şükela:  tümü | bugün
 • 9 yaşında bir yeğenim var. genelde gün içinde minimum 1 saat internete girme hakkı vermiş ebeveynleri. o da her çocuk gibi, facebook'ta arkadaşlarıyla sohbet ediyor. (zira nedenini bilmediğim, anlamadığım ve asla anlayamayacağım bir biçimde hemen hemen her çocuğun bir facebook adresi mevcut.)

  dün internetteyken yanına oturup neler yaptığına bakmak istedim. benim yarım aklımda bir çocuk facebookta en fazla bebek giydirip, araba yarışı falan oynar çünkü. ekranda "avataria" diye bir oyun açık, bir sürü avatar oradan oraya yürüyerek "sew olmak isteyen", "benim evde parti var hadi aşkım gel" yaza yaza dolaşıyor. önce onları oyun içerisinde bağımsız hareket eden "bot" hesaplar sandım. sonra biraz daha yakından bakınca, kişilerin birbiri ile gayet anlamlı bir biçimde iletişim kurduğunu farkettim. hem de ne iletişim!

  yeğenime bana oyunu anlatmasını, beğenirsem oynayabileceğimi ve ona ihtiyacı olan can, hamle ya da malzeme vs yardımı yapabileceğimi söyledim. bizim kafa kalmış tabii "çiftlik - candycrash" oyunlarında. "burda" dedi, güzel giyiniyorsun. görevler var onları yapıyorsun, sonra klube gidip kendine bir sevgili buluyorsun." tam o sırada yanına bir avatar gelip, onunla evlenmek istediğini söyledi. allahım bizimki bir panik, bir mutlu! dedim "tanıyor musun?" "hayır, dedi. tanışacağız."

  şöyle arkama yaslanıp yeğenimin yüzüne baktım. o heyecanla klavyeye abanmış yazmakla meşguldü. 9 yaşında lan daha! 9!

  neyse vesselam, karşıdaki şahıs, yeğenime sorular soruyor. nerde okuyosun, kaç yaşındasın vs. bizimki de cevap veriyor. bizimki yazıyor "9 yaşndym" karşıdan cevap geliyor: "demek 9 yaşındasın. ben de 11 yaşındayım"

  bi dakka dedim, bu kişi 11 yaşındaysa, ben henüz doğmadım!

  hemen pc başından kaldırdım yeğenimi. kendi facebook hesabımı açtım, oyunu buldum ve oynamaya başladım. benim avatarı gayet hanım hanım giyimli, gözlüklü bir tip yaptım. yeğenim atıldı hemen: "ah ya! çok çirkin bir kız oldu bu. kimse bakmayacak sana!"

  neyse efenim, oyun içinde bir kaç çer çöp toplayıp başlangıç görevlerini bitirince, hemen parka gidip bir "arkadaş" edinme görevi geldi. parka gittik. daha gireli iki dakika olmadı ki, biri yanıma geldi. "slm" yazdı. "slm" dedim. "arkadaş olalım" dedi. "olur" dedim. istek gönderdi kabul ettim. "hadi bana gel" dedi. o gitti, ben yeğenimin yardımıyla onu takip etmeyi öğrendim. evi olarak dekore ettiği bir odaya girdik. (yeğenimi kibarca yanımdan uzaklaştırdım. zira gidişatı pek beğenmedim.) "kaç yaşındasın" dedi. "" 9 dedim. "tamam, ben de 11, hadi oynayalım." dedi. "ne oynayacağız ben daha yeniyim. bilmiyorum oynamayı" dedim. "tamam ben sana öğreteceğim." dedi. ekranın üst köşesinde "*** seni öpmek istiyor" diye bir pencere açıldı. kabul ettim.
  bundan sonraki diyalogları aynen yazıyorum:

  *** - hadi üstümüzü çıkaralım.

  ben - neden

  *** -böyle oynayalım

  ben - ama ben bilmiyorum.

  ***-tamam. okuyor musun

  ben-evet

  ***-nerde

  ben -(salladım bi okul adı)

