• alıntı: http://blog.radikal.com.tr/…-farkinda-misiniz-99179

farkhunda, 27 yaşında bir afgan kadınıydı. öğretmen olacaktı.

19 mart 2015 tarihinde bir caminin önünde muska satan bir molla ile tartışmasının bedelini bir grup öfkeli homo habilis tarafından linç edilerek ödedi. taşlar ve sopalarla feci şekilde dövüldü, yerlerde sürüklendi, bir çatıdan aşağı atıldı, arabayla çiğnendi ve benzinle yakılarak can verdi!

üstelik o insansıların arasında bütün bu vahşetin her saniyesini videoya çekenler vardı, ibreti âlem için bütün dünya görsün ve korksun diye. islam'a yönelik her eleştirinin yakıp kavurucu bir öfke ile karşılık bulacağını, buna cüret edenlerin sonunun ne olacağını herkes bilsin diye. yüreği yetenler youtube'dan aynen izleyebilir.

peki, ne yapmıştı farkhunda? o, bir molladan kötülükleri kovmak için muska satın alan kadınları bunlara para vermeyin, bunların islam'da yeri yoktur diye uyarmıştı sadece. çocuğu olmayan, hastalıklarından kurtulmak isteyen zavallı insanların kâğıt parçalarından medet ummasını doğru bulmuyordu. bunu gidip o caminin önünde o din satıcısıyla tartışma cesaretini göstermişti farkhunda. bedelini canıyla ödeyeceği o karşı duruşu sergilemişti.

kesesini doldurmak için küçük kâğıt parçalarına dua yazıp insanlara hap gibi din satan o mollanın bir kadının cüreti karşısında afallayıp "kuran yaktı bu kadın" iftirasıyla ortalığı velveleye vereceğini ve bunun sonucunda oraya toplanan bir grup hayvansı tarafından vahşice linç edileceğini bilebilir miydi? "ben bir müslüman'ım ve müslümanlar kuran yakmaz" diye feryat etti ama dinletemedi. vahşeti durdurmak için çevredeki polislerden yardım isteyen birkaç doğru düzgün insanın aldığı cevap ise, boş verin bu da islam düşmanlarında ibret olsun şeklindeydi. o öldürülürken, bedeni paramparça edilirken öylece bekledi polisler.

sonra babasını aradılar. gel, kızın bir 'günah' işledi al götür dediler. öyle ya, bir din satıcısın sahtekârlığını yüzüne vurmaktan daha büyük bir 'günah' olabilir miydi? hakkında bir sürü palavra uydurdular. akli dengesi bozuk bir kadın kuran yaktı dediler. oysa onun istediği hurafelerden ve din bezirgânlarından arındırılmış bir dindi ve bunu dile getirme cesaretini göstermişti, hepsi bu.

ama umdukları gibi olmadı. farkhunda'nın parçalanmış ve yakılmış bedeni binlerce afgan kadınının öfke seline dönüştü. yüzlerce yıldır süren bu erkek düzenine, alınmaya, satılmaya, tecavüze uğramaya ve aşağılanmaya karşı farkhunda'nın ölü bedeninde hayat bulan bir öfke seline. kadınları hayattan silen, zindanlara hapseden o molla düzenine inat farkhunda'nın cenazesi binlerce kadının omuzlarında yol aldı. ve o kızı yetiştiren baba istedikleri gibi kızından utanmadı, onu lanetlemedi. ailesinin soyadını farkhunda olarak değiştirdi!

olayın ardından hem afganistan'da hem de bütün dünyada tepkiler çığ gibi büyüdü. afganistan'da açılan soruşturma neticesinde 26 kişi tutuklanırken 13 polis açığa alındı. arkası gelir mi, gerçekten suçlu olanlar adalet önünde hesap verir mi, bilinmez. türkiye'de ise gündemin seçim nedeniyle yoğun olmasından mıdır, yoksa artık her türlü katliama karşı bağışıklık kazanmış olmamızdan mıdır bilmem farkhunda olayı yeterince gündeme gelmedi. hâlbuki üç beş sahtekâr politikacının seçim zırvalarını tartışırken farkhunda'nın katliamına verilecek anlamlı bir tepki için pekâlâ vakit bulabilirdik.

