• kuşkonmazcılar gelmeden söyleyeyim. bence patlıcandır. zaten kebaplarımız bu uyumu tescillemiş gibidir. yan yana da, et yemeğinin tam içine de katsan, karıştırsan, etin her formuyla ortaya harikalar çıkarır bu ikili. katakullisiz, zahmetsiz ve ulaşılabilir. tabii her ikisinin de iyi mahsül olması gerektiğine değinmiyorum. domates ve soğan da işin içine karışırsa… say no more.

savunma editi: an itibariyle mantarı sebze sayanlar kulübü kurdum, bu arkadaşlarımıza başlık altında şaka gibi tepkisini gösterenler tarafıma ulaşabilir.
  • (bkz: havuç)
    buharda pişmiş olacak.
  • sogan haricinde bir sebzeyi kabul etmiyorum.
  • (bkz: brokoli)

hiç sevmezdim, bi gün üniversitedeki ev arkadaşım kettle'da brokoli yaptı zeytinyağı, sarımsak ve tuz ile müthiş bir şölendi. o gün brokoli yemeye alıştım.

şimdi ise düzgün kesilmiş, sinirleri mümkün olduğunca alınmış orta kalınlıkta bir antrikotu 2 saat zeytinyağına ve tane karabibere yatırıyorsunuz. sonra lava döküm tavayı ocakta ısıtmaya başlıyorsunuz, bu tavaya el yaklaşamayacak kadar ısınması lazım. yaklaşık 2 dakika mühürleyip, kısa bir fırınlama sonrası tekrar tavaya atıyorsun.

yanına da haşlanmış brokoli ile parmakları yeme garantisi veriyorum.
  • soğan ve mantar.
  • kuşkonmaz, kuzugöbeği mantarı, istiridye mantarı, ıspanak, fesleğen, patates.
    ama salt garnitür olarak ana besin et olmalı ve mümkünse kanlı kalmalı yanına da güzel bir şarap eşlik ederse değmeyim keyfime.
  • patates, bezelye ve mantardır benim için. tabi denemediğim bir sürü seçenek var.
  • kekik ve dere otu bence çok güzel oluyor, hem tadını hafifletiyor hemde kokusunu güzelleştiriyor.
  • tartışmasız soğan
  • yeşil fasulye.
hesabın var mı? giriş yap