• varlığını erdoğan'a borçlu köylü akademisyen. ne gözlükleri, ne de entel fuları köylülüğünü örtebiliyor. son yılların modası ilahiyatçı sosyolog. tüm felsefe, sosyoloji bölümleri bunun gibi ilahiyat mezunlarıyla doldu. erdoğan olmasa sittin sene iş bulamayacağını bildiğinden yandaşlığın ölçüsünü kaçırmak zorunda, napsın çapı o kadar.
  • mezun olduğum okulun şimdiki dekanıymış.

hey gidi günler hey! ünsal oskay'lardan, bunlara...
    ünsal hoca'mızın toprağı bol olsun. umarım rahmetli'nin kemikleri sızlamıyordur.
  • nitelikli çoğunluktan haberi kahvehanedeki ahmet amca kadar olan profesör(!). aykut erdoğdu canlı yayında , sana diplomaları kim verdi diyerek kendisine noktayı koydu.
  • liseden mezun olabilmesi mucizeyken profesör olmuş. bence bu zekayla bunu başarabilmesi dünya çapında konuşulmalı.
  • bugun cnnturkte yine bi programa katilmis, baslarda konusurken adinin onunde prof.dr. yaziyordu. daha sonra her zamanki gibi agir sacmaladi ve sildiler butun titri ahaha. sadece ergün yıldırım yaziyor artık. her an ergun emmi falan olabilir.
  • 7. ulusal sosyoloji kongresi'nde provokatif tavırlarıyla antipati toplayan tatlı su akademisyeni.

gezi parkı oturumundaki çirkin tutumundan rahatsız olup, dur bakayım neymiş, neciymiş bu kardeşimiz dedim, sonuç tabii ki de şaşırtmadı sevgili suserlar. iki yıl önce, böyle bir adam nasıl doçent olabilir diye sorulmuş, şimdi bakıyoruz ki arkadaş profesörlüğü de kapızlamış. oğlum sizin yürü ya kulum diyeniniz kim lan? bi gösterin de, bize hiç demeyecek gibiyse boşa uğraşmayalım.

atıyorum, "kadınlar eldivensiz sokağa çıkmasın, çıplak el görünce kadınlı-erkekli ıslanıyoruz, sertleşiyoruz, yeri geliyor boşalıyoruz" falan desem, beni de prof. yapar mısınız mesela?
  • cnn türk'teki türkiye'nin gündemi programında, anayasanın ilk üç maddesinin cumhuriyet halk fırkası'nın, serbest cumhuriyet fırkasına yaptığı darbeyle geldiğini ve bu haliyle toplumun ihtiyaçlarına cevap veremediğini söylemesi üzerine, gökhan günaydının 'o üç madde ne? söyler misiniz?' diye defaten sorması karşısında, 'yaa tam bilmiyorum. sosyal hukuk devletinden falan bahsediyor.' diye cevap veren ak-ademisyen.

eğer bu lavuklar bizimle taşşak geçiyorlarsa, helal olsun hepsine. işlerini çok güzel yapıyorlar.
  • yeni şafak yazarı.

(...imiş, yeni öğrendim. zaten aktaran internet sitesinin başlığında jivago'yu görmesem öğreneceğim de yoktu ya.)

bugün şöyle yazmış.

"kürt milliyetçi hareketindeki özne politik kadınlar, birer dişi doktor jivago'ya dönüyor: soğuk, hissiz, militan, devrimci ve erkeksi."

kürt hareketindeki kadınlar hakkında bir şey söyleyemem ama...

çok sevdiğim doktor jivago romanını beş farklı çeviriden okumuş biriyim. en sevdiğim nobelden bir yıl sonra çevrilendir. eksiksiz (şiirleri dahil) son çeviri de iyidir.

mesele şu: doktor jivago romanındaki karakter, "soğuk, hissiz, militan, devrimci ve erkeksi" değildir.

soğuk değildir: aksine heyecanlı, sıcakkanlı biridir. sevecendir de.

hissiz değildir: aksine çok sevdiği iki kadın arasında kalakalmış biridir. biri yüksek ateşli bir anında rüyasına girdiğinde, uyanırken ona bakan öbürüdür.

militan değildir: aksine, ezilenlerin tarafında gibidir, insancıldır ama ne bir ara zorunlu olarak aralarında bulunduğu kızıllardan yanadır (kaçacaktır fırsatını bulduğunda) ne de beyazların arasına girecektir.

erkeksi değildir: aksine yazdığı şiirleri de okursak, romantik biridir. (maçoluksa kastedilen, asla öyle değildir de.)

bir de şu var: böyle bir iddiada bulunmak hem yazar boris pasternak'a hakarettir (ki roman büyük otobiyografik özellikler taşımaktadır) hem de romanı okumadığını yeni şafak okurlarına göstermektir.
  • bu adamın profesör olduğu bir dünyada yaşamak bana bir zulümdür. lisede din kültürü öğretmenliği yapamaz. dekanlığı falan geçtim. doktora jürisinde nasıl bir ekip vardı acaba, bunu geçirdiler. aklım almıyor. gerçi ben bu ülkede birçok şeye inanamaz hale geldim.
  • akademisyenmiş!
hesabın var mı? giriş yap