• mağdur olanların adalet için çırpınması ne acı. insan acısını mı yaşasın yoksa mücadele mi etsin? adaleti devletin sağlaması gerekiyor, acilen!
  • öncelikle tarafsız olarak yazıyorum. son günlerde ekşisözlükte herkes sorgusuz sualsiz linç edildiği için yazma gereği hissettim kendimde.

öncelikle trafik kazalarında tutuklama verilebilmesi için kişinin suçlu olduğuna dair kuvvetli işaretlerin olması gerekir. ikinci olarakta kişinin kaçma şüphesinin olması gerekir. bu olayda var mı bilmiyoruz.

4 aydır yargılamanın başlamadığı kısmına gelirsek, 4 ay uzun bir süre değil. türkiye standartlarında kısa bile denilebilir. yani hiç karşıdaki kişinin nufuzu nedeniyle yargılamaya başlanmıyor demeyin.

son olarak bizzat dosyasını incelediğim bir trafik kazasında otobüs, anne, anneanne ve 2 çocuğu öldürmüştü. şoför tutuklu yargılanıyordu. sonra bir kamera görüntüsü çıktı ortaya. ölen kişiler panelvan tarzı bir aracın önünden yola fırlıyor, otobüs şoförünün yapabileceği hiçbir şey yok, herşey 2-3 saniyede olup bitiyor. otobüs şoförü beraat etti.

yani sayın arkadaşlar siz siz olun, detaylarını bilmediğiniz olaylarda atıp tutmayın. bu işin vebali olduğu gibi aynı zamanda da suçtur.
  • adaletin en kısa sürede tecelli etmesini umuyorum
  • şerit ihlali yaparak bir insanın ölümüne neden olunan bir olay. ne kadar engellenirse engellensin adalet geç de olsa yerini bulacak dediğim kaza. unutturmamak adına.
  • inşallah suçlular her kimse bir an önce adalet yerini bulur.
  • adaleti aramanın yolu sözlük olmamalı.. icinde yasadigimizulke gercegi maalesef bu.

ışıklar içinde uyusun.. umarım yargilama sureci bir an once baslar ve adalet yerini bulur...

surekli gundemde tutulmasi gereken adalet arayisi..
  • sol taraftaki bütün başlıklardan daha önemli. adalet bize de lazım olmadan ses çıkarmamız gerek.
  • enginin abisi için kardeşini kaybetmiş olmak korkunç bir şey, allah sabır versin. ne yazık ki ülkede güçlülerin istedikleri hukuksuzluğu yapıp her türlü cezadan kaçabildikleri de bir başka gerçek. ama burada yazarların, kendilerini mahkeme yerine koyarak, detaylarıyla ilgili hiçbir bilgi sahibi olmadıkları bir konuda hüküm ifade etmeleri de bence en az güçlülerin hukuktan kaçabilmesi kadar sakıncalı bir şey.

edit: burada gelen bilginin çelişik olduğuna dair bir değerlendirme vardı. engininabisi'yle yazışmamın ardından bunu hem kimseyi üzmeyecek hem de durumu biraz daha net ifade eden bir şekilde değiştirmek istiyorum. durum anladığım kadarıyla şu, sanığı savcılık serbest bırakmış, mahkeme başlayana kadar tutuksuz durumda. aslında yargılama normal seyrinde ilerliyor gibi görünüyor. ben hukukçu değilim, yanılıyorsam da birisi düzeltsin ama ölümlü trafik kazasında kamu davası açılmak zorunda diye biliyorum. şimdiye kadar davanın açılmamış olması, savcının ağırdan aldığını izlenimini doğurmuş ama öyle sanıyorum ki o dava er geç açılmak zorunda kalacaktır. yargı süreci savcının olayı araştırması aşamasında başlamış sayılır mı bilmiyorum ama burada yapılan çağrının devam eden yargı sürecini etkilemeye dönük kamuoyu oluşturma çabası olarak değerlendirilebileceğinden ve engin'in ailesini haklıyken haksız konuma düşürebileceğinden endişe ediyorum.

değerli ekşi sözlük yazarlarına da anlamadan etmeden, sonuçlarını düşünmeden, sorumsuzca ağızlarına geleni yazmamalarını tavsiye ediyorum.
  • gündem olup adaletin yerini bulması için çırpınan bir ağabeyin çığlığıdır. bir el atalım, en azından engin’i huzur içinde uyusun..
  • şu sosyal medyayı yapanın, geliştirenin sevabı büyük onu bilir onu söylerim. artık sesimizi ancak bu tarz platformlarda duyurabiliyoruz. umarım adalet yerini bulacaktır.
hesabın var mı? giriş yap