  ***-tamam ben de okuyorum. daha önce hiç külodunu çıkarmadın mı

  ben-anlamadım

  ***-külodun ne olduğunu biliyorsun di mi

  ben-evet

  ***-tamam. şimdi onun içinde bişey var ya. o nasıl görünüyor

  ben-anlamadım.bilmiyorum

  ***- tamam. evde yalnız mısın

  ben-hayır annem var

  ***-tamam yanında mı

  ben-hayır

  ***-tamam.gelirse haberver

  ben-tmm

  ***- bundan sonra burda sadece beni bul tamammı başkasını kabul etme

  ben-tamam

  ***-ben sana gold vericem.gelinlik alıcam. puan da kazanırsın. seviye atlarsın

  ben- tamam

  ***-facebook hesabın var mı

  ben-annemin var

  ***-tamam telefonun var mı

  ben-yok annem doğum günümde alcak

  ***-tamam ne zaman doğum günün

  ben- temmuzdaa

  *** tamam eğer annen almazsa ben sana alırım

  ben-telfon mu

  ***-evet ama burda sadece benimle konuş bir de bana sana gönderebileceğim bi adres lazım

  ben- tamam

  ***-tamam sex oynayalım mı

  ben- nasıl oynucaz

  ***- sen şimdi külodunu çıkar onun içindeki .........

  gerisini yazmayacağım çünkü baya baya bildiğin detaylı oldukça açık ve anlaşılır bi biçimde yazdı adam! 9 yaşında olduğumu söylediğim halde. 9 yaşında bir çocuk için bile basit kaçacak bir dille yazdığım halde. baya baya detaylı ve açık anlattı adam!

  elim ayağım hala titriyor. kendimi 9 yaşında bir çocuk gibi taciz edilmiş, mahremine girilmiş hissediyorum.

  napıyorsunuz abi çocuklarınıza!
  çocuklarınıza ne ya-pı-yor-su-nuz!
  nasıl farkında olmazsınız, nasıl ilgilenmezsiniz neyi - nasıl kullandıklarıyla?
  nasıl kontrol etmezsiniz?
  girdiği bir oyunu nasıl incelemez, nasıl "neyse hazır o oynuyorken ben de telefonumdan internette gezineyim" dersiniz?
  nasıl farkında olmazsınız tehlikenin!
  allah kahretsin, nasıl?!!

  olmaz, olmayacak belli. ama bir umut, bir anne ya da baba "dur lan şu çocuk avataria diye bir oyun oynuyor. bir bakalım nasıl bir oyunmuş bu" diye merak eder de, internette arama yapmayı akıl ederse, bu yazı önüne düşsün, o koca kafasına balyoz gibi insin diye paylaşıyorum burda!

  çocukların gerçekte öğretmenleri, akrabaları, hatta öz babaları tarafından 5'er 10'ar taciz edildiği ülkemde, sanaldan bişey olmaz diyen olursa bu yazının altında, peşin peşin belasını versin!

  hadi, kalın sağlıcakla!

  edit 1 : (bkz: #59464824) çocuk istismarı ve yapılabilecekler üzerine oldukça detaylı bir yazı. panik olmadan ve "internet yasakları" koymadan önce lütfen bir göz atın.

  edit 2 : bkz. mesela video da 11:25 te oyunda "bir kızın nasıl yatağa atılacağı" konusunu açıklığa kavuşturan şahsın facebook profili görünüyor. (bilgi için @smsnprns 'a teşekkürler)

  edit 3: https://www.ihbarweb.org.tr/ adresine bu ve benzeri oyunlarla ilgili şikayette bulunabilirsiniz. (bilgi için pogaca memet'e teşekkürler)
 • tamamini okudum tek takildigim nokta, adama 9 yasindayim denmisti ama sonunda "11 yasinda oldugumu soyledigim halde" vs denmis. ustune de basta adamla gayet duzgun bir turkceyle konusup sonra bir anda bozmak nasil bir taktik anlayamadim?

