• "ülkemizde de benzer olayların yaşandığı, benzer örgütlerin politikaya karıştığı, şiddet eylemlerinde rol aldığı, hatta yönlendirildiğine ilişkin yoğun kuşku ve iddiaların zaman yitirilmeden açıklığa çıkarılmasında ısrarlıyız. bu nedenle konunun tbmm'de ve en üst düzeyde ele alınarak aydınlığa çıkarılması ulusal geleceğimizin ve demokrasimizin olumsuz gelişmelerden korunması için kalıcı önlemlerin geliştirilmesini sağlamak amacıyla grup yönetimimiz gerekli girişimleri başlatacaktır."
    -21 kasım 1990, shp genel başkanı, ana muhalefet partisi lideri

"başbakan yardımcısı shp genel başkanı erdal inönü başkanlığında toplanan grup yönetim kurulu, shp milletvekilleri tarafından hazırlanan kontrgerilla konusunda meclis araştırması açılmasını içeren önergeye onay vermedi"
    -11 şubat 1993, cumhuriyet gazetesi

"kontrgerilla tartışmaları iktidar ortaklığımızı tehlikeye atar"
    -12 şubat 1993, başkan yardımcısı
  • televiyonda her göründüğünde babamın "adamın hası" dediği bilim adamı ve politikacı.
  • sabancı üniversitesinde finalden önceki son derste öğrencilerle arasında geçen diyalog:
    ö: hocam 45 kişi alıyoruz dersi, herkes bi kişi hakkında paper yazdı e toplam 45 paper oluyo nasıl okuyup
    nasıl sınava gircez.
    e.i: okursunuz, zaten sunumları da dinlediniz. biliyorsunuz çoğunu.
    ö: ama hocam geçen sene sadece 17 paperdan sormuşsunuz
    e.i: ama o zaman sadece o kadar kişi yazdı, verdi.
    ö: o zaman hocam siz bi 17 tanesini seçseniz onlardan çıksa sorular
    e.i: olur mu hepsi oönemli onların ben nasıl seçeyim.
    ö: ama hocam 17.
    e.i: o zaman sen seç 17 tanesini onlara çalışın

................ bir kaç saniyelik sessizlik olur..................

e.i: ben hepsine çalışın demiyorum ki... ama ötekilerden çıkan soruları yapamazsınız.

...........sınıf iptal olur.....................
  • 2-6 agustos 2004 tarihleri arasinda meksikada yapilacak olan fizikte grup kurami metodlari 25. uluslararasi kollokyumunda 2004 wigner madalyasini alacak kisi
  • aktif politika yasamina devam etmis olsa sozluge en az 9-10 sayfa daha malzeme cikaracak kapasitede bir politikacidir.
  • iktidarda oldugu surecte sivas olaylarına seyirci kalan hukumetin ust duzey bir uyesi. ayni zamanda siyaseti kendiliginden birakma erdemini gostermis, ama yine de birinci cumledeki durumun vehametinden benim gozumde kurtulamamis akademik adam.
  • ankara üniversite fen fakültesi'nin kurulmasına vesile olan, sadece kendisi fizik okumak istedi diye üniversite kurulan ilk insan.
  • varlığıyla seksenlerin o kötü siyasi yapısını renklendiren, deple işbirliği yaparak ilerigörüşlülüğünü ve demokratılığını kanıtlayan, murat karayalçını halefi gösteren en ünlü cumhurbaşkanı çocuğu (sahi, diğerleri nerede??) ve eşsiz bilim adamı...
  • atatürk hakkında ne düşündüğünü gerçekten merak ettiğim, her gördüğümde ceketim olsa da önünü ilikleseydim dediğim, yaşından ötürü selam verilince farkedemeyen, dolma kalemiyle derste beyaz cizgisiz defterine not tutan,duruşu,asaleti ve herşeyiyle saygı duyduğumuz buyugumuz.
  • süper insan. dün akşam kendisini yalısının bahçesinde kitap okurken buldum. bu yaşta hala okuma azmini tebrik etmek geldi içimden ama kıyamadım dalmıştı kitaba.
hesabın var mı? giriş yap