• tam oyunun en zevkli yerinde "akşam ezanı sesi" duyulmasıyla yıkıldığım çocukluğumun saatleri..benim neslimin çogunlukla bildiği bir triptir bu. akşam ezanı okunurken sokak saati de biter.
    herkes evine..
  • evin her iki ucunda da mevcut camilerden stereo olarak duyulur. yazin camlar acikken kedimin bir uctan diger uca can havliyle kosturup kurtulamayacagini anlayinca yatagin altina saklanmasiyla biten faaliyetinin sebebidir.
  • uzaydan da duyuldugu iddia edilen, islam dinine inamı$ ki$ileri mülsümanlıgın farzlarindan birini yerine getirmeye çagirmak için kullanilan sinyal.
  • doloresin * istanbulda sabahın beşinde camilerden gelen müzik sesiyle uyandım cümlesinde bahsettiği ses
  • magonya filminde gürcü bir çocuktan dinleyip hayran kalmıştım ...*
  • farklı minarelerden çıkan seslerin birbirlerini echolayarak daha da sinir bozucu olabilen hede
  • bir köy yerinde, sabah serinliğinde ve sessizliğinde içime bir gün bunu son kez duyacağımı hatırlatmıştır. çocuktum.

yaşlıların divanın yanında, cama yaslanmış ezan sesini bekler halini hatırlarım. saatlere, zillere ve alarmlara ayarlanmadan önce hayat, bu sese göre yaşanırdı. ikindide buluşulur, yatsı ile eve kapanılırdı.

dünya kirlenirken, cahiller ezan sesini de kirletti.
  • çogu zaman dikkati bile celbetmeyen, ama dinlendiginde her kim, her ne şekilde okuyor olursa olsun insanın içinde dua etme ve hatta aglama istegi uyandıran, bir çok minareden farklı farklı okundugunda apayrı bi güzellik kazanan ulvi ses.
  • yurtdışındayken özlenen seslerdendir.

saz, ud, kanun sesi; anne sesi; eskici, bozacı, davulcu sesi, gibi.
  • the dandy warhols'un mohammed'inde etkileyici bir örneğine rastladığımız islam dünyasının günlük zaman ayarı .
hesabın var mı? giriş yap