• ne kaldırması yahu belli bir iq üzeri tüm vatandaşlara vermek lazım.

sike sike öğreneceksiniz trafik kurallarına uymayı davarlar sizi.
  • kaldırılmaması gerekir. artık herkesin elinde telefon var. ceza türüne göre fotoğraflı, türüne göre de videolu delil sunması gerekir müfettişlerin. gönüllü olarak kamu hizmeti yapıyorlar, işini düzgün yapan kendi kaprislerini tatmin etmek için yapmayanlardan allah razı olsun, bir zahmet ellerini telefonlarına atsınlar iki tane foto çeksinler.
  • bırakın kaldırılmayı 40 yaş sınırının düşürülmesi gerekmektedir. türk tipi trafik magandaları ile mücadelenin tek yolu fahri trafik müfettişliğidir.

bu yetkiyi alacağım günü iple çekiyorum. araç kameram ile kanıtları ile haftada binlerce ceza kesebileceğim ortam var bu istanbul'da.

hayatımda kaldıramadığım yegane şey hakkımın yenmesi. trafikte çok kavga ettim, hatta deli dönemlerimde sırf trafikte hakkım yendi diye bile isteye kaza yaptığım bile oldu. sonunda iş trafik polisine intikal ettiğinde de hep karşı taraf ceza yedi ve masraflarımı ödedi.

fahri trafik müfettişi olup ceza yazdığınızda kimse size ödül vermeyecek ama o adalet duygusu yok mu? en büyük ödül o...

bekleyin beni magandalar... ahdım olsun bütçe açığını kapatmak için sizin ile uğraşacağım...

edit: şurada bir suser güncel başvuru sürecini paylaşmıştı geçenlerde. maalesef şuan için başvurular durdurulmuş ancak tekrar açılacağını düşünüyorum.
  • bir şirket çalışanımıza istanbul çamlıca gişelerden geçtikten 17 dakika sonra izmir alsancak'ta araç kullanırken telefona baktığı gerekçesiyle ceza kesmiş oluşum.

şirketin finans ekibi gelen cezayı kimseye sormadan ödeyip de çalışanın maaşından kesmeye kalkınca fark edip durdurmuştuk. ancak süresi kaçtığı için ceza şirketin üstüne kaldı.

çalışan o gün şans eseri gişeleri kullanmış olmasa belki de ik da çalışana karşı "sen şirket aracıyla izmir'e tatil yapmaya mı gittin" diyecek ve bir türlü kendisini açıklayamayarak ekmeğinden olacaktı. işte böyle tehlikeli bir oluşumdur.
  • kaldırılması bir yana, ispat edebilen herkes ceza yazabilmeli.
  • bugün itibariyle resmi olarak başvurusunda bulundum ama karşılaştığım durumu paylaşmak isterim. öncelikle egm'nin sitesinde başvuru için gerekli koşullar şu şekilde belirtilmiş,

2 adet vesikalık fotoğraf,
    ikametgâh,
    sabıka kaydı belgesi,
    sürücü belgesi,
    öğrenim durumunu gösterir belgenin birer sureti.
    bu belgelerin dilekçeye eklenerek adres kayıt sistemine kayıtlı oldukları il valiliğine müracaat etmeleri gerekmektedir.

ilk şoku istanbul valiliğine gittiğimde yaşadım, zira bu başvurular 15 temmuz köprüsündeki emniyet müdürlüğünde yapılıyormuş. yani web sitesine ufacık bir uyarı yazsanız ne olur dedim polise, çok haklısınız, herkes sizin gibi sitem ederek gidiyor dedi. neyse geldim 15 temmuz köprüsüne, internetten indirip doldurduğum dilekçe de değişmiş, yenisini doldurdum, sadece iki fotoğraf ve e-devletten lisans mezuniyet belgemi aldı, diğerlerini sistemden görebiliyoruz dedi, eee o zaman niye gerekli evraklar arasında istiyorsunuz dedim içimden. neyse başvuruyu yaptı, demesin mi, başvurular durdurulmuş durumda, biz talebinizi aldık ama 3-4 yıl sürebilir onaylanması :)) şaka gibiler gerçekten. çok mu zor web sitesine şuan için başvurular durdurulmuştur, boşuna zahmet etmeyin yazmak.
  • çoğu kişi kafasına göre ceza yazdıklarını iddia ediyor. içlerinde bunu hırsla yapan saçma emekli albaylar falan olabilir lakin ben size acı gerçeği söyleyeyim; siz ceza yerken yaptığınız çoğu şeyin aslında trafik kanuna aykırı olduğunu da bilmiyorsunuz zaten.
  • oy ve ötesi'nin oylara el attığı gibi, biz 40 yaş üzeri yazarlar da buna el atalım anasını satiyim ya? biz elimizi taşın altına koymadan bu devlet kendi başına bi s.ki doğrultamayacak belli.
    ve o kadar kolay ki müfettiş olma prosedürü...

