• fantastik canavarlardan ziyade büyücüler dünyasının dallası olmuş film. yok kim kimin kardeşi, kim kimin anasına göz koymuş, kim kimi seviyor... canavar konusunda oldukça cimri olduğu için de ilk filmdeki seyir zevkini vermiyor. johnny reise kötü adamlık yakışmıyor. japon ablamızın güzel kız kontenjanı boş kaldığı için oynadığı belli oluyor. finite diye portakal rengi ateşin basıldığı sahnede finike portakallarının reklamı yapılıyor. film benden 10 üzerinden 6 alıyor.
  • beklentiyle hayal kırıklığının doğru orantılı olduğunu kafama vura vura tekrar ispatlayan film.

ne kadar büyük bi beklentiyle gittiysem artık, salondan çıkarken sinirden beynimin uyuşmasına neden olmuştur.

bana göre; filmde elle tutulur, insanı saran konu fln yok yani belli karakterlerin ve olayların tasviri yapılmış sadece, bi nevi 3.film için alt yapı oluşturulmuş ki daha önce harry potter serisini yakından uzaktan takip etmeyen birinin filmde mala bağlaması çok doğal.

oyunculuğa ve prodüksiyona söyleyecek lafım yok.

edit: kasım, 2020'yi görürsem eğer 3.filmi sıfır altı beklenti ile izlemeyi düşünüyorum.
  • karakterlerinden mustafa kama'dan her bahsedildiğinde bir türk olarak istemsizce andımız'ı okumaya başladığınız film.
  • gişede justice league boyutunda bir başarısızlık yaşayan film.
  • dünyaca ünlü forbes dergisinin sinema eleştirmeni scott mendelson'ın "a franchise-killing disaster" yani "franchise öldürücü bir facia" olarak nitelendirdiği film :

https://www.forbes.com/…g-johnny-depp/#5aa3dbcb3180

bu arada filmin rotten tomatoes reytingi de %38'e kadar düşmüş durumda. cinemascore'da da b+ alarak şimdiye kadarki en düşük reytingi alan wizarding world filmi olmuş. warner amcaları en çok ilgilendiren kısım olan box office rakamlarında ise 3 haftanın sonunda dünya genelinde toplam 568.5 milyon dolar hasılat elde edebilmiş vaziyette. filmin bütçesi 200 milyon dolar olduğu için batmadıkları kesin ama hiç beklemedikleri bir şamar yedikleri de besbelli. harry potter gibi kudretinden sual olunmayacak bir markanın evrenine ait bir film olduğu için paraları bastırıp önüne geçmeye çalışacaklardır elbette ama ben ciddi ciddi oscar'lardan bir gün önce dağıtılacak olan altın ahududu ödülleri'ne falan aday gösterilebileceğini düşünüyorum. gösterilsin de zaten. yıllardır kazanamadıkları oscar'lar yerine madalya niyetine takarlar artık.

azılı bir potter sever olarak diyebileceğim tek şey de, beter olsun salaklar. şu david yates denen piçe önce harry potter serisini mahvettirdiler. şimdi de wizarding world diye oluşturmaya çalıştıkları evreni mahvettirmek üzereler. akıllanmaları için rotten tomatoes'larda 38 reyting alıp gişede çakılmaları gerekiyorsa, so be it...koskoca hollywood'da istedikleri gibi memur yönetmenlik yapacak ama adam gibi film çekmekten de anlayacak bir tane yönetmen kalmadı çünkü...
  • o kadar da kötü değil ya ne abartılmış. iki kare hogwarts görmek için wizarding world'le ilgili ne verseler izlerim. ama ben de johnny depp ve jude law'dan olmadığı kanısındayım. dumbledore ve grindelwald olamamışlar bence ama yine de wizarding world işte.

ayrıca cursed child'a ben de başta kıldım ama sonradan güzel olduğu kanısına vardım. sadece beklentilerim başkaydı ama da bu kadar boklamanın alemi yok.

