hayirsiz adam

  • 6920
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

güneydoğuda yaşayan vatandaşlarımızın soydaşları

öyle garip garip bakmayın ekrana, var böyle bir tanım.. hemi de devlet eliyle piyasaya sürülmüş bir tanım bu..

sene 1991, ırak'ta bir isyan başlamış, bu isyanı bastırmak için saddam en güvendiği isimleri (ki bu isimler halepçe'de kimyasal silah kullanmaktan çekinmeyen ve henüz babaları tespit edilememiş kişilerdir) önce güney ırak'a, şiilerin üzerine, sonra da kuzey ırak'a kürtlerin üzerine salar.. sonuç bellidir, katliamdan kaçmaya çalışan insanlar, mülteciler..

bu insanlar türkiye'ye geldiklerinde henüz "kürt realitesi" diye bir tanım yoktu, dolayısı ile onlara "kürt" denemezdi (zinhar, çarpılırlardı sonra).. ee ne diyecektik peki? dağ türkleri desen olmaz, ırak'tan geliyorlar; kuzey ırak'lı desen o da olmaz, adamlar daha millet olamamış bir kavmin dilini konuşuyorlar vs vs..

en sonunda acar devletlülerimiz nefis bir formül buldular "güneydoğu'da yaşayan vatandaşlarımızın soydaşları".. şeytan kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi bu kesin..

hala hatırlarım, anadoludan görünüm programında ertürk yöndem bu güneydoğu'da yaşayan vatandaşlarımızın soydaşlarından biri ile konuşmuş, adam kürtçe yanıt vermiş ama basın yayın ilkelerine uyacağına söz vermiş olan trt'miz bunu alakasız bir şekilde çevirmişti.. doğaldır, olmayan bir dili konuşuyorlardı, istenildiği gibi türkçe'ye çevrilebilirdi.. eh, "kürt" demekten korkan bir zihniyetin böylesi çamura yatmalarını normal karşılamak gerekmez mi?

devamını okuyayım »
13.02.2003 06:59