  ayrica edit, cocuklarin basinda gestapo gibi dikilmeyin. comarlik yapmayin oyle yok kalk bakayim bu nee falan diye, bunlar cocugun ozguvenini ve karar alma yetenegini etkiler. cok ilgilenmek istiyorsaniz karsiniza alip sorun, anlattirin. eger guven verebilmisseniz zaten anlatir. ha yok bir seyler eksikmis gibi hissediyorsaniz, arastirin. ama oyle sen anlamazsin basinda dikileyim hareketleri dogru degil. bu cocugun omrunun her aninda basinda dikilip kalk bir de kendi hesabimdan ben bakayim demeyeceksiniz.
 • anasını avradını sikiyim böyle kişilerin. okurken kanım dondu lan. ben ki bu aralar çocuk yapmayı ciddi ciddi düşünen adamım, böyle şerefsizlerin olduğu bir yerde biz nasıl çocuk yapçaz. nasıl bir ülke olduk böyle ve nereye gidiyoruz.
 • evinde, lan!
  evinde!
  kapalı kapısının ardında, en güvenli olduğunu sandığın yerde,
  çocuğuna istediği her şeyi yaptırıyor birileri sen takibinde olmadığın için.
  gitme öyle çok uzağa!
  bak burnunun dibinde!
  hani "başkalarının çocuğu tecavüze uğradığında, nasılsa benimki güvende" diyenler var ya aramızda. lafım onlara işte!
  bu sapıklığın boyutunu gör
  evine giriyor, çocuğunun kulağına kadar fısıldıyor
  birey birey, tek tek anne baba gibi korumuyoruz çocuklarımızı
  koruyamıyoruz
  durduralım diye bir şey yazıyorum; sanalı salla, bak reelde neler oluyor diyor adam
  ee? bu adam tecavüz edecek işte!
  bugün sanalda "sanal sex" yapacak, yarın öğretmenlik yaptığı okuldaki çocuğa asılacak
  hastalık böyle yayılıyor çünkü
  biz "ya bundan bişey olmaz" dediğimiz için böyle olduk, bugün!
  "bırak öpsün amca bi kere" dediğimiz için
  gitme öyle çok uzağa
  bak burnunun dibinde işte
  evinde
  çocuğunun çalışma masasında
  beyninin içinde!
 • aramizda tutarsizligi belirtmeye acik aramak, gayet belli basli bilinen bir dogruyu belirtmeye de kotu elestiri odakli, baskalarini basitlestirme amacli entry diyenler oldugunu gosteren baslik. bundan sonra ferman yayinlansin sizin pasa keyfinize gore konusalim.
 • tehlike gibi tehlikedir. bunun çocuk psikolojisi üzerinde nasıl etkilerinin olabileceğini bilen uzman arkadaşlar varsa lütfen paylaşsınlar çünkü siz 20-30 yaşındaki deneyim ve bilgilerinizle düşülmesi imkansız bir tuzak gibi görüyor ve cinselliği tatmış yahut en azından neyin ne olduğunu bilen bireyler olarak olayı basite indirgemeye çalışıyorsunuz.

  belli ki konuşmanın devamında bu iğrenç herif karşısındaki masuma kendisine dokunmasını isteyecek, belki bir şekilde iletişime geçip -ki herkes facebook'um yok, telefonum yok demeyebilir- kendi cinsel organını teşhir edecek. o yaşta bir çocuğun cinsel bir olguyla bu şekilde karşılaşması ne derece doğru? seneler sonra belki hiç hatırlamayacağı bir olayın bilinçaltına etkileri ne olacak, karşısındaki pisliğin direktifleri "sex oyunu" dediği bir çocuk oyunuymuş gibi, masum bir şeymiş gibi anlatıldıktan sonra ne hale gelecek o çocuğun psikolojisi?
  şimdi bunu algılayamayanlar bir de kendi 9-10 yaşlarına dönsünler bakalım, kendilerine söylenen her yeni şeyi nasıl merakla ve biraz korku ve heyecanla araştırdıkları meraklı dönemlerini biraz hatırlamaya çalışsınlar.
  o çocuklar 30 yaşında bir birey olgunluğuna ve akıla sahip olmayabilir.

  benim de 14 yaşında bir kız kardeşim var belki bu yüzden bu kadar hassas ve hatta biraz da sinirliyim bu konuda. çocuk psikolojisinden anlayan uzman arkadaşlar da bir açıklama getirirse bazı gevşekler de olayın vehametini kavrar belki. kendi adıma başlığı açan arkadaşa teşekkür ediyorum, bu korkunç "sohbet" oyununun nasıl tehkileli bir ortama dönüştüğünü gözler önüne serdiği için.

  son olarak, kadına taciz ve tecavüzün bu kadar arttığı, çocuk istismarının aile içine kadar girdiği, insanların kendi öz çocuklarına dahi cinsel dürtülerle yaklaştığı yığınla haberi okuyup rererö yapan kınayan, bu başlığın altına gelip abartıyorsunuz diyen ya bu ülkede yaşamıyor, ya gevşek ya da bu insanların sanal değil gerçek bir birey olduğunun, herhangi bir ilin herhangi bir yerinde yaşayan belki evli barklı, etrafı 9-10 yaşında çocuklarla dolu bir adam olduğunun farkında değil.

  mastürbasyon yaparak kadınlara adres soran sapığı ve daha birçoklarını ifşa edip bu potansiyel tecavüzcüleri, toplumun huzurunu daha fazla bozmasınlar diye yakalatan tayfa sanırım çoktan entrylerini silmiş, geriye bir takım fikirsizler kalmış.
  istismarı sadece fiziksel temas sananlar, başlığı açan arkadaş bile o yaşta bir çocuk gibi düşünüp, nasıl yaralayıcı olduğundan bahsetmiş. üstelik adres istenmesinin ne boyutlara ulaşabileceğini düşündünüz mü? "ailen yokken haber ver seni gelip alayım sex oyunu oynarız" da demez mi bu gevşek?

  son olarak, "birileri fazla sapık, fazla fesat" diyen olursa hiç önemli değil. ben sizin gibi, küçücük çocukların istismar edilmesine kulak tıkamayacağım.

