• filipinlerde gerçekleşmiş heyecan verici olay.
    adı homo luzonensis yani luzon insanı. adını, bulunduğu mağaradan alıyor.
    *günümüzden 50 bin ile 65 bin yıl önce yaşadığı tahmin ediliyor.
    *el ve ayak kemikleri kavisli. bu da ağaçlara tırmanmasını kolaylaştırıyor.
    *boyu 1.2 metre kadar.
    *taştan yapılmış aletler kullanabiliyor.

kaynak
  • 50 bin yıl ila 67 bin yıl arasında yaşayan insanlara ait fosil kemiklerdir. el ayak ve diş kalıntıları mevcut. el kalıntılarından anladıkları şu ki, bu tür tırmanabiliyordu. hem homo habilis (yani homo cinsinin en altındaki), hem de homo sapiens (modern insanın atası) ile ilişkilendirilmiş bir ara tür gibi duruyor. ayrıca adada bulunmuş olmaları kafa karışıklığı yaratmış durumda. inşa ettikleri bir alet ile mi okyanusu geçtiler yoksa orası bir zamanlar karaya mı bağlıydı ilerleyen günlerde cevabı bulunacaktır.

hem bu konu hakkında hem de diğer türler hakkında kısa kısa bilgiler verdim. hem ilgilenen arkadaşlar için hem de türler hakkında bilgisi olmayanlar için faydalı olacağını düşünüyorum. burada
  • şu zamanda sokakta gezen o kadar insan türü varken artık ilgi çekmeyen keşif.
  • homo filipens okarak yerini alabilir.

önemli bir keşifdir, bu tip keşifler insan türünün, geçirdiği aşamalara ışıktır. belki filipin bölgesi tek bir kara parçasından ayrıldı, belkide insanın oluşum sürecinin o bölgedeki koludur. dikkate alınması gereken önemli bir keşiftir, (bkz: göbeklitepe) gibi ışık tutar umarım bir çok soruya.
  • (bkz: umpa lumpa)
  • homo sapiens durur mu kurutmuştur kökünü, katlederek ayakta duruyoruz resmen. kendi türünü bile yaşatmayan diğerlerine ne yapar..
  • göbeklitepeye muadil bir keşife benziyor.kemikler 250k yıl fln daha fresh gibi.*
  • şirinevler'de daha çok insan türü olduğu için ilgimi çekmeyen keşif.
  • aslında bu keşiflerin çoğu yeni tür değil, dna bakımından mutasyona uğramış bedenlerin kalıntılarıdır dediğim keşif.

yeni bir insan türü diyebilmek için en az 3-4 ve üzeri sayıda, farklı zamanlarda yaşamış, aynı fiziksel özelliklere sahip kalıntıların bulunması gereklidir diye düşünüyorum.
  • kelebek mi la bu???
hesabın var mı? giriş yap