• misandry*ye yaklaşan fikirlere sahip feministlere kimilerince takılan isim.
  • radyo tv sunucusu rush limbaugh tarafından icat edilmiş terimdir.

""" he defines a feminazi as a feminist who is trying to produce as many abortions as possible. hence the term "nazi" - he sees them as trying to rid the world of a particular group of people (fetuses).

this term is of course completely without merit, but there's the definition of it """

kaynak: http://sapphireblue.com/…st/factions.shtml#feminazi
  • (bkz: kölenazi)
  • kavramı kuzey amerika'da popülerleştiren rush limbaugh olsa da, kendisi bu sözün mucidinin arkadaşı tom hazlett olduğunu söylüyor.

limbough ilk başta bu sözü "olabildiğince fazla sayıda kürtajı mümkün hâle getirmeye çalışan kadınlar" gibi bir farazî grup için kullandığını iddia ediyor. hatta amerika'daki toplam feminazi sayısının 25'in altında olduğunu söylüyor. ancak ilerleyen zamanlarda birçok kadın örgütünü (ve üyelerini) feminazi diye nitelemekte bir beis görmüyor.

(wikipedia'dan)
  • şahane enfes bir giydirme için, buyrun:

https://www.youtube.com/…yer_embedded&v=1x4okrjemwc
  • feminizm'den tiskiniyor olabilirsiniz, hatta ayrılıkçı feminizm ile faşizm arası koşutluklar öne sürenler var; ama çok reca edeceğim, her eylemde örtük veya açık muhafazakarların diliyle konuşmayın. bu aralar öyle çok bu kelimeyi duydum ki.. "yok benim çıkış noktam farklı" diyorsunuz ama benziyor be abicim.
  • kaş yaparken göz çıkartan feminen kadınları ifade etmekte kullanıldığını düşündüğüm kavram.
  • şaşırmadım. görüldüğü kadarıyla, anti-feminist çakma liberallerin ağzında çiğnediği sakız olmuş. anti-feminist olmak da kabahat değildir. yalnız sosyalist olanları bi nebze çekilir iken, muhafazakarların çekilmiyor. stephen hicks'den çalıntı "liberalism versus post-modern feminism" tablolarıyle bir yere kadar iş yürütülebilir. de, postmodernizm'e son derece eleştirel yaklaştığı bilinen catherine mackinnon'u dahil etmek ne kadar doğrudur? tee tıfılken yani kuramını ortaya koymadan önce sadomaşizme karşı yazdığı makale dışında judith butler, radikal feminizm'e ne kadar uygundur? butler postmodernist midir? sorular çoğaltılabilir, aslında postmodern'in ne olup olmadığına kadar gider.

ancak bu tartışma yürütülemez. çünkü anti-feministler, "feminazi"yi kurgularken internette viral gibi yayılan alıntıları örnek gösteriyor. acınası. çünkü bu alıntıların önemli bölümü: uydurma, çarpıtma, bağlamdan kopartılarak yansıtma, roman karakterinin konuşmaları ve aslında feminist olmayanların düşünceleri vs vs. yani "eleştiri" hiç de sağlam olmadığı gibi fevkalade etik-dışı. ya da sadece goygoy. kendi çapını daraltan goygoy.

bu alıntıları "analiz eden" birkaç yazıya rastladım bloglarda. daha da olabilir belki. sanırım kadın çalışmaları'ndan sonra, "feministlerin söylemlerini çarpıtan karşıtlar çalışmaları"nı da piyasa sürebiliriz :p

- bi profeminist'in yazısı: factchecking a list of "hateful quotes from feminists"
    - başka bi profeministin yazısı: triumph of the swill: the long list of feminazi quotes.... (link açılmıyorsa link)
    - [edit] bi blogger: a chronology of misogyny
    - ayrıca, bi erkek hakları savunucusunun yazısı: unchecked feminist quotes: a list for mras, feminists, and anyone who likes factual accuracy

aslında liberal feminizm'den dahi öğrenilecek ve uygulanılacak çok şey var. halen daha! ancak liberalizmin açmazı şu: tahakküm kuramadığı alanlara kendi alet kutusundakiler ile saldıramaz. işlevsizdir. zira eleştiriyi ileri götürecek takati yoktur. bu yüzden çoğunlukla muhafazakarların kutusuna sarılır. "realist" olmak adına... ancak bu yolla kendisini de hükümsüzleştirdiğinin farkında bile değildir.

idiot utile mi diyorlardı ona? yok artık daha neler!!

edit: bazı linkler kurbaa olmuş. biraz abuk olsa da içeriğe ulaşabiliyorsunuz. ayrıca ekleme de yaptım..
  • hmm.. sanırım uğramayalı bağzı görüşler revizyona uğramış. görünen köy kılavuz istemez, sevindirici. yalnız, abuk olan şeyler baki kalmış. beni en çok güldüren şey , ikinci dalga feminizm tarafından yeniden keşfedilip popülerleştirilen, yani daha çok radikal feminizm ve sosyalist feminizm tarafından kullanılmış "rosie the riveter" karakterinin hooop diye liberal feminizm'e yamanması oldu. lol. connie field'in "the life and times of rosie the riveter" (1980) belgesel filimi var mesela. ama daha çok feminizme ait olduğundan kullanılabilir, sıkıntı yok.

yalnız biz tahrifata uğramış sözler/metinler için herhangi bi yeniden değerlendirme göremedik? yoksa wikipedia'da bişi yazmıyor mu ya da twitter'daki kinik follower/inglerimizin cephanesi mi tükendi?
hesabın var mı? giriş yap