• deü tarafından 26 ağustos duyurusunda asil kazananların bir kısmı yedeğe atılmıştır. diğer kalan asiller ise en fazla 3 aylık hibe alabilecektir. insanlar mağdur, ne yapacağını bilemiyor. kimisinin hayali olan erasmus’u bile çok görüyor artık bu devlet. komisyon tarafından ulusal ajans’a aktarılan bütçenin üniversitelere aynı ajans tarafından aktarılmadığını görüyoruz. bu ülke gençlerine çok şey borçlu artık. anlaşılan o ki gençlerin tamamen bu ülkeyi terk etmesi isteniyor. elbet bir gün buna sebep olanlar ortaya çıkacak ve yargılanacaktır. bu bir diplomatik sorundur. hatta ülke çapında bol bol gündem olması gereken bir konudur. öğrencinin hak ettiği üç kuruşa bile göz diktiler be yazıklar olsun.
  • tükürükler saça saça "ama kamu kaynakları" diye ağlayan aptal orospu çocuklarını görmemize vesiledir.

bu aptal oğlu aptal avrupa birliği'nin kendi ajandasıyla finanse ettiği bir programa türkiye'nin kamu kaynaklarının harcandığını düşünüyorsa onun buradan aklını sikeyim. avrupa birliği finanse ediyor diye kendi vergilerinin türkiye'den erasmus yapacaklara gitmesinden rahatsızsa kendi lafını söyleyeyim: ya sev ya terk et.*
  • 2021 yılında türkiye’den giden erasmus öğrencilerinin hibe desteklerinin yatırılmaması durumudur.

seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler geri dönmek zorunda kalabileceklerini söylüyor.

hak ettikleri hibenin yatması için destek bekliyorlar. döviz kurunun geldiği nokta ortada. ve öğrencilere söz verdikleri parayı vermiyorlar. yazık bu gençlere. yıllarca hayalini kuruyorlar, kazanıyorlar, verilen sözlere göre planlarını yapıyorlar ama sonuç bu.

üstelik isteyen dönebilir diye açıklama yapılıyor. akıl alır gibi değil.

link 1

link 2

link 3
  • marmara üniversitesi açıklama

üstteki linkte akıllara zarar bir açıklama var. arkadaş bu çocuklar gitmeden neden bu açıklama yapılmadı.
    devlet evlatlarını öksüz bıraktı.
    suriyeli ve afganlı gençler ülkemize akın ediyor.
    türk genci kendi ülkesinde mülteci.
    işin komik tarafı yurt dışında da mülteci.
    zira afgan ve suriyeli gençler ab'nin verdiği bu hibeyi alıyor.
    evet ülkesinde savaş olan çocuklar haklarını alıyor.
    biz de burada onları beslemek için milyar dolarlar harcıyoruz.
    gençler ülkelerine küsüyor.
    devlet çocuklarının parasını pavyonda yiyen kötü bir baba gibi.
    el atalım arkadaşlar, bu gündemde kalmalı.
  • vergilerin daha önemli yerlerde kullanılması gerekli olduğunu düşünüyorum, şu an ülkede enflasyon gerçegi var bunla mücadele edilmesi gerekli. yurtdışı paylaşımı yapmak isteyen kişilerin kendi masraflarını karşılaması gerekli.
  • şimdi erasmus'a gitme amacı ilim irfan olmayabilir anladık. asıl amaç gezmek, tozmak, yemek, içmek, pompa da olabilir.

ancak kusura bakmayın da kazanılmış haklar var ortada, ve sen bu hakları vermem diyorsun. böyle kepazelik olmaz. verirsin oraya gidenlerin ödeneklerini ondan sonra erasmus'a gitmek isteyen olursa genelgeyi çıkarırsın "yok size ödenek mödenek, gitmek isteyen kendi gidecek artık" diye. ha bu da hoş bir tutum değil o ayrı konu.

özetle verin şunların ödeneklerini. böyle saçma iş olmaz.
  • an itibariyle süleyman demirel üniversitesi de emeğimizle kazandığımız hibe hakkına çökmeye çalışmaktadır.

daha önce ıslak imzalı, mühürlü olarak 600 euro aylık hibe kazandığımı belirten belgeyi bana ulaştırdılar bu gün ise görsel'deki maille, mesai saatinin bitimine 3 dakika kala bu hakkımızın iptal edildiğini söylediler. ve utanmadan 4 günlük resmi tatil arasına rağmen pazartesi gününe kadar final kararınızı belirtin diyebilme pişkinliğine sahipler.

bu duruma tüm üniversitelerin öğrencileri olarak topluca sesimizi çıkarmalı ve hakkımızın gasp edilmesine karşı çıkmalıyız. ayrıca hukuki konularda destek ve fikir verebilecek varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • önümüzdeki yaz erasmus stajı düşünüyorum ancak euro kuru ve kur yüzünden hibe verilmeme ihtimali beni iyiden iyiye endişelendiriyor. erasmus için ayrılan ödeneği üniversitelere türkiye ulusal ajansı sağlıyor ancak bu ödeneklerin ana kaynağı avrupa mı yoksa ödenek devletin hazinesinden mi tedarik ediliyor merak ediyorum. bu konuda bilgisi olan yazarlar yeşillendirebilirse sevinirim.

edit: yardımcı olan yazar arkadaşlara teşekkürler.
  • erasmus ödenekleri ab komisyonu tarafından verilir. sadece erasmus değil (bkz: evs) veya bilinen diğer adıyla (bkz: agh) kapsamındaki tüm projelerin ödenekleri de ab tarafından sağlanmaktadır. sığınmacılara verilen sağlık, eğitim vb. tüm hizmetlerin de ab'den aldığımız parayla destekleniyor ancak onların ödeneği yine ayrı. kısacası her projenin ödeneği ayrıdır arkadaşlar korkmayın hiçbir sığınmacı sizin erasmus paranızı ezmiyor.
hesabın var mı? giriş yap