şükela:  tümü | bugün soru sor
 • enerji fiyatlarının yüksekliği ve çevresel etkilerin azaltılması gerekliliği nedenleriyle önemi hergün daha artan, herkesin farkında olması gerekli konu.
 • binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim hizmet veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır.
 • genel olarak ele alınırsa yaşadığımız ve kaynaklarından yararlandığımız dünya her geçen gün kullanılan enerji kaynaklarının doğrudan ya da dolaylı etkisi altındadır. sonucunda küresel ısınma dediğimiz bela meydana gelmektedir. bu da enerjinin verimli kullanılmasının önemini gösterir. unutulmamalıdır ki daha yaşanabilir bir dünya, daha çok enerjiyle değil, daha az fakat verimli kullanılan enerjiyle mümkündür.

  (bkz: sosyal içerikli mesaj vermenin dayanılmaz hafifliği)
 • enerji verimliliği sevişme anında da uygulanması gerekir. minimum enerji maksimum haz.
 • kanunen uygulanması zorunlu olduğu halde okul gibi kamu binalarında bile uygulanmayan durum. özellikle yaz aylarında kapatılıp gidilen ve ara sıra kontrol edilen okulların dış aydınlatmaları günlerce gece gündüz yanmakta. diğer zamanlarda hafta içi dikkat edilse bile hafta sonları aynı durum devam etmekte. tespit ettiğim okulları bimer'e bildirmeye devam edeceğim bakalım ne yapacaklar. bunu takip etmek yerine enerji yetmiyor diye nükleer santral yapmak daha kolay gelecektir muhtemelen.
 • ülkemizde enerji tasarrufu ile karıştırılan terim. verimlilikte konfordan ödün vermeden enerji tüketimini azaltmak hedeflenirken enerji tasarrufunda konfor azalması söz konusudur.
 • her kütleli nesnenin, e=mc2 formülü üzerinden, içinde dehşetengiz bir enerji barındırdığını biliyoruz. problem bu enerjiyi verimli bir biçimde almakta.

  (burada sadece maddenin enerjiye çevrilmesinden bahsedildiğini ve "yeryüzünde enerji üretimi" ile doğrudan ilgili bir takım yolların burada bahsinin geçmediğini bilmem hatırlatmam lazım mıdır?)

  bunun için elimizde dört yol var:
  1) kimyasal reaksiyon; kütlenin % 0.000000001 kadarını enerjiye çeviriyor.

  2) nükleer reaksiyon; u235'in fizyon yoluyla ayrıştırılması %0,08 kadarını, hidrojenin füzyon yoluyla helyum'a çevrilmesi de %0,7 kadarını oluşturan bir enerji ortaya çıkarıyor.

  3) kara delikler; sabit bir kara delik, olay ufkuna yaklaşan maddenin %6'sı kadarını, (hızına göre değişmekle birlikte) yüksek hızla dönen bir kara delik %42 kadarını enerji haline getiriyor.
  (aşağıda linkini verdiğim videonun commentlerinde de görebileceğiniz üzere buradaki durum bir madde-kara delik sistemi ve yerçekimsel enerjinin maddeyi dönüştürdüğünü söylemek aslında çok doğru değil. sonuç itibariyle bu etkileşimden bu miktarda enerji açığa çıkmakta ve ifade doğru sayılabilir, ancak enerjiyi ortaya çıkaran salt maddenin kendisi değil)

  4) anti-madde; bir maddeyi onun anti maddesi ile çarpıştırırsanız hem maddenin, hem de anti-maddenin enerjilerinin toplamını elde ediyorsunuz.
  (ancak doğada anti-madde bulunmaması ve yapılabilmesi için çok fazla enerji harcanması gerekliliği gibi bir sorun var)

  minutepyhsics'in bir videosundan alıntılanmıştır.

  edit:
  anti-madde ile ilgili bir kaynak da eklemek gerekirse;
  http://angelsanddemons.web.cern.ch/…king-antimatter