sanıyorum artık alıştık. bir otele sığınmış insanların diri diri yakılışını tv'den izleyerek büyümüş bir nesil değil miyiz? kim bilir kaçıncı izleyişimiz bu insanların din adına vahşice katledilişini. ve islam dünyasından gelen tepkiler her zamanki gibi karışık. islam adına yapılan bir vahşeti islam dünyasının hep bir ağızdan gür bir sesle lanetlemesi için daha çok bekleyeceğiz gibi gözüküyor. kimi odaklar farkhunda'nın bunu hak ettiğini düşünüyor ve söylüyor, kimileri ise yine o bilindik martavalı okuyor: gerçek islam bu değil. bu değil, bu da değil, bu hiç değil, bu bizim köyden değil!

bir şey söyleyeyim mi? gerçek islam'ın ne olduğu hiç umurumda değil. gerçek islam, gerçek hıristiyanlık, gerçek musevilik, şu bu. alın hepsi sizin olsun. ne yaşıyorsanız kendi içinizde, kendi tanrınızla aranızda yaşayın. yeter ki şu dünyaya ve insanlara bir rahat verin! din, ırk, ideoloji bilmem ne uğruna sayısız kez katlettiğiniz şu insanlığa bir damla huzur verin yeter.
  • hacı hocayla camii önünde tartışmanın bedelini feci bir şekilde öldürülerek ödemiş afganistanlı kadın din öğretmeni.

19 mart 2015 tarihinde camii önünde muska satan sakallı mübarek dede, kendisiyle tartışan farkhunda'yı "kuran yaktı" diye suçlayarak yaygara koparmış. iki dakika önce dua ve niyazda bulunarak namaz kılan cemaat bu durumda istemeden kışkırmış. farkhundayı kafasına taşlar, sopalar vurularak kanlar içinde bırakmış, yetmemiş üzerinden arabayla geçmiş daha sonra da yakınlardaki dere yatağına atarak üzerine benzin dökerek yakmıştır.
    olay sırasında teknolojinin faydalarından yararlanabilen nispeten eğitimli müslüman kardeşler kadına vurmaya araverip vahşetin videolarını çekmeyi daha sonra da ibreti alem olsun diye dünya ile paylaşmayı ihmal etmemiş. 18+

tabii gerçek islam bu değil daha ılıman ve barışçıl.
  • videodaki görüntülerde uygulanan şiddeti ben değil karıncaya, marula bile, bozulmuş çamaşır makinesine bile yapamam, içim acır. cansız bir varlığa bile bu denli nefretle vuramam yahu, bunlar nasıl yaratıktır? nasıl bir kendinden geçmişlikle, nasıl bir nefretle, nasıl bir gözü dönmüşlükle saldırıyorlar; neymiş ibreti alem olsunmuş islama dil uzatanlaraymış.

içimdeki kelimeleri kusamıyorum, yetmiyor. taş ve sopaları geçtim, üzerinden arabayla geçip ezmişler, yetmemiş yakmışlar. bu nasıl bir din aşkıdır(!), bunu uyguladığınız için ve din düşmanına(!) haddini bildirdiğiniz için sizi cennete alacak tanrıya inanmaktansa cehennemde yanarım ben.
  • ne diyeceğimi bilemiyorum. o videoyu çekenin zihnindeki örümcekleri sikeyim. o kalabalıktaki herkesin teker teker mına koyayım. ne işiniz var sizin 21. yüzyılda? zavallı kadıncağızın dâvâsı görülmeye başlanmış. tıpkı madımak katliâmında olduğu gibi polisler bu vahşeti de desteklemiş. farkhunda'ya yardım etmesi için on metre ötedeki polisten yardım istenince polis şu yanıtı vermiş. "bırak öldürsünler. bu islâm'a hakâret edenler için ibretlik bir olay olur." demiş.

