• yeteneğin bulunmadığı ellerde oyuncak gibi duran gitar.
  • telekestır için olandan ziyade şöyle bir halk türküsü de sıtratokestır için mevcuttur:

stratımın tellerinee kuşlar mı konaaaarr
    insan fenderiine yavruum böyle mi yapaaarr
    yanıma gel yanımaa da yanı yanı başımaaaaaa
    blues junior aldım ona uçtum havaayaaaa huop huop
  • geçenlerde bi arkadaşımı haşlamama vesile olmuş gitar. şöyle ki:

şimdi adam baya hevesli bu gitar işinde. elinde bir klasik gitar takılıyor. ben de biraz geyik yapayım dedim. moruk o gitarla olmaz nereye kadar gibisinden bir şeyler geveledim. (ama niyet kötü değil anfisi bende gelsin alsın yamaha bi elektrosu var çalsın onla diye.) sonra bu cevap verdi ve olaylar gelişti.

j:james d:densiz

j: o gitarla olmaz hacı yaa nereye kadar eheh.
    d: et et öyle ya bi strat almayı düşünüyorum. abi nasıl yakışıklı gitar onlar öyle.
    j: ney alıcan ney?
    d: fender abi fender. strat almayı düşünüyorum da çok pahalı namussuz.
    j: lan zıbık gitar çalmaya fenderle mi başlanır.
    d: abi işt
    j: sus lan. cevap verme ibiş.

j: önce boktan bir cort alacaksın ikide bir sapı atacak akordu kayacak. cinnet geçireceksin. sora iyi bi gitar alacaksın. anca ondan sonra fender alırsın. gibson da olur.

j: terbiyesiz... zurriğe bak lan fender alacakmış. (on saniyede nasıl doldum adama durup durup sayıyorum soğumadı içim.)

d: lan se
    j: sus lan.
    d: tamam olum ya demiyorum bi şey. zaten iki kelime laf konuşulmuyor ki senle. nasıl bi insansın çözemedim ki ben seni yıllardır. asabi dengesiz herif.

gitara strat'la başlanmaz abi. başlanmamalı. ne büyüsü kalır lan o zaman fender almanın. cık olmaz
  • solak ve delüks olanını saatlerce test edip beğenemediğim gitar. noisless manyetikleri klasik tonlardan epey ruhsuz olan gitar aynı zamanda. standat versiyonunun tonları daha sıcak geldi bana üstelik 300 dolar daha ucuz. solak gamı diğer bir çok üreticiden zengin olmasına rağmen renkleri sınırlı fenderin. 3 kuruş fazla vereyim kırmızı olsun dedim lakin dünyayı gezsen kırmızı, solak ve kullanılmamış bi örneğini bulamazsın dedi amcalar.
  • tasarım harikası. bir gün kırmızısından bir tane alacağım seksi alet.
  • clean tonlarının kesinlikle distortion'la bozulmaması gereken gitar. ayrıca kasa kısmı çarpmalara karşı çok hassas, dikkatli olmak lazım. bir de, çok yakışıklı.
  • ozellikle 80'ler ve oncesini iceren bazi muzik turleri icin cok uygun bir gitarsa da custom veya standard plus bir les paul ile karsilastirinca yaninda pek bir sonuk kalan gitar. les paul'un verdigi o fat sound'u hicbir sekilde bulamazsiniz bu gitarda. les paul'un elestirilebilecegi tek olumsuz yani, klavyesi shredding icin cok uygun degildir. fakat o sorunu da gibson 2009 sonrasi ust model gitarlara asimetrik sap koyarak cozmustur ki zaten fender de bu hususta pek uygun bir gitar olmadigindan yine kiyaslama yapilamaz. ozetle fender iyidir, hostur ve retro muzik icin de gayet uygundur fakat les paul deyince akan sular durur.
  • elmayı armut la karşılaştıranlar için les paul 'ü bilmem ne yapıyor gibi yorumlara maruz kalan elektrik gitardır. tarz ve türüne göre bir gitaristin les paul yerine de tercih edebileceği, hatta ve hatta kanımca her gitaristin set-up 'ında bir gibson les paul ile birlikte olması gerektiğini düşündüğüm gitardır. bir gitardır daha fazlası değildir.

gibson les paul ile sg 'min yanına meksika bile olsa bir fender strat almayı hep düşünmüşümdür.
  • les paul gibi, o da karaktere sahip bir gitardır. gilmour'un eline washburn de versen o adam çalar, mark knopfler benim evdeki manuel raymond gitarla harikalar yaratır, olay gitarda değildir çalandadır. lakin şöyle bir gerçek vardır ki, strat tonları gayet güzel ve kendine has, klavyesi rahat, cümlesel sololar çalmaya elverişli bir gitardır. tasarım harikasıdır. dinlediğiniz zaman "strat lan bu" diyebileceğiniz kadar kendini belli eder. aynı şekilde les paul de öyledir, kendine has özellikleri vardır. mesela strat 3 single manyetik kullanırken, les paul 2 kapalı humbucker manyetik kullanır. stratın klavyesi maple'dır, les paul'ün klavyesi abanozdur ki gitar çalmayı bilen adamın gitarda kullanılan ağacın malzemesinin gitarın tonuna ne derece etki ettiğini gayet iyi bilir. gerçi iki gitar hakkında da derinlemesine bilgiye sahip değilim çünkü henüz iki gitarı da ne çalabilecek ne de onlara sahip olabilecek kadar adam olabildiğimi düşünmüyorum. fakat strat les paul'ü döver gibi bir yaklaşım doğru değildir. les paul'de çaldığın şey başka tınlar hatta gitar sana başka şeyi çaldırır, strat başka şeyi.

not: adamı ted mccarty çarpar valla.
  • telecaster'lardaki karakteristik tonu koruma özelliği, stratocaster'larda yoktur. o yüzden bu bebeğin keyfini çıkartmak için yapabileceğiniz en güzel iş sağlam bir lambalı amfide, işin içine çok fazla efekt pedalını sokmadan çalmaktır.
hesabın var mı? giriş yap