  :imla
 • hükümet güvenli internet için adım attığında "pornoma dokunma", "özgürlüğümüz elden gidiyor" diye ortalığı ayağa kaldıranlara selam olsun bu olay.

  ulan ayı sen gelmişssin bir yaşa sen zaten porno izleyeceksen, ya da engellenmiş bir siteye gireceksen her türlü yasağa karşı onu yaparsın zaten.

  ama internet çocukların zarar görmesine, her türlü pis işe bulaşmasına bir tık uzaklıkta. maalesef bu gidişle çocuklarımızı internetin zararlarından koruyamayacağız. bu kafadaki "modern" (!!!!) insanlar oldukça.
 • çocukları sosyal medyadan, özellikle de facebooktan uzak tutarak çözülebilecek bir olay. bu tür online oyunlar, bilgi yarışması da olsa mesajlaşma gibi hizmetler sunuyor. en basitinden trivia crack'de bile bu var. sadece bir oyuna indirgemek ne kadar doğru bilemedim. ama tehlike konusunda hemfikirim. geçen gün instagramda uzaktan bir tanıdığın 10 yaşındaki kızına denk geldim. açıklama kısmında moda yazıyor. bir kaç tane fotoğrafını paylaşıp "nasılım kızlar" yazmış. o yaştaki çocuk modadan ne anlar? yani sorunun asıl kaynağına inmek lazım. internet hayatımınızın içinde. bizim ebeveyn olduğumuz yıllara gelince internet nasıl bir mutasyona uğrar tahmin edemiyorum. hatırlayın biz de msnlerin yonjaların içinden geldik.
 • (bkz: periscope snapchat scorp tinder younow)

  sen dokuz yaşında demişsin, iki üç yaş büyüğünün wattpad'de yazdığı seks hikayelerini sen şimdiye kadar izlediğin pornolarda görmemişsindir. yabancı falan değil türk bunlar. sevdikleri erkek müzik gruplarındaki elemanlarla hayali seks hikayeleri yazıyorlar.

  periscope, snapchat, scorp, tinder, younow. ismini bildiğim halde ne işe yaradıkları hakkında neredeyse en ufak fikrim yok. her hafta yeni bir sosyal medya uygulaması çıkıyor zaten. senin belki twitter, instagram hesabın yok, çocuk diyip küçümsediğin o insanın hepsinde hesabı var. zamanında birden fazla e-posta hesabı almaya utanan bir çocuktum ben. aman aman zaman da yok, on, on iki sene öncesinden söz ediyorum. facebook yok, twitter yok, instagram yok, messenger'dan yazışmak bile ne büyük lütuf. o zamandan bu zamana neler değişti...

  çocuklarınızı kontrol edin, hesapları yasaklayın, internete giremesin demiyorum, ama kontrollü olmayı öğretin, çocuğunuza dışarıda da bir hayat olduğu gerçeğini benimsetin, ömrünü elinde telefonun ekranına çivili kalarak geçirmemesi gerektiğinden bahsedin. yargılamayın, sadece neyi neden yaptığını tartışın doğrusuyla yanlışıyla, onun da fikrini alın, hislerini önemseyin.
 • bu, tehlikelerden sadece biri. 10 yaşında kızım var. henüz facebook hesabı açmasına izin vermedim ama benzer oyunları oynuyor. habbo adında bir oyunu oynarken mesaj geldiğini gördüm. benzer amaçla rahatlıkla kullanılabilir. " karşındaki insanın kim olduğunu bilmiyorsun. yalan söylüyor olabilir. belki yaşı büyük bir adam. sakın mesajlara cevap verme. sakın gerçek adını söyleme, okulunu söyleme, yaşını söyleme. böyle tanımadığın kişilerle mesajlaşman çok tehlikeli ve izin vemiyorum. sana zarar verebilirler. bu oyunu oynamana da izin vermiyorum. hemen siliyorsun" gibi bir şeyler söyledim ve oyunu sildirdim. uyarılarımı da sık sık tekrarlıyorum.

  şimdilik odasına kapanma evresine gelmedi. hep yanımda. gözüm üzerinde. yattıktan sonra telefonunu kurcalıyorum. en son hangi oyunları oynamış, oyunlarda mesajlaşma var mı? diye.

  oyun oynamasına, teknolojiyi kullanmasına tamamen engel olamam ama kontrol altında tutmaya çalışıyorum. çocuk, yaşı küçük anlamayaz demeyip bilinçlendirmek lazım.
hesabın var mı? giriş yap