10 entry daha
  • özellikle bir meslek grubunun entelektüel birikiminin yüksek olduğunu söylemek cok da dogru olmayacaktır. neticede entelektüel birikim kişinin kendi özel çabalarıyla oluşan bir birikimdir. kişi kendisini ne kadar geliştirebilirse entelektüel birikimi de o düzeyde artacaktır. tabi entelektüel birikimin sosyo-ekonomik yaşam düzeyiyle doğru orantılı olduğu gerçeği de yadsınamaz.
  • bir zamanlar denizciler kendilerini çok geliştirirmiş fakat kalmadı şimdi, tek tük var.

bir üstteki yazarın yazdığı meslek mensuplarını genellemiş gibi olmayayım ama yarısı cahilin en önde gidenleridir. ayrıca filozofluk meslek değildir.
  • %30 kusurun genel becerilerden uzak oldugu ulkemizde mesleki genelleme yapmak cok mantiksiz.
  • denizcilik sektörü
  • (bkz: kanalizasyoncu)
    adamlar her boku biliyor.
  • berberler.

herhangi bir konuda bilgisi olmayan, o konu hakkında fikrim yok diyen berber bir gördünüz mü ? hayır.
  • antikacılar.
  • gözlemlerime göre hava harp okulunda eğitim alıp pilot olmuş birçok subayın entelektüel birikimi bayağı yüksek.
  • entelektüellik okulla ya da bir meslek vasıtasıyla kazanılacak bir edinim değildir. insanın kendini eğitmesi, gerçekleştirebilmesi ile alakalıdır. haliyle öyle bir meslek yoktur.

"her meslekten" => okuyan, anlayan, yorumlayan, özgün bir değer ortaya koyabilen insan ve bunu yap(a)mayan insan vardır sadece ...
  • (#117822715) bir entelektüelite göstergesi olarak camus okumak... yani ne bileyim.

not:öğretmen değilim.

tanım: polisler kesinlikle değildir.

edit: gelen mesajlar üzerine “neden?” diye sordum bir suser’a cevap şöyle olmuş efendim:

“çocukları yetiştirecek asgari kültür düzeyinde bir yetişkinin okuması gerekiyor”

“asgari kültür düzeyi” dediğimiz şeyde kasıt nedir?

ya da neden camus? kpss’de varoluşculuk filan mi soruyorlar? neden camus? mesela beckett filan vardır ne bileyim godot’u beklerken, ya da ne bileyim shakespeare’in hamlet’i bunları neden kıstas almıyorsunuz? bunlar sartre’ın söylediklerini önceden söylemiş adamlar. iki sartre okuyunca entelektüel mi olunuyor. tıpkı iki marx okuyunca komünist olunmadığı gibi. geçiniz bunları efendim.
    bu ülkede hala giyindiği kıyafete uyumlu renkte kitap alıp metroda kucağında taşıyan kızlar var, ya da kız arkadaşını etkilemek için özeti çıkarılmış (bkz: tutunamayanlar) okuyanlar.

sözlerimi serdar ortaç beyefendiden bir alıntıyla bitirmek isterim:

kırık dökük yazılmış yazım
    insan saraylarda doğmuyor
    aşkım sana anlatamadım
    okumakla adam olmuyor.

bir daha edit: imla.
272 entry daha
hesabın var mı? giriş yap