bırakalım evreni genişletsinler ama keşke film, tiyatro vs. olarak değil de öncelikle kitap olarak genişletseler de karakter gelişimi görsek. böylece sinemaya da daha çok izleyici çekebilirler. ama filmleri zaten hiçbir zaman beceremediler, mürver asayı falan kırıp attırdılar harry'e.
  • bu arada not düşeyim, bu filmden önceki en düşük box office hasılatı fanların büyük çoğunluğunun ve sinema eleştirmenlerinin neredeyse hepsinin en beğendiği bölüm olan alfonso cuaron'un yönetmenliğini yaptığı harry potter and the prisoner of azkaban'a ait. film toplamda 796.7 milyon dolar hasılat yapmıştı.

film bu rakamla chris columbus tarafından çekilen ilk iki filmin aksine seriye maddi anlamda ilk düşüşünü yaşatan film olmuştu. sinematografik ve eleştirel anlamda en iyi bölüm olmasına rağmen tahminen sonraki filmlerde bu yüzden cuaron'la çalışmadılar ve kendilerine emir kulu yapabilecekleri david yates vasatını getirdiler. adamın yönetmenliğini yaptığı kitapların müthişliğinden gelen bir gazla filmlerin her biri birbirinden bok olsa da paraları misliyle cukkalamaya devam ettikleri için şeylerine bile takmadılar bu durumu ama cuaron'un potter sonrası kendisini aşmasını gördükçe belki içten içe kafalarını duvarlara vurmuşlardır.

belki bu aralar da vuruyorlardır ve grindelwald'ın suçları'nın hali bir kırılma noktası yaratabilir. harry potter serisini de film kalitesi anlamında yine 3. filmde değiştirilen alfonso cuaron kurtarmıştı. belki fantastik canavarlar'ın 3. filminde de iş bilen bir yönetmen getirilir ve bu seri de kurtarılır. potter zamanında 1 milyar doları aşmış adamlar açısından 568.5 milyon dolardan daha kötüsü kolay kolay olmaz nasıl olsa.
  • adının hakkını tam olarak veremeyen potterverse filmi.

--- spoiler ---

grindelwald'ın suçları'ndan ziyade grindelwald'ın suçu ne olsa daha isabetli olurmuş. zira filmde grindelwald'a ait doğru düzgün bir suç göremiyoruz. evet, tarafından.

ayrıca prof. mcgonagall ibaresine takılan çok fazla yazar var. minerva olduğunu zannetmiyorum, bu kadar bariz bir hata yapmayacak kadar detaycı bir yazar rowling. aynı şeyi credence - dumbledore kan bağı konusunda söyleyemiyorum zira içimizde patlayabilir.

filmle ilgili tek olumlu nokta harika bir grindelwald performansı. motivasyonu gayet güzel işleniyor. beş film olacak seride açıkçası beni izlemeye teşvik eden en önemli etken finalde gerçekleşecek büyük dumbledore - grindelwald düellosu.

bir de nicolas flamel konusunda, ne gereği vardı ne yaptı ki diyen arkadaşlara da pek katılmıyorum. grindelwald'ın ortama saldığı büyüyü counter'layan büyüyü bir maestro edasıyla savurma görevini üstlendi. bu şekilde düşünürsek, işlevi biraz anlamlandırılabilir. adamın finite diye kullandığı büyü standart olabilir ama karşıdaki büyüyü kullanan grindelwald, kaç seherbaz o büyüye karşı can verdi basit bir şekilde o toplantıda.

--- spoiler ---
  • olmamış bu film. izlerken esnemekten çenem ağrıdı. şimdi aksiyon geliyor dedikçe gelmedi valla. dizi kıvamında sonraki bölümü bekleten finaliyle tam bir hayalkırıklığı oldu. ben baya geç izledim ama hala izlemeyen varsa bence sinemaya gitmesine gerek yok. oturup ev ortamında rahat rahat söylenerek izleyin daha iyi.
  • oldukça sıkıcıydı film. 4 arkadaş gittik, 2 kişi çıktık filmden. diğer ikisi ara girince salona veda etti.
hesabın var mı? giriş yap