mesopotamian

  • azimli
  • anadolu çocuğu (324)
  • 3139
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

orhan yılmazkaya

sorulması gereken soruları başlatması gereken kişidir, eğri oturup doğru konuşmak lazım eğer rehberiniz sağduyuysa...

bu nedenle;

-yıllarca okumuş, üniversite mezunu ve aynı zamanda yazar olan bir düşünür olan orhan yılmazkaya (buraya kadar inkar edilecek bir şey yok),

- şeyh bedrettin, deniz gezmiş, mahir çayan, ibrahim kaypakkaya gibi devrimcilerin ardılı olduğunu belirtmiştir (buraya kadar da inkar edilecek bir şey yok).

-türk ve kürt halklarının mücadele birliği için savaştığını, emperyalizme, siyonizme, faşizme karşı mücadele ettiğini belirtmiştir ( telsiz konuşmasında belirtmiştir).

sonunda düşeceğini bile bile türkiye cumhuriyeti devletinin emniyet güçleriyle savaşmış ve ölü ele geçirilmiştir, diri değil.

bu insan;

bu yaşına kadar okuyup araştırmalar yapan bir yazar iken, eline silah almaya ve legal olmayan yollarda mücadele etmesine sebep olan neydi? asıl sorulması ve sorgulanması gereken nokta budur.

kendisi de dahil olmak üzere toplam 3 canın sonlanmasına sebep olmuştur, kitabını yazmak, istanbul'un entel-yazar ortamlarında rakı balık yapmak yerine neden savaşmayı tercih etti?

ailesini, sevdiklerini arkasında bırakıp neden hayatını dağlarda eğitime götüren sürece girdi?

türkiye ve kurumları bunun cevabını veremedikçe, bu yönde mücadele verdiğine inanan diğer insanların silahlı eylemlerine devam etmelerini malesef bu toplum engelleyemeyecektir.

kafalarımızı kumdan çıkarıp, nefret ve öfke gibi zihni örten duyguları bir kenara bırakıp , cinnet geçirmeden cevaplarını arayabilecek misin bu soruların türkiye?

yoksa en basit şekilde fiziki ve sözel bir şekilde her türlü düşünceye kabalıkla karşı çıkıp zorlayarak gelecek mi kurmaya çalışacağız?

asıl cevaplanması gereken budur. sonra mücadelesinin haklı ya da haksız olduğunu, terörist mi devrimci mi ama nihayetinde bebek olarak doğup, meme emerek büyümüş bir insan olduğunu tartışabiliriz.

kısırdöngünün kırılmadığı her yerde sorun varolacaktır, döngülerimizi kabullenip önce sorunu tanımlayıp daha sonra cevapları bulmak için çalışacak mıyız? yoksa ana avrad manasızca küfredip sonumuza bir adım daha mı yaklaşacağız?

asıl cevaplanması gereken budur.

ölen 3 canın da burdakinden daha huzurlu olduklarını dilemektir bana kalan.

devamını okuyayım »