• saygısızlık yapılması gereken son kişi. ayrıca nejat işler'in canlandırdığı en güzel süper karakter.
  • --- spoiler ---

baharın kızı elini sıkmadı diye sanırım onu da öldürür büyüyünce.

-ufak yaşta saygısız oluyorlar.

--- spoiler ---
  • korkutan behzat ç karakteridir.

bu adamdan korkuyorum sözlük. bildiğin, harbi harbi korkuyorum. diyeceksin ki çizgi roman tadındaki bi dizide çizgi roman tadındaki bi karakterden mi korkuyorsun? evet tam ondan korkuyorum işte.

düşündüm bunun üstüne sözlük neden korkuyorum diye, düşünmedim değil. varabildiğim sonuç şudur: çizgi roman tadındaki bu dizi, harbiden de bir (çizgi) romanın içerdiği edebi niteliği içeriyor. yani bir roman uyarlaması olmasından bahsetmiyorum, az rastlanır türden bir durumdan, bir filmin (bir dizinin) bir film olarak edebi bir nitelik taşımasından bahsediyorum. bu dizi bir edebiyat eseri gibi, sözlük, gerçekçi (olmak zorunda) değil, ama herkesçe (neredeyse evrensel olarak) anlaşılır bir şeyden bahsediyor. mesela ercüment çözer, gözünü sevdiğim politik göndermeleri bir yana, saf kötülüğün edebi bir temsili değil mi? bazı benzerleri gibi, yarattığı atmosferin kolaycılığında en yakınlarımızdan bile korkutmaya çalışan paranoyayı körüklemiyor, hakikatten saf kötülüğü aktarmayı beceriyor bi şekilde bize. bunu ancak edebiyat yapabilir bak.

eda'yı, bahar'ı sevmeyenler var, işte bu sevmemeler de bence semptom sözlük... ercüment çözer olmasa, bahar olmasa, hatta eda olmasa bu dizi bi boka benzemezdi, iddiam budur. gene izlenirdi belki de, böyle edebiyat olmazdı içinde. size bir sır vereyim: ercüment ölmeyecek, böyle bir katarsis yer almayacak anlatılan hikayede. bence. eda ve bahar da ercüment gibi oldukları yerde duracaklar. onlar (kadın olalım erkek olalım) erkekliğimizle, erkek düşleriyle yüzleşmemiz için gerekli, türkiye'de (zorunluluk olmasa da) yer bulma ihtimali olan bir görsel edebiyat için gerekli.

ha ercüment ölse rahatlamaz mıyım? rahatlarım. ama bu tanıdık korku gitmez be sözlük, gitmeyecek. ben ercüment olmuşum, ercüment ölse ne yazar?
  • eğer baharı öldürse idi bir çok ekşi sözlük yazarı (ben de dahil) kendisine sempati besleyecekti.
  • 31. bölümde muhtemelen yeniden ortaya çıkacaktır, fragman öyle söylüyor en azından.
  • saygı konusunda örnek aldığım şahsiyet. sırf bu yüzden lokantadaki garsonu kesicem
  • nokia e71 kullanmakta olan ve sarı saçlarından suçlu olan şahıs.
  • psikopatlığı ve zekası paralel. hiçbir dizi karakteri bu kadar sinirimi bozmadı.
  • --- spoiler ---

son bölümde saçlarını kazıyıp ortada çizgi bırakarak ayna karşısında "bana mı dedin" diye bağırmasıyla gözümde peygamberden tanrıya yükselmiş adam... bir türk dizisinde başka hiçbir karakter bu kadar karizmatik olmamıştı, bundan sonra da olamayacak. adam bir efsane ulan! bana mı dediniz!!!!!!!!!!!!!!!!!

--- spoiler ---
  • puştlukta sınır tanımayan karakter olarak tanımlanabilir.
hesabın var mı? giriş yap