asc

  • 3546
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

umut oran

yalan söyleyen mebus. şöyle bi açıklaması düşmüş, umarım muhabirden/ajanstan kaynaklanıyordur:

"chp’ye oy veren seçmenin oylarını hdp’ye kaydırabilir olarak görmüyorum. chp seçmeni ve halkımız genel olarak bilgili. hdp’ye baktığımız zaman seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili 4 yıldır parlamentodayım ve bir girişimleri olmadı. en ufak bir çabaları olmadı. çözüm süreci konusunda bile ak parti ile çalışırken seçim sürecinin düşürülmesi konusu yer almadı. ben hdp’yi samimi ve sahici bulmuyorum" (chp'li umut oran'dan hdp yorumu)

kronolojik olarak, son on senede, dehap, dtp, bdp ve dbp'nin bileşeni olduğu hdp'nin "en ufak çabalarından" seçmeler:

- seçim barajı aihm'de (9 mart 2005)
- sadece dtp destekledi: muhalefet ve iktidar karşı (21 aralık 2005)
- dtp: yüzde 10'luk seçim barajı mutlaka değişmeli (6 ağustos 2006)
- dtp: aihm kararı adil değil (31 ocak 2007)
- dtp'den yüzde 10 seçim barajı düşürülsün teklifi (16 temmuz 2008)
- dtp 'meclis' için dört şart belirledi (16 aralık 2009)
- bdp: seçim barajı yüzde 3 olsun (09 temmuz 2010)
- 'pkk'yi dağa çıkaran bdp değildir' (04 eylül 2011)
- bdp seçim barajının %3'e inmesi için meclis'e teklif verdi (5 aralık 2012)
- seçim barajında uzlaşma çıkmadı (3 ağustos 2013)
- hdp'den yüzde 10 seçim barajı tepkisi (8 aralık 2014)

daha da yazılabilir. yani ne diyim, hdp bissürü konuda yerden yere vurulabilir ancak seçim barajının düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması için kanun teklif(ler)i vermemiş, aihm'e başvurmamış, parti metinlerinde veya söylevlerinde bangır bangır bağırmıyorlarmış gibi.. hadi onu geçtim, barajın reel hedefi ve muhatabı değilmiş gibi..

sanırım, barajın yıkılma ihtimalinden sonra parti artık söylem değişikliğine gitti. kılıçdar hdp'ye pek bulaşmıyor, özellikle mebuslar attan alta hdp'ye kayması muhtemel oyları elde tutmak için "samimi deyil hdp" türküsünü çığırıyorlar. kaldı ki, chp'nin "seçim barajı" eleştirilerinin* tarihi de pek eski değil. hadi onu da geçelim, hdp neden doğru dürüst "hazine yardımı" alamıyor?

"siyasi partilere yapılacak hazine yardımını kısıtlayan yasa teklifi, meclis genel kurulu'nda kabul edildi. yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte sadece genel seçimlerde yüzde 7'nin üzerinde oy alan siyasi partiler hazine yardımından yararlanabilecek." (hazine yardımı kısıtlanıyor)

"tbmm'de grubu bulunmasına karşın seçimlere siyasi parti olarak katılmadığı için dtp'ye hazine yardımı yapılmayacak. 2005'te akp ve chp'nin siyasi partiler yasası'nda (spy) anap'a karşı yaptığı değişiklik olmasaydı, dtp de bu yardım alabilecekti. bütçe gelirinin beş binde 2'si, son seçimde yüzde 7 ve üzeri oy almış siyasi partilere hazine yardımı olarak veriliyor" (dtp'ye hazine yardımı yok)

dün dündür bugün bugündür, e mi umut beğ. chp de acayip değişti, öyle mi? peki, herhangi bi özeleştiri yapmadan "samimi ve sahici" olan ve olmayan kim?

devamını okuyayım »
20.05.2015 01:15