(bkz: hiç şaşırmadık)

arabayla üzerinden geçen orospu çocuğu da buymuş. tipini sikeyim senin!

ayrıca sevgili sözlük yazarları... "türk kızlarının memelerinin bilmem ne olması", "sekse anlam yükleyen kadının sevişme tarzı", "homofobinin bir suçmuş gibi algılanması" tadında aptalca başlıklara gösterdiğiniz teveccühü bu başlığa göstermediniz. yuh olsun!
  • şimdi bir video izledim. çok moralim bozuldu. 27 yaşında bir kadını öldürmüşler. islamiyet adına... koca koca taşlarla vura vura, sopalarla döve döve, her tarafına tekmeler ata ata... dakikalarca... yetmemiş, üzerinden arabayla geçmişler... o da yetmemiş yakmışlar... böyle bir vahşet olamaz. böyle islamiyet de olamaz böyle din de olamaz. kalbim sıkıştı izlerken. insan desen insan değil. hayvan desen hayvan değil. böyle bir vahşet olamaz. midem kaldırmıyor görüntüler gözümün önüne geldikçe. her an kusacakmış gibi oluyorum. içimde kocaman bir boşluk var sanki. karnım kasılıyor kendi kendine. kusmak istiyor. içim almıyor, vicdanım kusmak istiyor.

ne diyeceğimi bilemiyorum. ne yazacağımı şaşırdım. yazıklar olsun.
  • yine ben de "hala gelip" ile başlayan bir cümle kurmak istiyorum.

var böyle bir yüzsüzlük, lan bir kadını sokak ortasında, adı ne olursa olsun, hristiyanlık, islam, yahudilik ya da budizm, neyse artık taşlarla öldürerek katlediyorlar. yetmiyor, binanın üstünden atıyorlar, üzerinden araba ile geçiyorlar ve kadını en son yakıyorlar. temelde islamiyet var, onla bağlantılı ve bu bağlantıyı kuranlar bizler değiliz, ortadaki gerçeklik bu ve birileri çıkıp bize büyük bir yüzsüzlükle "islamiyet ile neden bağını kuruyorsunuz" ya da "siz zaten din düşmanısınız, bunları da fırsat biliyorsunuz" diyor.

ortada bir sorun var ise, senelerdir ben ve benim gibi düşünenler, size hedef almanız gereken kişilerin ateistler, ya da seküler müslümanlar değil, bu insan azmanları olduğunu söylüyoruz. lakin siz ısrarla, bu tür konularda ya kafanızı kuma gömüyorsunuz ya da gelip alakasız bir şekilde, bu meseleyle alakası olmayan insanlara sataşıyorsunuz.

ortada bir vahşet var, bu kadar alçalmayın, yüzsüzlük yapmayın.
  • kişi olarak kimin suçlu olduğunun, kimin ne ceza alacağının umurumda dahi olmadığı bir olaydır. her ne ceza verilirse verilsin, nazarımda adalet sağlanamayacaktır.
    zira, bu kişilerin değil kirlenmiş fikirlerinin suçudur. orada olsa idi, aynı eylemi gerçekleştirecek binlerin, onbinlerin, yüzbinlerin olduğu bir dünyada, sadece orada olup da bu fiili gerçekleştirmiş 20-30 kişinin aldığı ceza ne caydırıcıdır, ne de çözüm. asıl mesele, daha ziyade asıl çözüm, o gün orada olmasa da, olsalar idi aynı fiili gerçekleştirecek kişilerin kirlenmiş zihinlerini temizlemektir.

suçlular, fiili gerçekleştirenler kadar, bu fiili savunanlardır.

suçlular, bir ülkeyi kendi çıkarları doğrultusunda bu vahşi ideolojiye teslim etmiş uygar(!)lardır.

suçlular, bu zemini hazırlayıp ardından rahat dünyalarında görüntüleri izleyip sahte ah vah edenlerdir.

