarla, ağaçlarla
    nazım'ın ormanına
    çatal yüreğimle türkülü yollara
    düştüm ki o kadar olur
    seke seke ben geldim
    s.ke s.ke gidiyorum"

mısralarını güzel bir biçimde arka kapağa nakşetmiş benim daha 7-8 yaşlarımda çizime, karikatüre, tarama ucuna, çiniye vurulmama sebep olmuş, saygı duyulması gereken nostaljik bir çizer.
    kürt sorunu ile ilgili çizimler yapmıştır yıllarca, sakınmadan, çekinmeden. tehditlere boyun eğmeden devam etmiştir olanca gücüyle. ancak yılmış mıdır, bilinmez. şimdi ne yapar, bilinmez. tekrar çizse de sevindirse benim gibi birkaç yüz adamı.
  • fi tarihte elimizde çizdiklerimizle beraber oğuz aral'ın kapısında beklediğimiz herşeyiyle orjinal adam. onun karikatürlerini gırgır'ın arka kapağına alırdı oğuz abi, bana da karikatür dersi verirdi. ender o yoldan yürüdü gitti bir sürü güzel şeye imza attı. bugün tekrardan kor ateşine dönmüş kürt meselesininin kökenlerini kendi tarihinden hareketle bize bir şekilde aktarmış oldu. ilk hakkari'de bir mevsim ile gördüğümüz memleketin güneydoğu ucunu babası enver özkhraman'ın fotoğrafları ve ender'in çizgi öyküleri * ile içerden tanıma şansına sahip olduk. şimdi ender
    ilk belgesel çalışması kırgın komedyen ile yine bir hakkari hikayesi anlatıyor. film 18. 1001 belgesel film festivali'nde ilk gösterimine çıkacak. çorbada benim de tuzum var diye söylüyorum, çok güzel bir hikaye. orası öyküleri'nin hikaye anlatma geleneğinin ve artık yok olan bir kültürün görsel kaydı. remo'nun öyküsü...
  • özellikle çizgi mizahin artik miyadini doldurdugunu düsünen çizer. okurun tembelliginden dem vuran çizer. mizahin gelecegi konusunda ziyadesiyle umutsuz olan çizer. amma dünya tatlisi, canayakin, seker gibi bir insan olan çizer..
  • hakkariden çıkan sanatçılardan biri...aslen grafiker...
  • "kamber ateş nasılsın" öyküsüne verdiği nefis anlatım ile akıllarda yer etmiş kişi...türkiye'de öykü ve şiiri karikatüre aktarma konusunda bildiğim en iyi isimlerden...
  • (bkz: hayatın tuzu)
  • güzel insandır, gönül adamıdır, derindir, heyecanlıdır ve yeteneklidir.
  • "orasi oykuleri" cizeri; ozellikle goz cizimlerine hayran oldugum kadim insan.
  • ideolojik düşüncelerini sevmediğim hatta miğdemi bulandıran leman çizeri. arada da roll'de çıkıyor hikayeleri bu şahsın.
  • sığ solculuğun ve sığ kürt milliyetçiliğinin dibine vurmuş olan leman tayfasının en laçka çizerlerinden biri, çizgisi iyiymiş de bilmem ne..baloncuğun içini adam gibi dolduramadıktan sonra ne gerek var onu çizmeye?
hesabın var mı? giriş yap