• benim kedi dışarda ne yaşamışsa kutusunda bile olsa sokağa adım attığımız anda ortalığı ayağa kaldırıyor. sanırsın etinden et koparıyorlar. isteyen varsa buyursun gelsin kendi söylesin seni azad ediyorum ey tekir diye. desin ki yesin tırmığı ağzına yüzüne.

bu arada sibirya kurdu apartmana neden hapsediliyor diye sormadan önce türkiyede ne işi var diye sorgula bence.
  • eğlence olsun diye kedilerin gözlerini dikenlerin, kuyruğunu kesenlerin, köpeklere tecavüz edenlerin yaşadığı ülkede en doğrusunu yapıyorlar evde hayvan besleyenler. muhtaç gördüğüne sahip çıkmak çok huzurlu hissettiren bir şey naçizane tavsiye ederim.
    insanlar o kadar kibirli ki bahçeye bıraktığın bir kap suya bir kap mamaya katlanamaz. sizi düşman beller mama bıraktığınız için. çünkü kediler alışır etraf kirlenir. ama aynı insan apartmanın önüne rastgele atılan çöplerden rahatsız olmaz.
    kışın sığınsınlar diye yaptığınız kedi evini ertesi gün paramparça görürsünüz.

halbuki her apartmanın önünde bir kap su ,mama olsa insanlar sevmiyorsa bile zarar vermese, sahip çıkanlara saldırmasa elbette özgür yaşamaları yeğdir fakat bizim toplumumuz için bu bir ütopya.

son olarak satın alma, sahiplen!
  • 10binlerce yıl evcilleştir, hayvanın evrimi buna göre işlesin sonra sokağa at, çoğaldıkça zehirle ardından evinde hayvan besleyenlere bunu de. vicdanı olmayan beyanıdır.
  • evde büyüyen kedinin sokakta rahatça yaşayabileceğini sanan cahil insanın anlamsız atarıdır.

sokakta büyüyen kedi hava koşullarına maruz kaldığından vücut ısısını çeşitli koşullarda ayarlama yetisine sahiptir. bu yüzden bizim odada zor oturduğumuz karlı havalarda bile bir şekilde hayatta kalmayı başarırlar. bundan mutlu olurlar mı derseniz, hayır, hiç olmuyorlar. sadece dayanıyorlar. evde büyüyen kedi ise sürekli ısıtılmış ortamda olduğundan gelişimi sırasında bu yeti büyük ölçüde körelir.

ayrıca sokakta yaşayan kediler büyüyünceye kadar birçok mikroba maruz kalır. atlatanlar bağışıklık kazanır, atlatamayanlar zaten bir buçuk yaşını bulamaz. evde büyüyen kedi ise tertemiz ortamda büyüdüğünden sokaktaki hastalıklara karşı dayanıksızdır. karma ve kuduz aşısı yaptırsanız bile sokakta aşısı olmayan çeşit çeşit hastalıkla karşılaştığında hemen hiç şansı olmaz.

üstelik sokak hayvanları mecburen avlanmayı, avlanacak bir şey yoksa da çöp karıştırmayı öğrenir. evde büyüyen kedi ise önüne tabak içinde konan yemeğe alışıktır. avcılık içgüdüsü aslında körelmez (bkz: national geographic), ama zaten kıt olan av ve artıkları elde etmek konusunda sokak kedileriyle yarışması güçtür.

sokakta yaşayan kedi ayrıca küçüklüğünden itibaren arabaların altından kaçmayı öğrenir. öğrenemeyenlere ise her gün yollarda rastlıyoruz maalesef. ev kedisi ise araba filan bilmez, kaçmayıp dona kalır bazen.

bu liste böyle uzayıp gider, ama bu demek değildir ki sokak kedileri sokakta çok mutludur. sokak hayvanlarının ortalama ömrü dört yıl, ki ben insan bakımı olmadan sokakta dört yıl yaşayanını görmedim daha. evde yaşayan kedi ise 17-18 yaşını bulabilir.

kısırlaştırma olayına gelince, ben farklı bir yol seçtim. evdeki erkek kediye vazektomi yaptırdım. dişiyle çatır çatır çiftleşiyor, yavru filan da yok. ama diğer türlüsü de hayvanseverin tercihi, çünkü özellikle intakt dişilerde yaşlılıkta sağlık sorunları çıkabiliyor.