bizim verdiğimiz tepkinin çözüm olacağına dair inancım hiç yok. bizim tepkilerimiz uzaktan vurulan hafif birer fiskedir sadece. lakin, afgan kadınlarının verdiği tepkiye destek olmak belki bir şeyleri değiştirir. zira onlar oradalar ve tepkileri bir yumruk. münferit küçük fiskeler yerine o yumruğun bir parçası olmak gerekir.
  • ulan siz islamı hiç anlamamışsını ki. islamı eğilip kalkmaktan, belli zamanlarda aç kalmaktan, lüks otellerde uyuyup gün içinde 7 kere siyah bir yapının etrafında dönmekten ibaret sanmışsınız. hiç öğrenmemiş, size verilen aklı hiç kullanmamışsınız. lafım bir kitap yaktı diye, bunu tanımlayacak kelime bulamıyorum, insan öldürenlere. önce bir olayı anla dinle. sonra hüküm ver. bu mudur senin hoşgörü dinin? hani hoşgörü?

sizin dininiz bok çukuru. inandığınız şeyler buraya kötü br kelime düşündüm ama bulamadım. o kadar fena yani. sizinle aynı dine mensup olarak anılmak bile ne fena benim için.

ben müslümanım. ama sizin dininize mensub değilim. benim dinim bunu emretmez.

böyle olması gerektiğini düşünen, savunan insanlar varsa dilerim en kısa zamanda telef olsunlar.

farkhunda'ya allah rahmet eylesin. farkhunda'nın mekanı cennet olsun.
  • "bir avuç meczubun eylemi" diyen var...

ulan nasıl bir avuç bu hemen her gün farklı coğrafyalarda, sonucu aynı, gidiş yolu farklı eylemler gerçekleştiren aynı dine mensup binlerce kişiyi içinde barındırabiliyor?

yahu avuç dediğin şeyi birleştirir, çeşme altına tutar su içersin. küçük, sevimli bir şeydir. böyle avuç mu olur lan!

yaşanan her vahşeti "bir avuç meczubun işi" olarak görüp, o "avucun" bağlı olduğu kolu, kolun bağlı olduğu bedeni, bedenin bağlı olduğu kafayı -ki bu örnekte islam olmak üzere daha genel haliyle "kafa" dediğin şey din malum- görmezden gelmek nasıl hastalıklı bir zihnin ürünüdür aklım almıyor.

avucunuzu sikeyim.
  • her gün defalarca yeni bir pisliğe, yeni bir vahşete uyanıyoruz.

yukarıda defalarca yazılmış "ne diyeceğimi bilmiyorum" diye, herkesin bilinç altına gelen şey şu, "küfür" evet açık açık söylemek gerekiyor, bu durum karşısında küfür etmekten başka bir çare bulamıyorsunuz ama yine de etmiyorsunuz, edemiyorsunuz.

yeter artık ya, benim haberim yoktu bu olaydan az önce öğrendim. bir kadın din öğretmeni, cami önünde bir tane muska satan şerefsiz evladıyla tartışıyor, artık kadın bunu nasıl bozmuşsa "kuran yaktı, kuran" diye yaygara kopartıyor.

sonra toplanan kalabalık, kadını bu hale getiriyor.

https://twitter.com/…olcu/status/595125668100321280

geçen sene itü sözlük'te, bir kadın kuran yakmıştı, sözlük üzerinden aslında buna benzer bir biçimde ve de buna ortam hazırlayacak bir şekilde linç ediliyordu. ben de itiraz etmiştim ve tabii ki itirazım kabul görmedi, bana da tepkiler verildi. sözlük üzerinden bile, bu durumu onaylayacak insanları yazdıkları ile, düşünceleri ile görüyorsunuz. bu insanlar afganistan da filan değil, burnumuzun ucunda ve bizle iç içe yaşıyor.

ne diyeceğimi bilmiyorum, hakikaten bilmiyorum.

yerin dibine batsın sizin dininiz, gerçekten yerin dibine batsın.
hesabın var mı? giriş yap