şükela:  tümü | bugün
  • sanatsal enginlikten gerçeklik zeminine sert bir düşüştür. şöyle ki; ecnebi esas kızımızın, ecnebi esas oğlanımıza, sigarayı bırakması yönündeki serzenişine, esas oğlanımızın; "şeytanlarımı öldürürsen meleklerim de ölür!" cevabında sahne ağırlaşır, esas kızımız boşluğa bakar ve büyük bi olasılıkla tüm izleyici derin düşüncelere dalar. beni kısıtlamaya çalışan eşime aynı sanatsal duruşla bu cevabı verdiğimde ise eşimin cevabı tüm sanatsal duyuşumu kötürüm eder. "meleğin yok ki senin, sırf şeytansın."
  • beklenenin aksine sonuçlar doğurabilen, acı bir karşılıktır.

lisedeyken evime uzak bir okula gidiyordum. yine okul çıkışı otobüs durağına gitmiştim. bekle bekle gelmedi.. ama ben de duruşumdan taviz vermiyorum ha, öylece dikilmişim mıh gibi.

yaşıtım bir çocuk kim olduğumu falan soruyor, tam cevap verecekken arkamda duran, o zamanlar sevdalandığım kız "meksikalibirdost onun adı. bizim sınıfta." diyor çocuğa.

işte film sahnesi. hani birden beliriverir ya en tahmin etmediğimiz yerde, en tahmin etmediğimiz insan! o an orda dikilmemiş, bi an arkama bakmış olsaydım görürmüşüm kızı halbuki..

peki sonra? ben kıza mayışık mayışık gülümserken, çocuk da "ha öyle mi.." diye diye sokuluyor kıza. bir ara emin olup olmadığını soruyor. tamamen laf olsun diye, belli. kız "eminim ya benim sınıfımdaki çocuk bu. adı budur." diyor.. samimi samimi devam ediyorlar konuşmaya... bu arada kızın okulda adı çıkmış, öyle bir tip. bizim sınıfla çok muattap olmuyordu da zaten, geziniyordu okulda hep. geziniyordu erkeklerle. ben yine de herkesin aksine onun sadece sıcakkanlı birisi olduğunu savunurdum.

otobüs geliyor. kızı biliyorum zaten, çok farklı duraklarda iniyoruz ama aynı bizim otobüsümüz. tesadüfe bakın ki malum kişi de bizimle aynı otobüse biniyor. yan yana oturuyorlar... gidiyoruz.

olayın filmdeki karşılığı neydi peki?
    aniden beliren esas kızla göz göze gelin, gülün. bir iki kelam edin. saçmalayın. ertesi günler bu tatlı tesadüflerin ardı arkası kesilmesin, devam etsin.. birbirinize vurulun.

bendeki karşılığı da aha bu.
  • uğur gürsoy'un bir karikatürünü akla getirmiştir.

13 yaş olasılıkları