burada sorun hayvanların doğal ortamının sokaklar olduğunun düşünülmesi, çünkü aslında şehir bu hayvanların doğal yaşam ortamı değil. bizler eve hayvan alırken onları mutlu şehir hayatından koparıp eve kapatıyor değiliz. gerçekte onlara yalnızca biraz daha rahat yaşayabilecekleri bir ortam sunuyoruz. başlıktaki iddianın asıl amacı ise hayvan sevmeyen kişilerin hayvanseverlerden duyduğu rahatsızlığı, hayvanseverlik kisvesi altında ifade ederek akıllarınca hayvanseverlerin manipüle edilmesi. biz aniden hayvanları eve kapattığımızı düşünerek o kedileri "mutlu olmaları" için sokağa atacağız, normalde sıcak yatağımızda bizlere sarılan hayvanın bir hafta içinde sokaktan ölüsünü kazıyacağız, sevgisiz troller de hayvansız ortamlarda rahat edecek...

edit: pek fena imla
  • hayvansever geçinenlerin anlayamadığı durumdur. sibirya kurdunu daire içinde besleme kafasını asla anlamayacağım
  • bu bilinen bir gerçek. bazilari sadece kendi hayvanini seviyor çunku. yolda buldugum zehirlenmiş ve kusup titreyen kopeği sadece arabama koymasi hususunda yardim istedigim kopegini gezdiren adam da bunlardan biri mesela. bunlardan biri olmasaydi boşver ya orda da bi tane öluyo demezdi. seni unutmadim pislik herif. o yardim etmedigin hayvan kurtuldu ama yine de seni hic unutmadim.
  • ya allah aşkına size ne veriyorlar?

biri çıkıyor sokakta kedi köpek istemiyoruz diyor, diğeri evinizdeki hayvanların yeri sokaklar diyor.

napalım sokağa atalım da psikopatın teki köpeği ezsin, diğeri bahçesine giren sağır kedinin başına kürekle vursun, beriki tecavüz etsin, öteki tekmelesin iç organlarını patlatsın... hayvanlar açlıktan, sevgisizlikten ölsün. bu mu lan istediğiniz?

sokakta kedi köpek istemeyen, su - mama kaplarını deviren nefret dolu psikopatların arasına mı bırakalım hayvanları?

sokaktaki 30-40 kiloluk koca hayvanlar bile karnı tok olsa da sevgiye öyle açlar ki! evcil hayvan çünkü bunlar aslan, kaplan, timsah, su aygırı, maymun falan değil 'evcil hayvan'

sokaktaki hayvanlara mama su veriyor, iki başını okşayıp tüm psikopatlardan koruyormuş gibi aptal saptal yargılara varıp duruyorsunuz. gerçi doğaları ev değilse sanırım mamalarını falan da avlayarak edinecekler. çünkü tam bir doğal yaşam parkındayız her hayvana uygun av ortamı var.

kesin artık sesinizi ya

sen 2 metrekare yeşillik bulursan orada bakarsın bakacağın hayvanlara. işimize bakın artık ilgi çekmek için şu masumcukları kullanıp durmayın

işinize bakın artık aq
  • sokakta siz olmasaniz sokaga birakiriz tabi ki dedigim onerme

ev kedilerinin omru 10-15 senedir, sokak kedilerinin ise 1-3 sene

omrunu gectim sokakta eziyet edilir, taslanir hatta tecavuze ugrar

ne kadar cok kisi sahiplenirse o kadar az telef olurlar

ne kadar cok kisirlastirirsaniz o kadar az telef olurlar

bu hayvanlari kisirlastirmamak onlara ve yavrularina yapilabilecek en buyuk kotuluktur
  • sokaktan sahiplenilmişse olur da gidip hayvan satın alıp gelmeyin buralara...
  • disarida olsa dogal secilimle ölecek canlarin evde barindirilmasindan dolayi tamamen yanlis olan onerme. benim kedim saflikta salaklikta birinci. kimse gelip bana disarida olsa oyle olmazdi demesin. hayvanin genlerinde var bu salaklik. disarida olsa 1 yasini goremezdi muhtemelen, annesi de koruyup kollamazdi yavruyken. evdeki hayatindan cok memnun, disari cikma imkani oldugu zamanlarda bile evden cikmayi tercih etmiyor.
hesabın var mı? giriş yap