sırf park embesillerini biraz caydırsak bile rahatlar şu memleket.
    engelli alanına park edenler, kaldırım rampa önlerine park edenler, park edilmez işaretli yerlere park edenler, park şeridine ikinci şeridi çıkanlar, biraz abansak önemli bi kısmını caydırabiliriz?

aranan şartlar ahanda bunlar:

• türkiye cumhuriyeti vatandasi olmak,

• en az 40 yaşında olmak,

• yüksek okul mezunu olmak,

• en az 10 yilik sürücü belgesi sahibi olmak,

• asli kusurlu trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,

• müracaat tarihinden geriye doğru toplam 5 yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puai uygulamsı sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,

• kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,

• taksirli suçlar ve asgıda sayılı suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, agır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa ugramış olsalar bile devleti şahsiyetine işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, iyi niyeti kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı ve seref ve haysiyeti suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılıgı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve aim simlara fesastirma, devlet açiga vurma suçlarindan dolai hükümlü bulunmamak,

• şartlarına haiz bulunan kişilerden müfettişliğe istekli olanların 2 adet vesikalık , sürücü belgesi ile sabıka kaydı gösterir belgelerin birer suretini dilekçesine ekleyerek ikametgahının bulunğu il valiliine müracaat etmeleri gerekmektedir.
  • insanın içinin yağlarını eriten bir yetki. 40 yaşını geçmiş, yüksek okul mezunu, ehliyeti kaptırmamış ve sosyal sorunlara duyarlı herkese tavsiye ederim.

yapanın yanına kâr kalmadığını, adaletin yerini bulduğunu bilmek kadar güzel bir duygu yok.

ftm olduğumdan beri trafikte hiç kimseyle çatışmıyorum. korna bile çalmıyorum. dinç olduğum bir akşam kamera kayıtlarımı açıyorum, aplikasyondan bildirimimi yapıyorum. içim rahat. ben görevimi yaptım. bile isteye trafiği tehlikeye atan kişi yaptığının bedelini ödesin. ister küfretsin, ister tepinsin, isterse buraya gelip ağlasın, umrumda değil. düşünüyorum, o trafik suçu işleyene ceza yazılmasa, o kişi de aynı hataları yapmaya devam etse, sonra bir gün o kişinin sorumsuzca davranışı yüzünden orada kendi çocuğum, eşim, annem bir kaza geçirecek olsaydı ne olacaktı? davarın düzelmesini garanti etmiyor ama en azından bir ihtimal dikkatli olmasını sağlatır diye ummaktan başka elimden bir şey gelmez.

"bana ceza yazmış" diye ağlayan arkadaşım, madem bu kadar hassastın, o ters yöne girmeyecektin, şerit değiştirmek için sinyal verdiğimi gördüğün halde hızlanıp beni yol ayrımı bariyeri ile karşı karşıya ortada bırakmayacaktın. o telefonu eline alıp baka baka köşeyi dönmeyecektin. engelli geçişinin önüne park etmeyecektin. ya da tekel bayisinin önünde dörtlüleri yakıp çifte parkedip çift yön yolu tek şeride düşürmeyecektin.
  • sadece kaldırıma parkedenlere ve ters yöne girenlere ceza yazma yetkim olsa günde 100 bin liralık ceza yazarım herhalde ama ceza yazılanların hepsi suçsuz tabii. hepsi kader kurbanı. oncacık şey için ceza mı yazılır canımm.
hesabın var mı? giriş yap